Autobusem przez centrum Londynu

 

Jeśli czytacie mojego bloga, nie będzie dla Was tajemnicą, że podczas naszych wycieczek po Londynie jako środek transportu wybieramy najczęściej metro. Lubimy też długie spacery, szczególnie te po centrum miasta, dzięki którym można znaleźć się przy najciekawszych zabytkach, jak na przykład GOTOWA TRASA: Big Ben – Buckingham Palace – Horse Guards Parade lub GOTOWA TRASA: Spacer wzdłuż Tamizy – symbole Londynu.

Może się jednak zdarzyć, że nie chcecie używać metra, a nie macie aż tyle czasu żeby zwiedzić całe centrum pieszo.  Nie martwcie się, i na to znajdziemy sposób.

 

Możecie przecież skorzystać z autobusów, które sprawnie zawiozą Was w okolice najważniejszych zabytków i innych atrakcji stolicy Wielkiej Brytanii. I nie mówię tutaj o prywatnych autobusach, tak zwanych hop in – hop off, za które zapłacicie kilkadziesiąt funtów za osobę. Mam tu na myśli autobusy transportu miejskiego w Londynie.

 

Wielką zaletą tego sposobu zwiedzania jest cena, bowiem dziennie za poruszanie się autobusami miejskimi w obrębie Londynu zapłacicie maksymalnie £5 lub £4,50 przy płatności zbliżeniowej. Szczegóły znajdziecie we wpisie: Komunikacja miejska w Londynie – ile właściwie kosztuje.

 

DOBRA RADA: Jeśli podróżujecie z dziećmi, nie zapomnijcie zajrzeć także do wpisu: Komunikacja miejska w Londynie – zniżki dla dzieci oraz Zwiedzamy Londyn z wózkiem dziecięcym.

 

A oto link do mapki, która najlepiej pozwoli Wam zaplanować taką wycieczkę, w zależności od tego co dokładnie będziecie chcieli zobaczyć:

 

#jeśli chcecie zobaczyć mapkę kliknijcie tutaj#

 

Jak widzicie autobusami miejskimi można dotrzeć właściwie w każde ciekawe miejsce Londynu. Jest kilka linie, które zasługują na szczególną uwagę:

 

Autobus numer 24 – najważniejsze zabytki Londynu:

Swoją przygodę możecie rozpocząć na największym dworcu autobusowym w Londynie – Victoria Bus Station, z którego będziecie poruszać się w stronę ścisłego centrum. Po kilku minutach jazdy miniecie Westminster Cathedral, a dalej Westminster Abbey i House of Parlament ze słynnym Big Benem. Jadąc dalej znajdziecie się nieopodal królewskich stajni Horse Guards oraz na samym Trafalgar Square z kolumną Nelsona i National Gallery. To świetne miejsce przesiadkowe, gdzie krzyżują się trasy wielu autobusów. A jeśli jednak zdecydujecie się kontynuować przejażdżkę numerem 24 to dotrzecie do tętniącego życiem Camden Town.

 

Autobus numer 74 – najlepsze londyńskie muzea:

Ten autobus zawiezie Was z Baker Street, gdzie znajduje się między innymi Muzeum Madame Tussauds oraz Muzeum Sherlocka Holmesa, aż do najlepszych, rodzinnych londyńskich muzeów – Natural History Museum i Science Museum. Po drodze miniecie między innymi Marble Arch i Wellington Arch czyli dwa piękne łuki triumfalne oraz luksusowy dom towarowy Harrods.

 

Autobus numer 148 – najlepsze londyńskie parki:

Dzięki temu autobusowi odwiedzicie najlepsze, londyńskie parki. Zatrzymuje się on nieopodal Holland Park, a także Kensington Park (tuż przy przystanku Queensway znajduje się wejście na jeden z najlepszych placów zabaw Diana Memorial Playground), by dalej dojechać do Hyde Park, Green Park, a potem St. James Park. Na trasie autobusu numer 148 znajdują się takie zabytki jak Marble Arch, Wellington Arch, Westminster Cathedra, a dalej Westminster Abbey i House of Parlament ze słynnym Big Benem. Przejeżdżając mostem Westminsterskim zobaczycie także London Eye, a swoją wycieczkę będziecie mogli zakończyć w Imperial War Museum.

 

Autobusy numer 23 + 15 – tętniące życiem centrum Londynu:

Podróż możecie rozpocząć autobusem numer 23 z przystanku obok stacji Paddington (nie bez powodu kojarzącej się ze sympatycznym misiem). Mijając Oxford Circus oraz Piccadilly Circus dojedziecie do pięknego Trafalgar Square. Tam proponuję przesiąść się w autobus numer 15, który dowiezie Was w okolice St Paul’s Cathedral, a potem The Monument.

 

DOBRA RADA: Oczywiście możecie przesiadać się i mieszać numery autobusów oraz kierunki jazdy wedle uznania. Pomocna w zaplanowaniu takiej wycieczki może okazać się nie tylko powyższa mapka, ale także wyszukiwarka połączeń dostępna na oficjalnej stronie TfL (dostępna także w tłumaczeniu na język polski, ustawia się to na samym dole strony, w lewym rogu). Sprawdzicie na niej nie tylko trasę, ale także czas przejazdu i ewentualne utrudnienia w ruchu.

 

UWAGA! Czekając na autobus możecie sprawdzić realny czas przyjazdu waszego numeru na wybrany przystanek. Wystarczy skorzystać z tej wyszukiwarki TfL i wpisać interesujący Was numer autobusu. Potem należy wyszukać przystanek na którym się znajdujecie (pamiętajcie o wybraniu dobrego kierunku). Wszystkie te informacje znajdziecie na czerwonej tabliczce przystanku autobusowym. Pokaże się Wam dokładny czas przyjazdu najbliższego i kolejnych autobusów.

 

Życzę Wam udanego zwiedzania londyńskimi autobusami i nie zapomnijcie się pochwalić w komentarzu jaką trasę wybraliście 🙂


Może Was także zainteresować:

Jak zaoszczędzić przy zwiedzaniu Londynu? – wejściówki w dobrej cenie

GOTOWA TRASA: wycieczka statkiem po Tamizie + spacer po parku Greenwich

AutorOla

 1. Olu,
  Właśnie kończymy tydzień w Londynie, gdzie aktywnie korzystaliśmy z Twoich tras, porad, ciekawostek itp itd
  Genialnie nam pomogłeś.

  Jesteśmy zachwyceni Londynem i na pewno tu wrócimy, żeby zobaczyć jeszcze pozostałe miejsca, ktore opisujesz.

  Dziękujemy!
  Krakusy

 2. super przydatne informacje, w sierpniu jadę z synem do Londynu i „wyczytuję”tutaj wszystkie informacje. Trochę zamiast przewodnika 🙂 To nasz „pierwszy raz za granicą”:) dzięki

 3. Wielkie dzięki, zwłaszcza za przypomnienie o zniżkach dla dzieci. Jedziemy w sierpniu odwiedzić rodzinę w Londynie i na pewno się to nam przyda 🙂

  1. Jasne, tak jest najwygodniej. Tylko daily capping liczy się oddzielnie dla autobusów i tramwajów, a oddzielnie dla np. metra i DLRki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *