Klify Seven Sisters – niebanalny spacer z pięknymi widokami

 

Zachwyciły nas klify w Dover, dlatego postanowiliśmy odwiedzić podobne widoki znajdujące się nieco bliżej Londynu. Tym razem zapraszam Was na wycieczkę po imponujących białych klifach w Parku Krajobrazowym Seven Sisters.

 

Klify Seven Sisters to zespół klifów znajdujących się w hrabstwie East Sussex, w południowej części wybrzeża Anglii. Te malownicze wzgórza na tle morskiego błękitu wody robią oszałamiające wrażenie. Dobra wiadomość jest taka, że znajdują się one około 2 godzin drogi samochodem od centrum Londynu (130 km), co czyni to miejsce idealną destynacją na jednodniowy wypad poza stolicę Wielkiej Brytanii.

 

 

Każdy z klifów Seven Sisters (Siedem Sióstr) ma swoją nazwę: Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily’s Hill oraz Went Hill Brow. Jak łatwo policzyć jest ich tak naprawdę osiem, a nie siedem na co mogłaby wskazywać nazwa tego miejsca. Legenda głosi, że kiedyś teren ten zamieszkiwany był przez 7 sióstr, a każda z nich miała swój dom pomiędzy wzgórzami. 🙂

 

Klify, których powstanie datowane jest na okres kredy, ulegają co roku dalszej erozji spowodowanej kontaktem z wodą i innym działaniom środowiska. Co roku morze zabiera około 50 cm z linie brzegowej, dochodzi też do częstych odprysków białych skał.

 

 

Park Krajobrazowy Seven Sisters jest świetnym miejscem na rodzinny, aktywny wypoczynek. Oferuje on nie tylko możliwość wycieczki trekkingowej po słynnych klifach, ale także pływania kajakiem czy wycieczek rowerowych. A najpiękniejsza w tym miejscu jest jego autentyczność. Mimo, że codziennie przybywa tu tysiące turystów, park i klify pozostały dzikie i naturalnie piękne.

 

Niestety istnieje także czarna strona Seven Sisters. To piękne miejsce, potrafi być niebezpieczne. Prawie co roku poprzez swoją brawurę giną w tym miejscu turyści. W zeszłym roku głośno było o młodej kobiecie, która spadła z klifu podczas pozowania do zdjęć. Niestety jest to także miejsce słynące z wielu samobójstw.

Ale spokojnie, jeśli zachowacie zdrowy rozsądek podczas spaceru to nic Wam się nie stanie. Klify są rozległe i dobrze oznakowane dzięki słupkom wyznaczającym niebezpieczna odległość od krawędzi.

 

Szlaki – trasy spacerowe Seven Sisters

Do wyboru macie trzy warte uwagi trasy spacerowe, każda z nich pozwala zobaczyć klify z innej perspektywy. Oficjalną mapę z trasami znajdziecie na stronie parku.

 

 

Trasa 1: Niezapomniany widok na białe klify.

 • Trasa prowadzi przez polną dróżkę usytuowaną po zachodniej stronie rzeki. Dzięki niej dotrzecie do zapierającego dech w piersiach widoku na całe wybrzeże z białymi klifami Seven Sisters.
 • Trasa w dwie strony to około 5 km, jej przejście z dziećmi zajęło nam mniej niż 2 godziny. Nie zapomnijcie doliczyć do tego czasu na pamiątkowe zdjęcia i oczywiście podziwianie widoków.

 

Trasa 2: Plaża.

 • Ta trasa jest nieco krótsza (3 km) i prowadzi bezpośrednio na tamtejszą plażę.
 • Cóż… na pewno nie jest to rajska plaża. Jest piękna przede wszystkim ze względu na otaczające ją widoki, ale niestety złożona jest z dużych kamieni, a wejście do wody jest porośnięte glonami. Ale to właśnie tam znajdziecie się niemal u stóp pięknych, białych klifów.

UWAGA! To jedyna trasa, którą w całości można przemierzyć z wózkiem dziecięcym. Oczywiście na samej plaży będziecie musieli użyć siły własnych mięśni, żeby przetransportować wózek po kamieniach.

 

Trasa 3: Spacer po klifach.

 • To niezaprzeczalnie najbardziej wymagająca z tras i jednocześnie najdłuższa ze wszystkich – wiedzie przez szczyty wszystkich klifów, aż w okolice miasteczka Eastbourne.
 • Spacer wiąże się z wchodzeniem pod górę, a potem zejściem na dół dolinki i tak 7-8 razy. Wzniesienia nie są na szczęście wysokie, a widoki jakie zobaczycie po drodze są warte tego wysiłku.

DOBRA RADA: Trasę można skrócić nieco wcześniej. Mniej więcej w połowie drogi, na 4 klifie znajduje się polna dróżka wiodąca przez pastwiska z owcami, która doprowadzi Wam do głównej ulicy (A259) po której kursują autobusy. Koszt powrotu z tego miejsca, do parkingu wynosi £2 za osobę dorosłą, dzieci jadą za darmo. Autobusy, szczególnie w weekendy kursują bardzo często (co około 10 min).

 

 

Nam podczas wizyty w Seven Sisters udało się połączyć wizytę w punkcie widokowym (trasa 1) oraz skróconą wersję spaceru po klifach (trasa 2). Jesteśmy bardzo dumni z dzieci, że podołały takiej wycieczce. Z trasy najlepiej wspominają piknik na szczycie pierwszego klifu. 🙂

 

Warto wiedzieć:

 • Tak jak pisałam cały Park Krajobrazowy jest bardzo naturalny, co oznacza że wszystko czego potrzebujecie podczas wycieczki musicie zabrać ze sobą. Pamiętajcie o zapasach wody, bo nie kupicie jej na trasie.

 

 • W czasie słonecznych dni nie zapomnijcie też o kremie z filtrem i nakryciach głowy. Podczas całego spaceru nie spotkacie nawet odrobiny cienia.

 

 • Na pewno przydadzą się też wygodne buty, szczególnie przy nieco bardziej wymagającej trasie po szczytach klifów (trasa 3).

 

Lokalizacja:

Seven Sisters Country Park, East Sussex, Seaford BN25 4AB. 

 

Dane do nawigacji:

 • Lokalizacja parkingu znajdującego się przy wejściu na szlaki po wschodniej stronie rzeki to Seven Sisters Car Park, Exceat, Seaford BN25 4AD. Jest on dość mały i szybko może się zapełnić.
 • Na szczęście po drugiej stronie głównej drogi (A259) znajduje się duży, zacieniony parking tuż przy Informacji Turystycznej (Visitor Centre) – Friston car park, Seaford BN25 4AD. Tam znajduje się także toaleta.
 • Kolejny parking znajduje się po zachodniej stronie rzeki, tuż przy wejściu na trasę 1 –  Cuckmere Haven, Seaford BN25 4AB.
 • Wszystkie parkingi są płatne £4 za cały dzień.

 

Godziny otwarcia:

Do parku można wejść przez całą dobę, jednak parkingi są zamykane o godzinie 21.00.

 

Cena:

Wejście na teren parku jest bezpłatne. Płatne są natomiast parkingi.

 

Witryna: Seven Sisters Country Park

 


Może Was także zainteresować:

Bournemouth – piaszczysta plaża i nadmorski kurort w Dorset

Dover – co warto zwiedzić z dziećmi

 

AutorOla

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *