GOTOWA TRASA: Big Ben – Buckingham Palace – Horse Guards Parade

 

Kolejna trasa, która zabierze Was na wycieczkę przez najbardziej kultowe zabytki Londynu. Jest ona bardzo przyjemna i prowadzi częściowo przez moim zdaniem najładniejszy park w centrum Londynu – St James. Podczas tego spaceru będziecie mogli zobaczyć między innymi budynek Parlamentu, Pałac Buckingham, Plac Defilad w Londynie, a także Trafalgar Square.

Nie może Was tam zabraknąć jeśli po raz pierwszy zwiedzacie Londyn z dziećmi. A nawet jeśli byliście już w tych miejscach wiele razy, to polecam Wam tę trasę także jako pomysł na przyjemny, rodzinny spacer po Londynie z atrakcjami.

 

Start: Stacja Westminster (linie linie Circle, District i Jubilee)

Koniec: Stacja Charing Cross (linie Bakerloo i Northern)

Kilometry do przejścia: 3,5 km

Przybliżony czas trwania: 2,5 h

 

Wskazówki:

 • Wysiadamy na stacji Westminster (dojeżdżają tam linie Circle, District i Jubilee). Zaraz po wyjściu z metra naszym oczom ukaże się Big Ben.
 • Zbaczamy nieco z trasy, by dokładniej zobaczyć Palace of Westminster i Westminster Abbey
 • Potem udajemy się do St. James Park i dalej wzdłuż jeziora do Buckingham Palace
 • Wracamy drugą stroną wody i dochodzimy do Horse Guards Parade
 • Stamtąd to już tylko kilka kroków do Trafalgar Square, gdzie kończymy naszą wycieczkę na stacji Charing Cross (linie Bakerloo i Northern).

 

Podczas spaceru zobaczycie:

Big Ben – najbardziej rozpoznawalny budynek w Europie

Big Ben to najczęściej fotografowany zabytek w Wielkiej Brytanii. Nic w tym dziwnego, bo kto nie chciałby mieć zdjęcia na tle tej słynnej wieży zegarowej. Dosłownie wyrośnie ona przed Wami zaraz po wyjściu ze stacji metra. W tym miejscu zawsze jest tłoczno, bo tutaj łączą się różne szlaki turystyczne Londynu. Zresztą to jeda z tych budowli, którą trzeba zobaczyć choć raz w życiu. Jest on częścią imponującego budynku parlamentu brytyjskiego – Palace of Westminster.

 

Pałac westminsterski – Palace of Westminster (Houses of Parliament)

Palace of Westminster to zabytkowy budynek wpisany na listę UNESCO, jako skarb dziedzictwa światowego. Został wzniesiony jako siedziba władców, którzy zamieszkiwali tam do XVI wieku. Współcześnie jest to miejsce, gdzie odbywają się posiedzenia obu Izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa czyli Izby Lordów oraz Izby Gmin.

Istnieje możliwość zwiedzenia pałacu Westminster wewnątrz (choć tylko niektóre pomieszczenia udostępnione są zwiedzającym). Wycieczki odbywają się w soboty i dni tygodnia, gdy nie ma obrad parlamentu. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie.

Jeśli nie zdecydujecie się na zwiedzanie z dziećmi tego miejsca od środka, koniecznie zobaczcie go dokładnie chociaż z zewnątrz. Ten neogotycki budynek jest naprawde imponujący i przepiękny. Warto dojść aż do Victoria Tower Gardens, aby móc podziwiać go z każdej możliwej strony.

 

Katedra Westminsterska – Westminster Abbey

Ta anglikańska świątynia jest od czasów koronacji Wilhelma Zdobywcy (w 1066 roku) miejscem koronacji wszystkich królów Anglii. Jest również miejscem pamięci i pochówku wielu znanych osobistości z ostatniego tysiąclecia brytyjskiej historii. Tutaj odbył się także w 2011 roku ślub Księcia Williana i Księżnej Catherine. 

Co ciekawe Opactwo Westminster utrzymuje się całkowicie ze środków własnych. Nie otrzymuje żadnego wsparcia finansowego od państwa, Królowej ani kościoła anglikańskiego. Utrzymuje się z opłat za wstęp od zwiedzających i dobrowolnych datków. Istnieje możliwość zwiedzenia z anglojęzycznym przewodnikiem tego kościoła w godzinach 9.30-15.30. Więcej informacji na ten temat oraz ceny biletów znajdziecie na oficjalnej stronie.

UWAGA! Oprócz tego Opactwo Westminster jest też czynnym kościołem z codziennym cyklem modlitw i nabożeństw, uczestniczenie w których jest bezpłatne. Godziny mszy znajdziecie na oficjalnej stronie (w języku polskim).

 

St. James Park

St.James Park znajduje się w samym centrum Londynu i jest jego niezaprzeczalna wizytówkę. Usytuowany jest w niedalekiej odległości od najważniejszych zabytków w Londynie i jest okazją do przyjemnego spaceru pośród zieleni. 

Podczas takiego spaceru będziecie mogli podziwiać kolorowe rabaty kwiatowe, które zawsze są w nienagannym stanie, zobaczyć liczne ptaki mieszkające w okolicach tamtejszego stawu (w tym także pelikany) czy odpocząć na soczystej, zielonej trawie zawsze idealnej długości.

 

 

DOBRA RADA: Koniecznie zajrzyjcie na mostek znajdujący się pośrodku stawu, z którego rozciąga się cudowny widok: Buckingham Palace z jednej strony i budynki na londyński Plac Defilad wraz z London Eye po drugiej. Idealne miejsce na rodzinne zdjęcie!

 

Pałac Buckingham – Buckingham Palace

To jedno z tych miejsc, którego nie można pominąć podczas zwiedzania Londynu. Buckingham Palace od 1837 roku jest oficjalną siedzibą monarchów brytyjskich i to tutaj odbywają się ważne uroczystości państwowe czy spotkania władcy z głowami innych państw. 

Obecnie zamieszkuje (a właściwie pomieszkuje 😉 ) tam panująca Królowa Elżbieta II, a jej obecność w pałacu można zaobserwować za pomocą flagi powiewającej nad Buckingham Palace. Jeśli Królowa jest obecna w pałacu, na maszcie widoczna jest flaga królewska (Royal Standard), jeśli Królowej nie ma  jej miejsce zajmuje flaga brytyjska (Union Jack). Byliśmy pod pałacem już kilkukrotnie i niestety nigdy nie udało nam się zastać Królowej 🙁 Może Wam się uda?!

UWAGA! Pałac Buckingham jest dostępny dla zwiedzających jedynie w sierpniu i wrześniu, kiedy to zwyczajowo rodzina królewska nie przebywa w nim. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie.

 

Niezaprzeczalną atrakcją tego miejsca dostępną bezpłatnie i przez cały rok jest uroczysta zmiana warty pod Buckingham Palace. Ma ona miejsce cztery razy w tygodniu (w poniedziałki, środy, piątki i niedziele) o godzinie 11.00. Dokładny rozkład znajdziecie na oficjalnej stronie.

DOBRA RADA: Warto być min. 30 minut wcześniej, by zająć dobre miejsca i zobaczyć przygotowania do momentu kulminacyjnego, kiedy to nowi strażnicy królewscy zajmuje miejsce starych przy akompaniamencie muzyki granej przez orkiestrę.

 

Victoria Memorial

Victoria Memorial to znajdujący się tuż przed frontową bramą pałacu Buckingham, ogromny pomnik poświęcony pamięci Królowej Wiktorii, która jeszcze do niedawna była najdłużej panującą Królową Zjednoczonych Królestw Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zasiadała ona na tronie przez 63 lat i była pra-pra-prababką obecnie panującej Elżbiety II (na tronie od 1952 roku).

Ten imponujący pomnik składa się z podstawy zbudowanej z 2.300 ton białego marmuru na której znajduje się posąg Królowej Wiktorii – jest ona zwrócona przodem do The Mall, a tyłem do pałacu Buckingham. Oprócz władczyni na pomniku znalazły się figury uosabiające Odwagę, Stałość, Zwycięstwo, Dobroczynność, Prawdę i Macierzyństwo. Jest to także dobry punt widokowy, z którego można podziwiać Backingham Palace. 

 

Plac defilad w Londynie – Horse Guards Parade

Na tym słynnym Placu Defilad, co roku odbywa się Trooping the Colour, czyli parada z okazji urodzin Królowej, podczas której odbywa się uroczysty przemarsz wojsk królewskich. Na szczęście nie musicie trafić dokładnie, na ten wyjątkowy dzień w roku, by Horse Guards Parade stała się ciekawą atrakcją dla dzieci.

Codziennie rano (od poniedziałku do soboty o 11.00 i w niedzielę o 10.00) odbywa się tam uroczysta zmiana warty Strażników Konnych trwająca około 30 minut. Ewentualne zmiany możecie sprawdzić na tej stronie.

DOBRA RADA: Zmiana warty na Horse Guards Parade jest dużo mniej popularna niż ta odbywająca się przed Buckingham Palace, a także bardzo widowiskowa. Panuje tam dużo mniejszy tłok niż pod królewskim pałacem, a sama parada jest krótsza i bardziej żywiołowa (bo z końmi) co czyni ją idealną atrakcją dla rodziny z młodszymi dziećmi, które są bardziej energiczne, a czasami poprostu mniej cierpliwe.

 

Poza tym przez cały dzień na tyłach Placu Defilad w Londynie można zobaczyć dwóch Strażników Konnych w oficjalnych strojach  (aż do 20.00) i dwóch strażników królowej na koniach znajdujących się od ulicy Whitehall. Ci ostatni, pełnią swoja służbę do godziny 16.00, kiedy to odbywa się ich uroczyste zejście ze służby i odprowadzenie koni do królewskich stajni. Warto udać się z dziećmi w to miejsce, bo tutaj można zobaczyć Strażników Królowej z bardzo bliska.

UWAGA! Na pewno widzieliście w sieci filmiki na których turyści wygłupiają się i prowokują królewskich wartowników, którzy nieruchomo stoją na swoich stanowiskach. Podstawowym obowiązkiem Straży Królewskiej jest ochrona monarchini oraz ważnych dla kraju miejsc, więc jeśli zdarzy się, że strażnik uzna naprzykrzającego się turystę za osobę zakłucającą spokój, to może upomnieć taką osobę głośnym krzykiem (tego świadkami byliśmy kilka razy), ma też prawo szturchnąć lub uderzyć natręta karabinem, a nawet zatrzymać go do przesłuchania.

 

10 Downing Street – siedziba premiera Wielkiej Brytanii

Downing Street znajduje się w niedalekiej odległości od londyńskiego Placu Defilad i przy okazji tej trasy można tam z łatwością trafić. To tutaj znajduje się siedziba premiera Wielkiej Brytanii  i najbardziej rozpoznawalne czarne drzwi z numerem 10. Niestety ulica zamknięta jest dla zwykłych śmiertelników  i nie można zobaczyć na własne oczy tego słynnego wejścia do biura szefa brytyjskiego rządu. Jedyne co możecie tam obecnie zaobserwować to dobrze uzbrojeni policjanci i zarys budynków na Downing Street.

 

Trafalgar Square

Trafalgar Square to wyjątkowy plac w centrum Londynu, który na pewno zrobi na Was duże wrażenie. Otoczony jest przez piękne i potężne gmachy zabytkowych budowli. To tutaj znajduje się między innymi National Gallery (Galeria Narodowa w Londynie), gdzie można podziwiać Słoneczniki pędzla Vincenta van Gogha czy Portret małżonków Arnolfinich autorstwa Jana van Eycka.

Na środku placu znajduje się 55 metrowa kolumna zwana kolumną Nelsona, upamiętniająca zwycięstwo jego wojsk w bitwie pod Trafalgarem na początku XIX wieku. Poza tym na placu znajdują się dwie przepiękne fontanny, a wszystkiego strzegą cztery wykonane z brązu posągi lwów.

To na tym placu w centrum Londynu bardzo często odbywają się przeróżne imprezy plenerowe: koncerty, obchody różnych świąt, przedstawienia, ale także polityczne wiece i protesty. Ale nawet jeśli danego dnia nie odbywa się tam żadne planowe zgromadzenie, to możecie spodziewać się tam wielu turystów, ale także londyńczyków dla których Trafalgar Square jest częstym miejscem spotkań.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia na Trafalgar Square ustawiana jest potężnych rozmiarów choinka, która zgodnie z tradycją jest prezentem od Norwegów w podziękowaniu za pomoc jaką brytyjczycy udzielili Norwegii podczas II Wojny Światowej. Drzewko ma wysokość około 20 metrów i  rzeczywiście przyjeżdża co roku prosto z Norwegii, gdzie do tej pory rosło około 50-60 lat. 1-go grudnia każdego roku następuje uroczyste zapalenie światełek na tej choince. Na oficjalnej stronie miasta Londynu, można przeczytać, że po zakończeniu świątecznych obchodów, drzewko poddawane jest recyklingowi.

 

Zajrzyj na nasz Instagram – zwiedzamylondynzdziecmi:

 

 

 

UWAGA! Trasa ta nie jest długa i mogę obiecać Wam, że nawet nie zauważycie przejścia tych 3,5 kilometrów. Jeśli lubicie jeszcze dłuższe spacery lub jeśli nastawiacie się na intensywne zwiedzanie Londynu z dziećmi, możecie połączyć tą trasę z:

 

AutorOla

 1. Świetny blog. Właśnie wybieram się z moją 8 letnią córką do Londynu na 3 dni. Bardzo mi Pani pomogła zaplanować pobyt . DZIEKUJĘ. SERDECZNIE POZDRAWIAM.

 2. Pani Olu, cudny blog, napracowała się Pani, ale bardzo mocno dziękuję. Właśnie wybieramy się w ten weekend do Londynu i będę czerpać garściami z Pani wiedzy,którą Pani tu przekazała. Dziękuję i pozdrawiam 🙂

 3. Pani Olu, skorzystalismy z mnostwa Pani podpowiedzi i cennych wskazowek, dzieki czemu jestesmy Londynem oczarowani – zarowno ja jak i moje dzieci (8 i 13). Podczas speceru gotowa tras wzdluz Tamizy udalo nam sie trafic na moment podniesienia Tower Bridge (przeplywal piekny jacht!).
  Bardzo bardzo pozyteczny jest Pani blog i chetnie bedziemy kontynuowac eksploracje jesli tylko uda nam sie raz jeszcze ‚zyciu nosa utrzec’ i trafic do Londka.
  Serdecznie pozdrawiam i gratuluje pomyslu na blog!

  1. Jejku, dziękuję za miłe słowa. To najlepsza motywacja do dalszego prowadzenia bloga. PS. Zapraszam do Londynu ponownie.

 4. Kurczę, szkoda, ze nie miałam okazji przeczytać takiego tekstu, gdy byłam przez chwilę w Londynie. Ale teraz przynajmniej wiem, jaką wycieczkę zorganizować, jeśli trafię do tego miasta z dzieckiem;) Bardzo fajny tekst!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *