Jak zaoszczędzić przy zwiedzaniu Londynu? – wejściówki w dobrej cenie

 

Londyn obfituje w bezpłatne atrakcje: zielone parki, niesamowite muzea czy trasy spacerowe. Właściwie można zadowalająco zwiedzić go, nie wydając na bilety wstępu ani funta.

Ale jest także wiele miejsc i atrakcji, za które trzeba zapłacić, czasami kilka lub kilkanaście, ale najczęściej kilkadziesiąt funtów. Dlatego warto wiedzieć, jak można zaoszczędzić przy zwiedzaniu Londynu, czyli z jakiej oferty skorzystać by zapłacić mniej za bilety wstępu na płatne atrakcje Londynu.

 

Opcji jest kilka, czasami się uzupełniają, czasami wręcz konkurują ze sobą. Ważne jest jedno, zawsze jakaś promocja dzięki której można zaoszczędzić kilka funtów jest dostępna, więc po przeczytaniu tego wpisu zapewne już nigdy nie pomyślicie o zakupie biletów w kasie przed wejściem.

Oto wybrane przeze mnie oferty,które pomogą Wam zaoszczędzić przy zwiedzaniu Londynu:

 

Merlin’s Magical London Pass (podobny do wcześniejszego London Big Ticket):

Idąc za zasadą: “po co odwiedzać jedną atrakcję skoro można odwiedzić wszystkie” przygotowano promocję o nazwie Merlin’s Magical London Pass.

 

 • Do wyboru są 3 podstawowe pakiety, dzięki którym zakupicie bilety na 2, 3 lub 5 atrakcji, oszczędzając przy tym nawet do 90 funtów za osobę (oczywiście przy najwyższej opcji i porównując z cenami pojedynczych biletów zakupionych w kasach każdej atrakcji).

 

 • Pakiet 2 atrakcji:
  • Obejmuje przejażdżkę London Eye oraz jedną z wybranych atrakcji spośród: Madame Tussauds, Sea Life, Shrek Adventure oraz The London Dungeon (ta ostatnia raczej dla osób dorosłych).
  • Cena to: £40 za osobę dorosłą i £28 za dziecko (od 3 do 15 lat), dzieci do lat 3 wchodzą za darmo, ale także trzeba zarezerwować dla nich darmowy bilet.

 

 • Pakiet 3 atrakcji:
  • Obejmuje przejażdżkę London Eye oraz dwie z wybranych atrakcji spośród: Madame Tussauds, Sea Life, Shrek’s Adventure oraz The London Dungeon (ta ostatnia raczej dla osób dorosłych).
  • Cena to: £50 za osobę dorosłą i £35 za dziecko (od 3 do 15 lat), dzieci do lat 3 wchodzą za darmo, ale także trzeba zarezerwować dla nich darmowy bilet.

 

 • Pakiet 5 atrakcji:
  • Obejmuje wizytę we wszystkich 5 atrakcjach: London Eye, Madame Tussauds, Sea Life, Shrek’s Adventure oraz The London Dungeon.
  • Cena: £55 za osobę dorosłą i £40 za dziecko (od 3 do 15 lat), dzieci do lat 3 wchodzą za darmo, ale także trzeba zarezerwować dla nich darmowy bilet.

 

 • Na wykorzystanie biletów będziecie mieć 90 dni, zaczynając od dnia wizyty na London Eye, co oznacza, że właśnie tę atrakcję należy zaliczyć jako pierwszą.

 

 

 

London Pass:

 

London Pass to plastikowa karta (dostępna także w wersji elektronicznej), po zakupie której będziecie mieć możliwość bezpłatnego wstępu do ponad 80 londyńskich atrakcji.

 • Te najbardziej popularne z nich to: Tower of London, The Shard, Windsor Castle, St’s Paul Cathedral, The Monument czy London ZOO.

 

 • Jeśli przyjeżdżacie do Londynu na kilka dni i/lub lubicie intensywne zwiedzanie ta opcja jest warta rozważenia. Pozwala zaoszczędzić spore pieniądze o ile dobrze rozplanujecie codzienne wycieczki.

 

 • Dodatkowo w cenie jest także tak zwany Fast Truck Entry (tylko do wybranych atrakcji), co oznacza, że nie będziecie musieli stać w kolejkach do wejścia, które szczególnie w sezonie mogą być całkiem długie.

 

 • London Pass można zamówić na oficjalnej stronie i używać go na smartphonie, poprosić o przesyłkę do domu lub odebrać dopiero po przyjeździe do Londynu w jednym z punktów obsługujących tę kartę.

 

 • Można kupić ją także na miejscu, m.in. na lotnisku Heathrow.

 

 • Czas ważności karty liczony jest od aktywowania karty w czasie odwiedzania pierwszej atrakcji. Koniec ważności następuje o północy ostatniego dnia ważności karty.

 

 • WAŻNE! London Pass pozwala na odwiedzenie każdej atrakcji tylko raz.

 

 • Kartę dostępna jest w kilku opcjach: 1-dniowa, 2-dniowa, 3-dniowa, 6-dniowa lub 10-dniowa dni. Oczywiście im dłuższy czas tym większe oszczędności.

 

 • CENA:
  • 1-dniowa: £69 osoba dorosła, £49 dziecko
  • 2-dniowa: £94 osoba dorosła, £69 dziecko
  • 3-dniowa: £144 osoba dorosła, £84 dziecko
  • 6-dniowa: £154 osoba dorosła, £114 dziecko
  • 10-dniowa: £184 osoba dorosła, £139 dziecko

DOBRA RADA! Sprawdzajcie ceny bezpośrednio na oficjalnej stronie, gdzie często pojawiają się zniżki na wybrane opcje.

 

 • Istnieje także możliwość wykupienia karty z opcją przejazdów komunikacją miejską. W rzeczywistości nie jest to nic innego jak wykupienie Oyster Card, o której mogliście przeczytać już we wpisie: Komunikacja miejska w Londynie – co uprawnia do korzystania z przejazdów? Niestety w ofercie przedstawionej przez London Pass nie ma żadnej oszczędności w porównaniu ze standardowymi cenami Oyster Card.

 

Days out guide – 2 BILETY W CENIE 1

 

Ta oferta daje możliwość zakupu 2 biletów w cenie 1, w momencie gdy do danej atrakcji dojedziecie pociągiem National Railway. Tymi pociągami można zarówno dojechać do Londynu z innego miasta, jak i poruszać się nimi w obrębie stolicy Wielkiej Brytanii. Mapę dostępnych pociągów (oznaczone linią przerywaną) na terenie Londynu znajdziecie tutaj.

 

 • Oczywiście cena pierwszego biletu dotyczy wejściówek zakupionych w kasie danej atrakcji, a oferta nie łączy się z innymi zniżkami.

 

 

 • Aby skorzystać z promocji należy wydrukować voucher z oficjalnej strony, a do atrakcji dojechać pociągiem. W kasie po przedstawieniu vouchera oraz biletów z pociągu zostanie naliczona zniżka.

UWAGA! Voucher musi być wydrukowany podobnie jak bilet na pociąg (wersje elektroniczne nie są respektowane).

 

 • Pociągiem należy koniecznie dojechać na stację najbliżej atrakcji. Jeśli na bilecie będzie widniała zbyt odległa od atrakcji stacja, obsługa może nie przyjąć biletu. O tym, która stacja znajduje się najbliżej danej atrakcji dowiecie się dokładnie czytając opis miejsc biorących udział w promocji.

UWAGA! Bilety jednorazowe zazwyczaj są wciągane przez bramki przy wyjściu ze stacji. W takim przypadku należy zgłosić się do obsługi, która przepuści Was bramką bez konieczności oddawania biletu.

 

 • W akcji biorą udział bilety :
  • zakupione wyłącznie na stacji kolejowej, w tym także Travelcard, którą potem możecie poruszać się także innymi środkami transportu miejskiego.
  • wydrukowane bilety z aplikacji mobilnej – koniecznie z logo National Railway
  • zarówno w jedną jak i w dwie strony

Dokładny wykaz biletów kolejowych biorących udział w tej ofercie znajdziecie tutaj.

UWAGA! Chcąc wykupić  7-dniową Travelcard na stacjach National Railway należy posiadać 1 zdjęcie paszportowe. Warto zabrać je ze sobą, aby uniknąć dodatkowych kosztów. 

 

UWAGA! ZWIEDZANIE Z DZIEĆMI! Ta oferta dotyczy jedynie 2 biletów dla dorosłych w cenie jednego, a większość atrakcji wymaga kupna wejściówek także dla dzieci (zazwyczaj powyżej 4 lub 5 lat).

Oczywiście dzieci mogą wejść jako ta druga osoba na darmowy bilet. Więc jeśli tak jak my zwiedzacie rodziną 2+2 to opłaca się Wam w większości przypadków wykupić cztery bilety w tym dwa darmowe.

Tylko pamiętajcie, że w takiej sytuacji po pierwsze musicie wydrukować dwa vouchery, a po drugie musicie przedstawić także bilety dziecięce z pociągu.

I tu pojawiają się schody, bo dzieci od 5 do 15 roku życia muszą mieć oddzielny bilet (lub Travelcard lub Oyster Card) na przejazdy pociągami National Railway. Otrzymują 50% zniżki na tego typu przejazdy. Jednak jeśli korzystalibyście z Oyster Card lub Travelcard na przykład w metrze, to dzieci do lat 11 podróżują z dorosłym za darmo. Więcej o zniżkach dla dzieci przeczytacie we wpisie: Komunikacja miejska w Londynie – zniżki dla dzieci. 

Tak więc niezaprzeczalnie poruszając się pociągami i kupując bilety na stacji zapłacicie za przejazd więcej niż gdybyście używali środków transportu miejskiego korzystając na przykład z Oyster Card. I nie mówię tylko o dzieciach, ale także o biletach dla dorosłych zakupionych na stacji kolejowej, które są droższe niż płatność Oyster Card przy przejazdach metrem w obrębie Londynu.

 

Zwracam Waszą uwagę na to ponieważ często można trafić na inne promocje (na przykład te opisane poniżej), dzięki którym także możemy zakupić 2 bilety w cenie jednego bez konieczności podróżowania pociągiem.

 

Promocje na produktach spożywczych i środkach czystości

 

 • A żeby jeszcze bardziej zamieszać Wam w głowach, muszę wspomnieć także o promocjach pojawiających się w lokalnej prasie oraz na produktach spożywczych i środkach czystości. Zazwyczaj są to akcje typu 2 bilety w cenie jednego lub dorosły wchodzi za darmo w ostateczności 50% zniżki na drugi bilet.

 

 • Wzmianek o takich akcjach trzeba szukać w internecie lub po prostu przyglądając się półkom w supermarkecie (szczególnie tym z produktami dla dzieci).  Często informuje o nich także na naszym funpage’u

 

 

English Heritage Overseas Visitor Pass i English Heritage Membership

 

Być może nie jest to opcja ściśle związana z Londynem, ale nie można o niej nie wspomnieć opisując sposoby na oszczędzanie podczas zwiedzania.

English Heritage to organizacja pod opieką której znajduje się 400 historycznych miejsc na terenie całej Anglii. Jeśli jesteście fanami zamków, katedr, monumentów lub prawnych budowli, to właśnie ta oferta powinna Was zainteresować. Do wyboru są dwie opcje:

 

1. English Heritage Overseas Visitor Pass stworzony z myślą o turystach, którzy lubią intensywne zwiedzanie.

 • Daje możliwość odwiedzenia nieograniczonej liczby historycznych miejsc pod patronatem English Heritage.
 • Do wyboru jest wejściówka 9-dniowa i 16-dniowa
 • CENY:
9-dniowa karta:   16-dniowa karta:
£33 – 1 osoba dorosła   £39 – 1 osoba dorosła
£57 – 2 osoby dorosłe   £67 – 2 osoby dorosłe
£62 – karta rodzinna (2 dorosłych i do 4 osób niepełnoletnich mieszkających pod tym samym adresem do osoby dorosłe)   £72 – karta rodzinna (2 dorosłych i do 4 osób niepełnoletnich mieszkających pod tym samym adresem do osoby dorosłe) 

 

 • Taką kartę najlepiej wykupić na oficjalnej stronie lub w kasie pierwszej wybranej atrakcji.
 • UWAGA! Aby móc z niej skorzystać należy przedstawić dokument potwierdzający, że mieszkacie poza Anglią (dowód osobisty lub paszport świetnie się do tego nada).

 

2. English Heritage Membership 

 

 • Jeśli zaś na stałe mieszkacie w Anglii i jesteście rezydentami tego kraju, to możecie zostać członkami  English Heritage.
 • Członkostwo uprawnia do nieograniczonej liczby wejść do historycznych miejsc, którymi opiekuje się organizacja w ciągu jednego roku od daty wykupienia członkostwa. 
 • CENY:
  • £55 – 1 osoba dorosła
  • £99 – 2 osoby dorosłe
  • Dzieci do lat 18 wchodzą bezpłatnie z osobami posiadającymi członkostwo (do 6 dzieci na każdą osobę dorosłą).
 • Posiadające którąkolwiek z wyżej opisanych kart English Heritage, możecie odwiedzić m.in. Dover Castle i Stonehenge.

 

Jak widzicie sposobów na oszczędzanie podczas zwiedzania jest kilka. I często wybór najtańszej oferty nie jest wcale prosty. Najlepiej obliczyć koszty już po wybraniu danej atrakcji którą chcecie odwiedzić, a więc wybór najkorzystniejszego rozwiązania spoczywa na Waszych barkach.

 

A może znacie jeszcze inne sposoby na zakup tańszych biletów wstępu do atrakcji w Londynie? Podzielcie się tą wiedzą z innymi zostawiając komentarz pod wpisem.


Może Was także zainteresować:

Komunikacja miejska w Londynie – ile właściwie kosztuje

Oyster Card czy Travelcard – jak zaoszczędzić na przejazdach w Londynie

AutorOla

 1. Niebawem wybieramy się ze znajomymi do Londynu. Poszukując informacji jak zobaczyć dużo i nie wydać fortuny, natrafiłam na Twój blog. Dopiero zaczynam go czytać, ale już mi się mega podoba jak wszystko opisujesz.
  Orientujesz się może czy jeśli chodzi o te promocje z Carex i Kellogg’s, to można by te produkty kupić w Polsce i okazać na miejscu, czy muszą być kupione w Londynie?

 2. Właśnie wróciliśmy z 6 dniowej wycieczki po Londynie, w 60%, wykonanej zgodnie z Twoim planem tras. Informacje o komunikacji i wejściówkach były niezastąpione i pozwoliły nam poznać Londyn za nim jeszcze tam przylecielismy. Co do pakietu Merlin’s Magical London Pass to polecam zaglądać i sprawdzać ceny pakietu na stronie każdej atrakcji, ponieważ się się okazuje bywają różne np wejście na 3 atrakcje, na stronie London Eye dla 4 os w tym 2 dzieci koszt 198£ na Shrek Adventure 180£ a na Madame Tussauds 172£. Zatem różnice znaczne a zawsze a parę funtów moze zostać w kieszeni 🙂
  Jestem wdzięczna za Twój blog i Twoja wnikliwosc, we wszystkie aspekty zwiedzania, bo bez tego byłoby trudno efektywnie zwiedzać i na pewno dużo drożej.
  Pozdrawiam

 3. Dzień dobry.
  Świetne kompedium wiedzy, z którego zamierzam skorzystać już w maju.
  Mam pytanie do opcji zwiedzania w pakietach. Jeśli np. zaznaczam pakiet 2 atrakcji, to do określenia jest data z przedziałem godzin dla atrakcji podstawowej, czyli na stronie London Eye jest godzina dla London Eye. A w jaki sposób można zarezerwować konkretny termin tej drugiej atrakcji?
  Piotrek.

  1. Dzień dobry, konkretny termin (datę i godzinę) zaznacza się tylko dla pierwszej atrakcji. Na pozostałe atrakcje można pójść w dowolnym momencie w ciągu 3 miesięcy. Wtedy należy wejść wejściem dla posiadaczy biletów zakupionych on-line, nie ma konieczności wizyty w kasie.

 4. Dzien dobry Ola,
  dziekuje za mase informacji praktycznych,Czesto bywam w Londynie,i metoda prob i bledow czegos sie nauczylam o kosztach transportu,ale TWOJE INFORMACJE SA WSPANIALE.
  Dziekuje ze prowadzisz to i ze jestes.
  Jeszcze raz DZIEKUJE

  Kryda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *