Kew Gardens – Królewskie Ogrody Botaniczne w Londynie

 

 

Uwielbiam takie miejsca, gdzie można beztrosko spacerować na łonie natury, podziwiać jej piękno, a jednocześnie spędzić przyjemnie czas z rodziną. Kew Gardens urzekły nas idealnymi alejkami spacerowymi, przepiękną roślinnością oraz ciekawymi atrakcjami dla dzieci i dla dorosłych.

My wybraliśmy się tam w pierwszy tak słoneczny i ciepły weekend tego roku. To był idealny moment, aby w końcu poczuć zapach wiosny oraz zobaczyć oblepione kwiatami drzewa magnolii, zjawiskowe krzewy kamelii i kolorowe kwiaty cebulowe, takie jak narcyzy, hiacynty czy tulipany. Było przepięknie!

 

krolewskie-ogrody-botaniczne-w-londynie

 

Jednak jestem pewna, że wycieczka do tego ogrodu będzie przyjemnym doznaniem każdą porą roku. Z łatwością mogę sobie wyobrazić letni spacer w Kew Gardens, wśród zieleni, która w Anglii jest przecież wiecznie soczysta, czy cudowną, jesienną wędrówkę wśród drzew w najpiękniejszych, ciepłych barwach. My na pewno wybierzemy się tam jeszcze nie raz!

UWAGA! Film z naszej kolejnej, jesiennej wyprawy znajdziecie na końcu wpisu. 

Nie będę proponowała Wam trasy, którą najlepiej podążać podczas wizyty w Kew Gardens, bo moim zdaniem najprzyjemniej jest po prostu iść przed siebie i rozkoszować się pięknem przyrody nie zwracając uwagi na kierunki. Jeśli jednak wolicie mieć wszystko pod kontrolą, to przy wejściu otrzymacie darmową mapkę ogrodu botanicznego (taką jak tutaj), która dobrze sprawdzi się jeśli będziecie chcieli dojść do danej atrakcji.

Co ważne, Królewskie Ogrody Botaniczne w Londynie są na tyle duże, że można spacerować tam godzinami i na tyle kompaktowe, że spokojnie zdążycie obejrzeć jednego dnia wszystko co Was interesuje daną porą roku.

 

 

A oto subiektywna lista wartych uwagi, dodatkowych atrakcji dostępnych na terenie ogrodu. Wejście do nich wliczone jest już w cenę biletu wstępu do Kew Gardens (oprócz przejażdżki pociągiem i pagody).

 

The Hive:

krolewskie-ogrody-botaniczne-w-londynie krolewskie-ogrody-botaniczne-w-londynie-the-hive

Ta nietuzinkowa konstrukcja to najnowsza atrakcja w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Londynie, którą można zobaczyć od 2016 roku. Nazywana Ulem, 17 metrowa , aluminiowa instalacja pozwala wczuć się w rolę jednego z najpożyteczniejszy owadów na świecie czyli pszczoły. Na dole będziecie mogli przy pomocy drewnianego patyczka i interaktywnych słupków poznać sposób komunikacji pszczół i dowiedzieć się kilku ciekawostek o ich życiu. Na górze oprócz efektu wizualnego i słuchowego, które naprawdę robią wrażenie, ciekawym przeżyciem jest stąpanie po plastikowej, przezroczysta podłodze, na której stoją tylko najodważniejsi. Jeśli więc wybierzecie się do Kew Gardens, musicie to zobaczyć z dziećmi. Nauka poprzez zabawę jest przecież najlepsza.

 

Treetop Walkway:

Treetop Walkway to kolejna, bardzo ciekawa atrakcja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, która pozwala odbyć niepowtarzalny spacer wśród koron drzew. Ta stalowa konstrukcja o długości 200 metrów może okazać się jednak sporym wyzwaniem dla ludzi odczuwających lęk wysokości. Zawieszone 18 metrów nad ziemią mostki są ażurowe, a idąc po nich czuć drgania spowodowane podmuchami wiatru i krokami innych ludzi. Jednak warto przełamać ewentualny strach, żeby móc zobaczyć ten zapierający dech w piersiach widok na całe Kew Gardens i posłuchać śpiewu ptaków ukrytych w koronach tych wszystkich, pięknych drzew. Najlepszy widok na panoramę Londynu rozciąga się stamtąd wiosną, gdy korony drzew nie są jeszcze porośnięte liśćmi. Na górę można wejść po schodach lub wjechać windą. Super atrakcja!

 

Treehouse Towers i Climbers and Creepers (Plac zabaw w Kew Garden):

Jak dobrze, że teraz już właściwie w każdym tego typu miejscu są place zabaw. W Królewskich Ogrodach Botanicznych w Londynie także nie zapomniano o przestrzeni, gdzie Najmłodsi mogą stracić trochę nadmiarów swojej energii i spotkać się z rówieśnikami. Drewniany plac zabaw na świeżym powietrzu przeznaczony jest dla dzieci od 3 do 11 lat. Dla młodszych dzieci (do 9 roku życia), przeznaczony jest kreatywno-sensoryczna sala zabaw w pomieszczeniu obok (Climbers and Creepers), gdzie znajdują się ciekawe, kolorowe zabawki nawiązujące do owadów i roślin, które można spotkać w całym ogrodzie botanicznym. Oczywiście obie atrakcje cieszą się dość dużą popularnością, więc panuje tam spory gwar, ale czego nie robi się dla swoich dzieci. 🙂

 

Palm House i Princess of Wales Conservatory:

Palmiarnia i Konserwatorium (z roślinami tropikalnymi) to budynki, w których można podziwiać kolekcje roślin z różnych zakątków świata. Dla fanów botaniki będzie to nie lada gratka, bo właśnie w Kew Gardens można podziwiać najbardziej różnorodne zbiory roślin na świecie. Dla dzieci to okazja do zobaczenia między innymi drzew cytrusowych, bananowców, ogromnych kaktusów czy naturalnie rosnącego ananasa.

 

Temperate House:

 

To piękny budynek z interesującymi roślinami. Zajmuje dwa razy większą powierzchnie niż palmiarnia, a znajdziecie tam florę takich zakątków świata jak Afryka, Australia, Nowa Zelandia, obu Ameryk, Azji i Wysp Pacyfiku. 

Temperate House został otwarty w 2018 roku po dłuższej renowacji, dlatego znajdujące się tam rośliny jeszcze nie zdążyły zasłonić pięknej architektury budowli. I właśnie dlatego wato tam zajrzeć. 

 

Jezioro:

Taka woda zawsze wyzwala we mnie przyjemne uczucie spokoju i nieskończoności. Szczególnie jeśli usytuowana jest w wśród tak pięknej roślinności jak w Kew Gardens. Można okrążyć jezioro alejkami spacerowymi lub przejść mostkiem (Sackler Crossing) na jego druga stronę podziwiając malownicze widoki. Jest ono także miejscem, gdzie będziecie mogli spotkać dzikie gęsi, kaczki, a nawet czaple.

 

Odpoczynek nad Tamizą:

Bardzo przyjemna lokalizacja u zbiegu dwóch, głównych alejek Kew Gardens, idealna na odpoczynek lub na rodzinny piknik. To malownicze miejsce, gdzie na drewnianych ławeczkach można rozkoszować się widokiem płynącej Tamizy i gdzie dziećmi mogą do woli biegać po soczystej trawie porośniętej stokrotkami. Po prostu idealnie!

 

Pagoda w Kew Gardens:

krolewskie-ogrody-botaniczne-w-londynie-the-hive krolewskie-ogrody-botaniczne-w-londynie-the-hive

Charakterystyczna, wielopiętrowa wieża w stylu Dalekiego Wschodu, widoczna praktycznie z każdego punktu ogrodu. Wysoki na 80 metrów budynek to jeden z najwyższych tarasów widokowych w tej części Londynu. 

Otwarta dla turystów została w 2018 roku po długiej renowacji, które koszt przekroczył 5 milionów funtów. Teraz każdy może wdrapać się po 253 schodach, by podziwiać Londyn z góry. 

Atrakcja ta jest dodatkowo płatna: 4.50 £ (osoba dorosła) i 3.00 £ (dziecko). 10% zniżki otrzymują osoby posiadające roczną wejściówkę do Kew Gardens. 

 

Wycieczka objazdowa “pociągiem”:

Dla tych,którzy nie lubią lub nie mogą przejść takiego dystansu Kew Gardens przygotowały możliwość obejrzenia najważniejszych punktów z okien specjalnego pojazdu. My wolimy piesze wycieczki, ale więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie. Taka przejażdżka jest dodatkowo płatna (5 £ od osoby dorosłej i 2 £ od dziecka).

 

 

DOBRA RADA: Na terenie Ogrodu Botanicznego znajdują się także restauracje i kawiarnie. Cieszą się one dużą popularnością, więc przed posiłkiem trzeba swoje odstać w kolejce. Jeśli chcecie tego uniknąć weźcie ze sobą prowiant, w Kew Gardens jest wiele pięknych miejsc na piknik.

 

Lokalizacja:

Oficjalny adres to: Royal Botanic Gardens, Kew, Richmond, Surrey, TW9 3AE
Jednak Kew Gardens posiadją kilka bram wejściowych, w zależności od tego jakim środkiem transportu zdecydujecie się przyjechać.

METRO: stacja Kew Gardens (linia District) – 500m do Victoria Gate
KOLEJKA (OVERGROUND): stacja Kew Bridge – 800m do Elizabeth Gate
AUTOBUS: nr 65 zatrzymuje się przy Victoria Gate i Lion Gate

SAMOCHÓD: w weekend istnieje możliwość zaparkowania na całej długości Kew Road bez dodatkowych opłat. 

UWAGA! Do Kew Gardens możecie dorzeć także drogą wodną – statkiem pływającym po Tamizie wysiadając na przystani Kew. Operator, który obsługuje takie kursy to Thames River Boats

 

Godziny otwarcia w 2018 roku:
Ogród otwarty jest codziennie od godziny 10.00.
Godziny zamknięcia są różne w zależności od pory roku, a właściwie miesiąca:
2 stycznia do 9 lutego – do godziny 16.15
10 lutego do 24 marca – do godziny 17.45
15 marca do 30 kwietnia – do godziny 18.30 (pn – czw) i 19.30 (pt-nd)
maj – do godziny 18.30 (pn-czw) i 20.30 (pt – nd)
1 czerwca do 9 lipca – do godziny 18.30 (pn-czw) i 21.00 (pt-nd)
10 lipca do 16 lipca – do godziny 17.00 (wtedy odbywa się Kew the Music, więcej na ten temat na oficjalnej stronie) http://www.kew.org/kew-gardens/whats-on/kew-the-music-2017
17 lipca do 31 sierpnia – do godziny 18.30 (pn-czw) i 20.30 (pt – nd)
wrzesień – do godziny 18.30 (pn – czw) i 19.00 (pt-nd)
1 października do 28 października – do godziny 18.00
29 października do 20 listopada – do godziny 16.15
21 listopada do 1 stycznia – do godziny 15.30
uff… 🙂

 

UWAGA: Atrakcje takie jak Treetop Walkway (spacer wśród koron drzew), Climbers and Creepers (plac zabaw dla dzieci do 9 roku życia) i wszystkie zbiory w pomieszczeniach (jak np. Palmiarnia) otwarte są godzinę krócej niż cały Ogród.

 

Cena w 2018 roku:
Ceny biletów on-line:
Dorosły 16 £
Dziecko (4- 16 lat) 4 £
Dziecko poniżej 4 roku życia wchodzi za darmo
Bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 38 £
Bilet rodzinny (1 dorosły + 2 dzieci) 23 £

UWAGA: Bilet uprawnia Was z korzystania ze wszystkich atrakcji w Królewskich Ogrodach Botanicznych. Dodatkowo płatny jest tylko wycieczka “pociągiem” i wejście na pagodę. 

 

DOBRA RADA: Bilety można kupić w kasie przy wejściu lub wcześniej on-line i takie rozwiązanie Wam polecam. Unikniecie wtedy długiej kolejki przed wejściem, ponieważ dla osób z zakupionymi wcześniej biletami jest oddzielna bramka. Poza tym skorzystacie wtedy z lepszych cen.

 

UWAGA: Dla osób, które zamierzają wybrać się do Kew Gardens więcej niż raz w roku istnieje możliwość zakup “członkostwa”. Taka karta, za cenę 79£, upoważnia do nielimitowanej ilości wejść dla całej rodziny ( 2 osoby dorosłe + 2 dzieci). To dobre rozwiązanie, jeżeli chcielibyście zobaczyć to miejsce i wiosną i latem i jesienią.

Witryna: Royal Botanic Gardens

 

 

Wycieczka do Królewskich Ogrodów Botanicznych w Londynie to jeden ze spacerów, które można powtarzać w nieskończoność. Jest tam zielono, kwitnąco, pachnąco i interesująco. Oczywiście w Londynie jest wiele parków, do których można się wybrać bez konieczności zakupu biletu wstępu, ale to miejsce jest wyjątkowe. Kew Gardens są bardzo zadbane, dopieszczone i od razu widać tam rękę królewskiego ogrodnika 😉 Można tam godzinami odkrywać coraz to nowsze, nadzwyczaj wypielęgnowane zakątki. Dodatkowo nigdzie indziej nie spotkacie takich okazów roślin jak tam. I nawet jeśli nie jesteście fanatykami botaniki, to na pewno ten ogród zachwyci was swoim pięknem.

 

 

Poniżej przedstawiam Wam kilka widoków z jesiennego spaceru po Kew Gardens: 


Może Was także zainteresować:

Stonehenge – najsłynniejsze kamienne kręgi sprzed 5000 lat

Royal Air Force Museum – Muzeum RAF’u w Londynie

 

AutorOla

4 komentarzy

  1. Uwielbiam to miejsce 🙂 Jak byłam to niestety kilka szklarni było w remoncie i znalazłam jedną martwą papugę, ale cały dzień spędziłam wśród zieleni. Fanie że są tam wózki inwalidzkie, które można wypozyczyć jeśli idzie się ze starszą osobą.

    1. Oj…to trochę straciłaś. Tym bardziej namawiam Cię do kolejnej wizyty w Kew Gardens. To miejsce, które można odwiedzać wielokrotnie i mam wrażenie, że nigdy sie nie znudzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *