Crantock Beach – zakochaj się w Kornwalii cz.1

 

Crantock Beach to malownicza plaża, którą odwiedziliśmy zaraz po przyjeździe do Kornwalii. Już podczas pierwszego, wieczornego spaceru po tej plaży zrozumieliśmy, że jest to miejsce wyjątkowe, dające nam wspaniały przedsmak tego, co Kornwalia ma do zaoferowania odwiedzającym ją turystom.

 

Crantock Beach położona jest w malowniczym miejscu, pomiędzy wysokimi skałami półwyspów Pentire. Na zachodnim półwyspie znajduje się małe, malownicze miasteczko o nazwie Crantock, na wschodnim dużo większe, okrzyknięte kurortem Newquay. Dodatkowo wyjątkowego charakteru tej plaży dodaje płynąca wzdłuż rzeka Gannel.

 

 

Określiłabym ją mianem idealnej plaży dla rodziny z dziećmi, szczególnie tymi małymi. Dzięki temu, że znajduje się pomiędzy dwoma półwyspami nawet w wietrzne dni można wybrać się na nią bez obawy o urwanie głowy. Płynąca przez nią rzeka (w której nie można się kąpać ze względu na wartki nurt) tworzy wiele kałużo-płycizn, które są świetną alternatywą dla oceanu, szczególnie dla maluchów. A poza tym jest nadal dość dzika i naturalna, no i przede wszystkim nie aż tak oblegana jak te bardziej komercyjne plaże w Kornwalii. Jeśli nie lubicie więc tłoku, to nawet w bardzo ciepłe dni powinniście znaleźć na niej spokój i swój kawałek… piachu.

 

Plaża Crantock jest rozległa, piaszczysta i sprzyja długim spacerom. W miejscu, gdzie złoty piasek, spotyka się z błękitem oceanu powstają imponujące fale, dlatego Crantock Beach jest znana i lubiana przez fanów sportów wodnych. Od końca maja do końca września spotkacie na niej ratowników, którzy nie tylko pilnują osoby pluskające się w wodzie ale także przypominają plażowiczom o zbliżającym się przypływie.

 

 

No właśnie, pora na omówienie przypływów. Tak jak już pisałam w artykule Kornwalia – idealne miejsce na rodzinne wakacje, przypływy i odpływy są  bardzo charakterystyczne dla całej Kornwalii. W przypadku Crantock Beach dosłownie cała plaża zamienia się w rwącą rzekę.

Na szczęście zbliżający się przypływ jest widoczny gołym okiem i jest wystarczająco dużo czasu, aby udać się w bezpieczne miejsce. Poza tym istnieją tabele (tak zwane tide tables), które dokładnie obrazują o której woda będzie najwyższa, a o której najniższa. Dla Crantock Beach możecie to sprawdzić na przykład tutaj: Crantock Tide Tables.

 

 

Crantock Beach można potraktować także jako drogę z miasteczka Crantock do kurortu Newquay lub odwrotnie. Przejście jest możliwe dzięki małemu mostkowi zlokalizowanemu na wschód od wejścia na plażę. Oczywiście przejście możliwe jest tylko w czasie odpływu, przy niskiej wodzie.

Przy wysokiej wodzie, okazjonalnie można przebyć tę drogę także promem a właściwie małą, prywatną łódką za niewielką opłatą. Nam niestety nie udało się na nią załapać – chyba dlatego że byliśmy tam jeszcze przed największym sezonem. Podaję Wam ich oficjalną stronę – może Wy będziecie mieć więcej szczęścia w tym temacie.

 

 

Lokalizacja:

Na plażę najlepiej dotrzeć do niej od strony miasteczka Crantock czyli zachodniego półwyspu. Prowadzi do niej kilka ścieżek, a samochód można zostawić na pobliskim parkingu (Crantock Beach Car park, TR8 5RN).

 

 


Może Was także zainteresować:

Perranporth Beach – zakochaj się z Kornwalii cz. 4

Port Isaac – zakochaj się z Kornwalii cz.5

 

AutorOla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *