Kolejka linowa w Londynie – Emirates Cable Car

 

 

To jedna z naszych ulubionych atrakcji. Nie znajduje się ona w ścisłym centrum i jest dość nowa (uruchomiona w 2012 roku) i pewnie dlatego nie znalazła się jeszcze w przysłowiowym TOP 10 londyńskich atrakcji, ale każdy kto lubi dreszczyk emocji i malownicze widoki powinien się na nią wybrać.

 

Kolejka została wybudowana jako jedna z inwestycji komunikacyjnych przy okazji igrzysk olimpijskich, które odbyły się w Londynie w 2012 roku. Budowa pochłonęła 60 mln funtów, a głównym sponsorem były linie lotnicze z Dubaju, które dzięki temu mają prawo do nazwy kolejki – Emirates Air Line – przez 10 lat.

 

 

Jest to pierwsza i jak narazie jedyna miejska kolejka linowa w Wielkiej Brytanii. Łączy ze sobą wybrzeże North Greenwich i Royal Docks. Jazda odbywa się na trasie 1,1 km i na wysokości maksymalnej 90 metrów.Podczas przejażdżki można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę wschodniej części Londynu. Bardzo dobrze widoczne są między innymi wieżowce zlokalizowane w Canary Wharf, dolina Tamizy wraz z zaporą, budynek areny O2 oraz pas startowy lotniska City. Przy dobrej widoczności zobaczycie także London Eye czy The Shard, czyli budynki ze ścisłego centrum Londynu.

Kolejka składa się z 34 wagoników, które mogą przewozić 2,5 tysiąca pasażerów na godziną w obie strony, a podróż nią trwa do 10 min w jedną stronę.

 

 

Każdy wagonik mieści 10 osób, ale jeśli nie ma kolejki obsługa umożliwia zajmowanie wagoników przez mniejsze grupy. Stwarza to bardziej przyjazną atmosferę w czasie podróży na przykład rodzinie z dziećmi czy parze zakochanych. A jeśli chodzi o kolejki, to rzadko się zdarzają. Do tej pory byliśmy tam dwa razy (w weekend i w ciągu przerwy szkolnej więc w popularnych terminach) i nie zdarzyło nam się czekać dłużej niż 3 min. Dodatkowym plusem dla rodziny z małymi dziećmi jest to, że do wagonika zmieści się wózek dziecięcy, a oba terminale posiadają windy.

 

 

DOBRA RADA: Podróż Emirates Cable Car można odbyć albo w jedną stronę, albo w dwie. Przy tej drugiej opcji proponuję Wam, abyście wysiedli z wagonika i poczekali aż się ściemni. Podróż powrotna po zmierzchu będzie dodatkową atrakcją. Wagonik porusza się wtedy nieco wolniej, aby można było dokładniej podziwiać widoki.

 

A co można robić w czasie oczekiwania na zachód słońca?

 

Przy południowym terminalu: Emirates Greenwich Peninsula znajduje się dodatkowa atrakcja – Emirates Aviation Experience, czyli miejsce gdzie wraz z dziećmi możecie poznać nieco dokładniejsze informacje na temat zasad działania oraz wyglądu samolotów linie Emirates.

 

 

Na dość niewielkiej powierzchni znajdziemy kilka ciekawych atrakcji. Oprócz dotykowych ekranów pozwalających poznać ciekawostki na temat samolotów oraz naturalnej wielkości silnika airbusa, dzieci na pewno zainteresuje interaktywny filmik o drodze jaką przebywa bagaż na lotnisku i model kokpitu pilota, gdzie można wszystkiego dotknąć, nacisnąć i poprzestawiać.

 

 

Po tej samej stronie Tamizy znajdują się też hala widowiskowa O2, a na około niej liczne restauracje i kawiarnie:

 

Jeśli zdecydujecie się na to by wysiąść na północnym terminalu: Royal Docks, możecie spacerować wzdłuż kanału i dotrzeć aż do terminalu lotniska City lub wybrać się na pobliski plac zabaw znajdujący się w parku Keir Hardie.

 

Mapa:

Lokalizacja:

 • terminal południowy kolejki znajduje się na półwyspie Greenwich – dojedziesz tam linią Jubilee, stacja North Greenwich
 • można tam dotrzeć także tramwajem wodnym (RB1 lub RB1X) łączą tę atrakcję z wycieczką statkiem po Tamizie
 • terminal północny znajduje się w dzielnicy Royal Docks, dojedziesz tam kolejką DLR, stacja Royal Victoria.

 

Godziny otwarcia:

Dzień 2.10 – 31.03 1.04 – 30.06   1.07- 1.10  
Poniedziałek-Czwartek 07:00-21:00 07:00-22:00 07:00-23:00
Piątek 07:00-23:00 07:00-23:00 07:00-23:00
Sobota i Bank Holidays 08:00-23:00 08:00-23:00 08:00-23:00
Niedziela 09:00-21:00 09:00-22:00 09:00-23:00

 

Cena: Bilet w dwie strony (przy okazaniu Oyster Card) wraz ze zwiedzaniem Emirates Aviation Experience to cena 8,40 funta od osoby dorosłej i 5 funtów od dziecka. Dzieci do piatego roku życia podróżuja za darmo. 

Bilety można kupić w kasach na terminalach lub przez internet.

 

WITRYNA: Emirates Air Line

 

 

Usłyszałam, że Emirates Cable Car nazywana jest “London Eye dla ubogich”. Rzeczywiście jest dużo bardziej przystępna cenowo – przejażdżka London Eye dla 4-osobowej rodziny to koszt ok.80 funtów, przy czym Emirates Cable Car to cena ok. 30 funtów. I rzeczywiście nie stoi w samym centrum Londynu. Ale to są przecież same plusy. Za niewielkie pieniądze możecie podziwiać panoramę tej mniej znanej części stolicy Wielkiej Brytanii, a dodatkowo zajrzeć do kokpitu pilota airbusa. Nasze dzieci były zachwycone i my też!

 

DOBRA RADA! Wybierzcie się tam, zanim awansuje do TOP 10 atrakcji, a unikniecie wszechobecnych w Londynie kolejek.

 

 

AutorOla

 1. Na południowym brzegu, około 10 min spacerem jest też Greenwich Peninsula Ecology Park. Malo uczęszczany, dzika natura. Polecam! Dodatkowo wokół ciekawe osiedle zaprojektowane przez Ralpha Erskine’a według zasad budownictwa zrównoważonego.
  Mam nadzieję, że się tam wybierzecie opisac swoje wrażenia 😉

 2. Wow! „London Eye dla ubogich” ciekawe porównanie 🙂 W weekend lecę do Londynu i fajnie się dowiedzieć, że jest coś takiego, w przewodniku nie widziałam żadnej informacji. Super, że teraz trafiłam na ten wpis, bo będę w okolicy Canary Wharf, więc może przejadę się tą kolejką 🙂

  1. Odwiedzamy też miejsca, których nie ma w przewodnikach 😉 Ja też się cieszę,że trafiłaś na ten wpis. Skoro będziesz już tak blisko, to wielką szkodą byłoby nie przejechać się Emirates Cable Car. Magda, daj znać ja było! 🙂

 3. Super Olu! Ja bym poprosila kiedzys uzupelnienie danych o ro od jakiego wieku polecasz czy maly bzdac 1,5 roku podola?

  1. Podróż nie jest długa (około 10 min w jedną stronę) i można wjechać do wagonika wózkiem, więc myślę, że jak najbardziej będzie podobało się Maluchowi. Z drugiej strony, to dość indywidualna sprawa, bo są różne 1,5 roczniaki….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *