Greenwich Park – piękny park we wschodnim Londynie

 

Nadal nie mogę zdecydować się, który z londyńskich parków jest najładniejszy, który podobał nam się najbardziej. Ale po wizycie w Greenwich to właśnie to miejsce wysuwa się na prowadzenie – może to przez niesamowity widok na centrum Londynu, który rozciąga się ze wzniesienia w parku, a może to z powodu wycieczki statkiem, którym można tam dotrzeć. Jedno jest pewne: to miejsce, które trzeba odwiedzić podczas zwiedzania Londynu z dziećmi, bo gwarantuje niezapomniane wrażenie niezależnie od wieku.

 

Atrakcje w Greenwich:

 

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne (Royal Observatory) i południk zerowy

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne zostało wybudowane w XVII wieku i od tego czasu pełniło bardzo ważną funkcję w rozwoju astronomii i nawigacji. Obecnie nie prowadzi ono badań, ze względu na londyńskie zanieczyszczenie światłem – łuna spowodowana oświetleniem Londynu przeszkadza w prowadzeniu obserwacji z tego miejsca – ma jednak nadal duże znaczenie turystyczne.

 

Najchętniej odwiedzaną atrakcją Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego jest dziedziniec, przez który przebiega słynny południk zero zwany też południkiem Greenwich. To oblegane turystycznie miejsce, gdzie można znaleźć się jednocześnie na wschodniej i zachodniej półkuli naszej planety.

 

UWAGA: Południk przebiegający przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne był obowiązującym południkiem zerowym w latach 1884-1984. W związku z rozwojem technologii i możliwością dokładniejszych pomiarów, została opracowana nowa siatka geograficzna, a współczesny południk zerowy przebiega około 102 metry na wschód od swojego poprzednika. Jednak jak widać „ten stary” nadal ma ogromne znaczenie dla turystów, którzy chętnie stoją w kolejce, aby zrobić sobie zdjęcie w tym miejscu. Wstęp do Obserwatorium jest płatny – informacje na oficjalnej stronie.

DOBRA RADA: Jeśli nie zdecydujecie się na płatne zwiedzanie Obserwatorium w Greenwich to ten sam południk możecie zobaczyć jeszcze w innych miejscach. Po pierwsze znajduje się tuż przed bramą główną Obserwatorium (dokładnie na ścianie muru Obserwatorium) i jest to po prostu przedłużenie linii biegnącej przez południk na dziedzińcu. Drugie miejsce to budynek Planetarium, który został tak skonstruowany aby wpasować się w historyczny południk zero. Na jego tylnej ścianie znajduje się linia wyznaczająca granicę półkuli wschodniej i zachodniej.

 

Planetarium w Greewich

Ta część Obserwatorium Astronomicznego jest obecnie jedynym działającym planetarium w Londynie. My tym razem nie zdecydowaliśmy się wejść do środka mając w planach powrót do Greenwich już niebawem. Woleliśmy spędzić więcej czasu w parku i na placu zabaw, ale na pewno wrócimy tu na seans zrealizowany specjalnie z myślą o dzieciach poniżej 7 roku życia. Informacje na temat cen biletów i innych seansów znajdziecie na oficjalnej stronie. Ponieważ atrakcja ta cieszy się dużym powodzeniem, proponuję zarezerwować bilety on-line.

 

Panorama Londynu z Greenwich:

Taras widokowy w Greenwich to miejsce, które przyciąga największą liczbę turystów. Zresztą nie tylko turystów, ale także londyńczyków, którzy przychodzą tu rozkoszować się pięknym i romantycznym widokiem. Ze wzniesienia rozciąga się cudowny widok na panoramę Londynu. Będziecie mogli zobaczyć budynki Uniwersytetu w Greenwich oraz Canary Wharf. W ładną pogodę, bez problemu dojrzycie też wieżowce w City i w samym centrum Londynu oraz krętą Tamizę.

Taras jest bezpłatny, dostępny dla wszystkich w godzinach otwarcia parku (6.00 – 20.00).

 

Wystarczy wdrapać się na niewielka górę na której znajduje się też Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, usiąść na trawie i rozkoszować się widokiem.

DOBRA RADA: To miejsce zawsze jest pełne ludzi i na szczęście jednocześnie wystarczająco duże, żeby wszystkich pomieścić. Jeżeli wolicie bardziej kameralne podziwianie widoków z góry, po prostu przespacerujcie się po parku. Znajdziecie tak jeszcze kilka miejsc z pięknymi widokami, choć już nie tak spektakularny jak ten przy Obserwatorium.

 

Tereny zielone w Greenwich

Park w Greenwich idealnie nadaje się na rodzinny spacer, niedzielny piknik czy grę w piłkę z dziećmi. Tuż przy wejściu od strony Uniwersytetu w Greenwich rozciągają się wielkie połacie idealnie przystrzyżonej trawy, na wzniesieniu znajdziecie piękną aleję kasztanowców (którą niestety psują zaparkowane tam samochody) i inne aleje ozdobione wiekowymi drzewami, które idealnie pasują do charakteru tego parku.

 

Park jest duży, zajmuje 74 hektary i obawiam się, że nie dotarliśmy jeszcze we wszystkie ciekawe miejsca w nim. Tym razem wybraliśmy beztroski spacer i piknik na trawie, bo miejsce jest po prostu przeurocze.   

Większość turystów skupia się na Królewskim Obserwatorium i tarasie widokowym, więc park nie jest przeładowany i miło się po nim spaceruje. Jak już wspomniałem wcześniej można w nim znaleźć wiele urokliwych miejsc z pięknym widokiem na budynki Londynu, gdzie będziecie sami, no może prawie sami… 😉

 

Plac zabaw w Greenwich

Kolejny, świetny plac zabaw, który odkryliśmy w Londynie. Trochę szkoda, że mieszkamy po przeciwnej stronie miasta, bo bylibyśmy w nim częstymi gośćmi.

Plac zabaw w Greenwich jest dobrze przemyślany, z ciekawymi atrakcjami dla dzieci w każdym wieku. Znajdują się tam konstrukcje do wspinaczki o różnym stopniu trudności, zjeżdżalnie, huśtawki, drewniane domki i samochody oraz ogromna piaskownicą, w której każde dziecko znajdzie miejsce dla siebie.

 

 

Myślę, że najlepszą recenzją tego miejsca będzie to, że 99% dzieci wychodzących z tego placu zabaw donośnie płakało lub w inny ekspresyjny sposób wyrażało swoje niezadowolenie z powodu opuszczania go. Jeśli zdecydujecie się na wycieczkę do Greenwich nie zapomnijcie tu wstąpić. Uśmiech dziecka (przynajmniej w trakcie zabawy 😉 ) gwarantowany!

 

Żaglowiec Cutty Sark (poza granicami parku):

Cutty Sark to stojący tuż przy porcie Greenwich pokaźnych rozmiarów statek, który w latach swojej świetności służył do transportu herbaty w Chin. Obecnie znajduje się tam muzeum. Wstęp jest płatny, a więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie. Nawet z zewnątrz robi ogromne wrażenie.

 

Narodowe Muzeum Morskie – National Maritime Museum (poza granicami parku):

To miejsce, którego nie zdążyliśmy odwiedzić tym razem. Trochę szkoda, bo podejrzewam, że to kolejne londyńskie muzeum, które mogłoby nas zachwycić. Zgromadzone są w nim eksponaty związane z morzem i żeglarstwem, ale najważniejsze jest to, że znajduje się tam także skrzydło stworzone specjalnie z myślą o dzieciach (do 7 lat) z atrakcjami dostosowanymi do wieku i interaktywnymi zabawami. Gdy tylko uda nam się sprawdzić to na własnej skórze, na pewno dam Wam znać, czy na pewno warto tam się wybrać. Wstęp jest bezpłatny.

 

Wycieczka statkiem do Greenwich – dodatkowa atrakcja dla całej rodziny

Do Greenwich najlepiej i najprzyjemniej dociera się drogą wodną. Połączenie wycieczki statkiem ze spacerem po parku Greenwich to idealny pomysł, który zagwarantuje Wam udany dzień podczas zwiedzania Londynu. Plan takiej wycieczki znajdziecie w moich GOTOWYCH TRASACH.

 

Lokalizacja:

London SE10 8XJ, UK

Najłatwiej dotrzeć tam statkiem wycieczkowym lub tramwajem wodnym pływającymi po Tamizie (kursują tam linie RB1 i RB1X), wysiadając na Greenwich Pier. Jeśli nie zdecydujecie się wycieczkę statkiem lub tramwajem wodnym, dojedziecie tam automatyczną kolejką DLR (stacja Cutty Sark for Maritime Greenwich) lub licznymi autobusami.

DOBRA RADA: RB1X to linia express, więc podróż nią trwa 10 min krócej i unikniecie dzięki temu nużących cumowań na wszystkich przystankach, więc najlepiej dostać się właśnie na nią.

Godziny otwarcia: 6.00 – 20.00

Cena: Za darmo

Dodatkowo płatne jest wejście do Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego i seans w Planetarium.

Witryna: Greenwich Park

Znajdz nas na Instagranie – zwiedzamylondynzdziecmi:

Po odwiedzeniu tego parku jestem pewna, że musicie się tam wybrać z dziećmi!  I nie ważne, czy macie ochotę na beztroski rodzinny spacer, czy intensywne zwiedzanie ciekawych miejsc w Londynie. W Greenwich jest wiele ciekawych atrakcji, więc każdy znajdzie tam coś dla siebie. Myślę, że i my wybierzemy się tam jeszcze nie raz. 

Jeśli po takim spacerze jeszcze będziecie mieli trochę siły, to koniecznie zajrzyjcie do Mudchute Farm – największej farmy w Londynie, która znajduje się dosłownie po drugiej stronie Tamizy, na Isle of Dogs. 

AutorOla

2 komentarzy

  1. Dzień dobry Pani,
    Pięknie się czyta…😊
    W środę lecimy z córką do Londynu, pierwszy raz i z pewnością wykorzystam kilka podpowiedzi.
    Pozdrawiam, Grażyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *