Komunikacja miejska w Londynie – co uprawnia do korzystania z przejazdów

 

Zgodzicie się ze mną, że aby dobrze zaplanować zwiedzanie Londynu konieczne jest poznanie kilku faktów na temat komunikacji miejskiej w stolicy Wielkiej Brytanii? Właśnie przemieszczając się środkami transportu miejskiego najłatwiej zwiedzić najważniejsze atrakcje Londynu.

 

Zacznijmy od tego: Co uprawnia do przejazdu komunikacją miejską w Londynie?

 

UWAGA! Komunikacja miejska w Londynie obejmuje:

 • autobusy i tramwaje (buses and trams)
 • metro (czyli Underground inaczej Tube – nie mylcie z amerykańskim Subway)
 • elektryczną kolejkę DLR (Docklands Light Rail)
 • kolejkę naziemną (London Overground)
 • kolejkę miejskiej (TfL Rail)
 • kolejkę linową Emirates Air Line,
 • transport rzeczny (River Bus services)
 • oraz pociągi (National Rail services).

Poniżej omówione formy płatności za przejazd respektowane są we wszystkich tych pojazdach, z wyjątkiem niektórych tras National Rail. Jednak te ostatnie nie będą Wam konieczne do efektywnego zwiedzania Londynu.

 

UWAGA! Dla turystów, którzy przyjeżdżają do Londynu na kilka dni, Transport for London przygotował kilka opcji:

 

Bilety Jednorazowe:

 • Oczywiście możecie wybrać opcję kupowania biletów jednorazowych, na każdy przejazd osobno. Jednak jest to najdroższa z opcji, a także najbardziej czasochłonna. Uwierzcie mi, że nie chcecie stać w kolejkach do automatu za każdym razem gdy będziecie musieli się gdzieś przemieścić i żmudnie wybierać nazw potrzebnych Wam przystanków. DOBRA RADA! Skorzystajcie więc z innych opcji.

 

Oyster Card

 • Oyster Card to plastikowa karta miejska działająca na zasadach prepaid, czyli najpierw ładuje się ją na wybraną kwotą, której część potrącana jest za każdy przejazd w zależności od cennika (tak zwane pay-as-you-go).

 

 • Kartę tę można nabyć on-line (tylko dla mieszkańców Wielkiej Brytanii) lub w automatach zlokalizowanych na każdej stacji metra i dworcach autobusowych, a także w sklepach na stacjach oznaczonych charakterystycznym, niebieskim znaczkiem Transport for London.
 • Tam także można ją doładować określoną kwotą pieniędzy –  £5 lub wielokrotność.

 

 • Koszt wydania takiej karty to £5, ale opłata ta jest zwracana w momencie gdy oddacie kartę z której już nie macie zamiaru korzystać (także w jednym z punktów lub automatów obsługujących Oyster Card).

 

 • Jak to wygląda w praktyce: Aby opłata za przejazd została pobrana, Oyster Card należy przyłożyć do specjalnego czytnika znajdującego się na stacji lub w pojeździe.
 • W przypadku autobusów czytnik znajduje się w kierowcy i należy przyłożyć Oyster Card przy tylko wejściu do autobusu.
 • W przypadku metra lub kolejek są to bramki przy wejściu i przy wyjściu ze stacji. I co ciekawe kliknięcie przy wyjściu jest tak samo ważne jak kliknięcie przy wejściu, bo właśnie w ten sposób naliczana jest opłata (różna w zależności od długości trasy i przemierzonych stref).

 

 • Oyster Card to najpopularniejsza forma zapłaty za przejazdy wśród mieszkańców Londynu, bo nie dość że jest wygodna w użytkowaniu to można na nią nabijać także bilety długookresowe, w tym także na przykład tygodniową travelcard ( którą opisuję poniżej).

 

Visitor Oyster card:

 • Visitor Oyster Card to odmiana powyższej Oyster Card, przygotowana specjalnie z myślą o turystach.

 

 • Rózni sie ona od swojej poprzedniczki tym, że należy zamówić ja on-line poprzez oficjalną stronę jeszcze przed wyjazdem na wycieczkę do Londynu.

 

 • Zostanie ona dostarczona pod wyznaczony adres, przy czym koszt wysyłki ponosi kupujący, a jest to £2.25 przy liście zwykłym nierejestrowanym i £9.75 przy liście poleconym ekspresowym (niezależnie od ilości kart w przesyłce).

 

 • W praktyce: Nie uważam, żeby sensowne było wydawanie dodatkowych pieniędzy na to, żeby karta przyleciała z Wami do Londynu. Chyba, że wiąże się to z Waszym wewnętrznym spokojem. Automaty do zakupu i nabicia Oyster Card jest bardzo dużo i znajdują się one dokładnie tam gdzie są potrzebne. W związku z tym jeśli zdecydujecie się na zakup karty już po opuszczeniu samolotu, to bez problem powinniście znaleźć taki automat lub punkt.

 

Travelcard:

 • Travelcard to nic innego jak kartonikowy bilet czasowy. Uprawnia ona do nieograniczonej ilości przejazdów, wszystkimi miejskimi środkami transportu w określonym czasie.

 

 • Do wyboru jest kilka opcji, które wpływają na cenę: karta jednodniowa 24 godzinna, jednodniowa poza godzinami szczytu lub 7-dniowa, poza tym trzeba także określić strefy miejskie w których bilet ma obowiązywać (1 do 4 lub 1 do 6).

 

 • UWAGA! 7-dniowa travelcard dla wygody nabijana jest na Oyster Card. 

 

 • Mozna zakupić ją na oficjalnej stronie lub w automatach i sklepach na stacjach będąc już w Londynie. 

 

 

Największym dylematem turystów przyjeżdżających na kilka dni do Londynu jest to czy powinni wybrać Oyster Card czy jednak Travelcard. Odpowiedz na to pytanie znajdziecie we wpisie: Jak zaoszczędzić na przejazdach w Londynie?

 

Contactless:

 • Ta opcja dostępna jest dla posiadaczy karty debetowej lub kredytowej z możliwością płatności zbliżeniowej. Po prostu zamiast używać Oyster Card lub biletu kartonikowego, do czytnika należy przyłożyć swoją kartę bankową. Opłata zostanie naliczona tak jak przy innych, wyżej opisanych opcjach i ściągnięta automatycznie z konta.

 

 • UWAGA! Cena za bilet będzie przeliczona na złotówki po średnim kursie bankowym, co niekoniecznie może być dla Was korzystne.

 

 • Mimo to, ta opcja może wydawać się najkorzystniejsza, pamiętajcie że rezygnujecie przy niej z kilku zniżek które dają pozostał opcje, jak na przykład zniżki na przejazd kolejką Emirates Cale Car czy River Bus Services.

 

Skoro znacie już wszystkie produkty Transport of London, które uprawniaja do przejazdów środkami transportu, to pewnie zastanawiacie się teraz, ile należy przeznaczyć pieniędzy na koumikację miejską w Londynie. Mam nadzieję, że odpowiedz na to pytanie ułatwi Wam to mój wpis: Komunikacja miejska w Londynie – ile właściwie kosztuje. 

 

A jeśli przyjeżdżacie do Londynu z dziećmi, na pewno zainteresują Was także informacje na temat zniżej jakie obowiązują dzieci podczas przejazdu środkami transportu miejskiego. Dowiecie się o tym w kolejnym wpisie: Komunikacja miejska w Londynie – zniżki dla dzieci.

 


Może Was także zainteresować:

Jak zwiedzać z dziećmi by nie zwariować? – 6 PRZYDATNYCH RAD

5 rzeczy niezbędnych podczas wycieczki z dziećmi

AutorOla

 1. Mam prośbę o wyjaśnienie czy dla 16l.osoby na wózku inwalidzkim komunikacja miejska w Londynie jest za darmo? I dla opiekuna też? W W-wie obie osoby i metro i tramwaje i autobusy mają za darmo i czy tak też jest w Londynie?

 2. Pani Olu, wybieramy się do Londynu w drugiej połowie września (2 dorosłych i trzylatek). Zatrzymujemy się w pobliżu Tower Bridge (ok 20 min.pieszo). Planujemy raczej poruszanie się po 1-2 strefie (chociaż kusi nas też Camden Market jeśli czas pozwoli, która to strefa?). I tu nasuwają się pytania:
  Jaka forma płatności za przejazdy będzie najbardziej korzystna? Skłaniam się mu płatności kartą bankową, ale mamy wspólne konto (każdy ma swoją kartę) – taki manewr nam tu wyjdzie?
  Czy nadal jest tak, że po opłaceniu 4 przejazdu autobusem danego dnia kolejne opłaty tego dnia nie będą już pobierane?
  Pozdrawiam
  Michalina

 3. Witam Panią 🙂
  Mogę prosić o pomoc? Będę wraz z mamą w Londynie w dni 04.10 (od 6:00) do 06.10 (do 14:00) i będziemy nocować w strefie 2 lub 3. Jakie bilety poleca pani wykupić na te dni?
  Pozdrawiam!

 4. Dzień dobry
  Bardzo proszę o pomoc w ocenie pewnego pomysłu.
  Wyjazd na mecz – The Emirates. Musimy tam dotrzeć z Stansted Airport.
  Lądujemy ok 16, plan na bilet National Express przez Ryanair jest zniżka, wychodzi około 72 zl/osoba.
  Dalej bilet dzienny papierowy na strefy 1-3, po meczu na Big Bena, metrem tym samym biletem, i powrót na National do hotelu obok lotniska. Ciekawy jestem Pani opinii czy da się zrobić to lepiej, taniej i szybciej.
  Pozdrawiam

 5. Dzien dobry
  Proszę o rade wybieram sie z 16 letnia córką do Londynu na 4 dni , będziemy w pierwszej strefie, to co nas interesuje jest w strefach 1-2 , Z opisu wynika że najlepiej płacic karta płatniczą . Jak to wyglada w przypadku kiedy córka nie ma karty, czy jest mozliwość wprowadzenia że opłata jest za dwie osoby , czy trzeba zblizyc dwa razy

  1. Niestety nie ma możliwości płatności jedną kartą za dwie osoby. W takiej sytuacji musiecie zaopatrzeć się w przynajmniej jedną Oysterkę. A co do płatności kartą, to opłaca się to opłacalność zależy od warunków banku w którym jest karta – jak przeliczają kurs waluty i czy nie pobierają prowizji za płatność za granicą.

 6. Dzień dobry!
  Widzę, że dużo osób korzysta z Pani porad, wiec i jak pozwolę sobie napisać.
  Wybieramy się w cztery dorosłe osoby do Londynu. Planujemy zwiedzać przez 3 dni i mieszkać będziemy w 6 strefie. Po przeczytaniu obu artykułów….. Czy dobrze rozumiem, że najlepszym wyborem dla nas będzie kupienie 4 Oyster card i prawdopodobnie „załapiemy ” na dayli capping? i zapłacimy łącznie ok. 150 funtów+20 funtów ( za wyrobienie karty).

  1. Witam! Przemyślcie czy skoro przyjeżdżacie tylko na 4 dni i zapewne wszyscy posiadacie karty bankowe, to może warto płacić niemi za przejazdy. Odpadnie Wam zakup i nabijanie Oysterki. A ceny i dayli capping są takie same w obu przypadkach. Sprawdzicie tylko jak Wasze bank przeliczają płatności w obcej walucie.

   1. Dzień dobry, wybieram się w przyszłym tygodniu do Londynu – 4osoby (2 dorośli +2dzieci poniżej 11lat). Mamy 5dni na zwiedzanie. Chciałabym Panią zapytać jaką opcję biletową Pani radzi? Będziemy się poruszać głównie w 1-2 strefie. Lądujemy w Luton. Jakim srodkiem transportu dostaniemy się do hotelu w 2 strefie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 7. Pani Olu!
  Wymyśliłam, że 7-dniowa Travelcard będzie korzystna, bo możemy skorzystać z zakupu biletów 2 w cenie jednego do Tower i Katedry Św. Pawła. Z tym, że muszę kupić bilety wstępu w kasie, zamiast on-line, bo w przedsprzedaży nie widzę takiej opcji zniżkowej, niestety. Czy ma Pani jakieś doświadczenie w tym zakresie? jak wygląda taki zakup na bieżąco? Czas poświęcony na stanie w kolejce nie zrujnuje naszego samopoczucia definitywnie? Wizytę mamy zaplanowaną na 21 lub 22 lutego, liczę, że to nie jest jeszcze szczyt sezonu, chociaż w Tower są atrakcje dla dzieciaków typu szkoła rycerska. Niestety!
  Wchodziłam na strony tych obiektów i nie znalazłam informacji o kasach biletowych.
  Mam nadzieję, ze nie sprawiam nadmiernego kłopotu tym pytaniem. Temat 2×1 rozebrałam dość dokładnie, na ich stronie jest nawet sugestia zakupu biletów on-line, ale to chyba jednak niemożliwe.
  Pozdrawiam serdecznie. M
  P.S. Na stronie Tower Bridge znalazłam plan podnoszenia mostu, dni i godziny. Od 16 lutego do kwietnia, maja itd.

  1. Pani Mario, przyszły tydzień (od 16 do 24 lutego) od jest wolny od nauki w większości szkół w Londynie, także może to oznaczać zwiększone kolejki do takich miejsc.
   Czy mówi Pani o Travelcard zakupionej na stacji National Railway i łączącej się z nią zniżce 2 w cenie 1? Jeśli tak, to ona dotyczy w większości biletów kupionych w kasie. W przypadku Tower Bridge i The Tower z wydrukowanym voucherem i biletem należy udać się do kasy atrakcji, żeby otrzymać zniżkę.

  2. Dzień dobry, dziękuję za wszyhstkei dobre rady.
   Za 2 tygodnie wybieram się z dwójką dzieci (<11) na 4 dni do Londynu. Z apni wpisópw wnioskuję, że najlepiej dla mnie wykupić Oystercard a dla dzieci załatwic oysterki "zerówki". Nie planujemy duzo jezdzić więc ja mogłabym używac karty płatniczej ale jak wtedy do metra wchodzą dzieci? Czy na transport ze Stansted Oyster ma jakieś zniżki? Z góry dziękuję za pomoc, serdeczności

   1. Dobry wieczór, dzieci nie potrzebują Oysterek jeśli będą podróżowały z Panią. Nie ma czegoś takiego jak „zerówki”. W metrze są specjalne bramki dla rodzin z dziećmi, szersze i zapewniające bezpieczne przejście dla więcej niż jednej osoby.
    Płatność kartą bankową zależy od warunków, jakie proponuje Pani bank – przeliczanie kursu i ewentualne opłaty za płatność za granicą.
    Ze Stansted niestety tylko pociąg lub autokar. 🙂

 8. Pani Olu. Wybieramy się w dwie osoby do Londynu w kwietniu. Spędzimy tam 4 dni. Na pewno będziemy dużo jeździli metrem i autobusami, więc bilety jednorazowe odpadają. Ale chcemy też wyskoczyć na całodniową wycieczkę do Brighton. Pytanie czy karta Oyster daje jakies dodatkowe korzyści na pociąg Londyn-Brighton , oraz Londyn – Luton.

 9. Dzień dobry…. jedno pytanie, chciałbym płacić w komunikacji zbliżeniową kartą a nie Oyster i pytanie o cenę np. autobusu (1.50) czy cena w obu wypadkach będzie taka sama? Pomijam teraz kurs funta i sposób przeliczania przez bank, ale czy kwota pobrana w funtach będzie jednakowa w obu wypadkach czyli czy będzie to 1.50? pozdrawiam Darek

  1. Dzień dobry, ceny w funtach są takie same niezależnie czy zapłaci Pan kartą bankową czy Oysterką. Za jednorazową przejażdżkę autobusem będzie to 1.50 funta.

   1. dziękuję za błyskawiczną odpowiedź, jeszcze mam jedno pytanie: zdjęcia w muzeach? np. National Galery albo Tate Britain czy British Museum – można robić? czy nie? pozdrawiam Darek

 10. Dzień dobry,
  piszę aby uzyskać od Pani poradę jaką wybrać formę zapłaty za transport po Londynie. Lecimy z chłopakiem 28 kwietnia w sobotę i wracamy 6 maja w niedzielę. Czyli będziemy pełnych 7 dni w Londynie. Z tego co przeczytałam to najlepszym rozwiązaniem jest albo karta Oyster Card albo Travelcard 7-dniowa. Jeśli dobrze rozumiem różnica jest tylko taka że Oyster Card nabija się wcześniej na kwotę jaką się chce, a za Travelcard płaci się raz, cena jest uzależniona od stref i tę kartę pokazuje się tylko przy wchodzeniu do danego środka transportu? Wydaje mi się, że ta Travelcard będzie lepszym rozwiązaniem, bo płacę raz i potem już nie muszę myśleć że skończą mi się środki i będę musiała dobić a potem ją zwrócić i z tego co zrozumiałam ona też jest na wszystkie środki transportu. Ale nie jestem pewna dlatego proszę o poradę 🙂 Nie wiem jeszcze w ilu strefach będziemy się poruszać, słyszałam że np parki są dalej od centrum ale jeszcze nie sprawdziłam w jakich strefach. Pisze Pani że 7-dniowa travelcard dla wygody może być nabita na Oyster Card i tego właśnie nie rozumiem 🙂 jaki jest cel tego. Jeżeli będzie to możliwe bardzo proszę o doradzenie 🙂 Pozdrawiam Magda.

  1. Pani Magdo, sprawa jest rzeczywiście skomplikowana i ostateczny wybór między Oyster Card a Travelcard zależy od wielu czynników. Właśnie przygotowuję wpis, w którym porównam te dwie karty. Na pewno będzie gotowy przed Państwa podróżą do Londynu. Ale tak na szybko mogę powiedzieć, że jeśli macie Państwo zamiar jeździć „dużo”, to w przypadku gdy tydzień zaczyna się w sobotę, a kończy w niedzielę, prawdopodobnie najlepsza będzie tygodniowa Travelcard. Można ją nabić na Oyster Card dla wygody, bo szybciej podbija się zbliżeniowo Oyster Card niż wkłada kartonikowy bilet do czytnika – tylko tyle.

  2. Pani Magdo, zapraszam na nowy wpis: http://zwiedzamylondyn.pl/oyster-card-czy-travelcard-jak-zaoszczedzic-na-przejazdach-w-londynie/ tam znajdzie Pani więcej informacji na temat Oyster Card i Travelcard. Obowiam się, że jeśli przyjeżdzacie Państwo na trochę ponad tydzień, to moja poprzednia odpowiedz nie będzie wiążąca. Wszytko zależy od tego co Państwo zamierzacie robić w poszczególne dni, jak dużo zamierzacie jeżdzić itd. Mam nadziję, że powyższy wpis pomoże Pani podjąć ostetczną decyzję.

   1. Dziękuję bardzo za informacje 🙂 Przeczytałam Pani nowy wpis i podjęłam decyzję, że lepszą dla nas i tańszą opcją będzie Travelcard na 7 dni. Myślę że będziemy korzystać z transportu publicznego kilka razy dziennie, także ta karta 7-dniowa wydaje mi się najlepszą opcją. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *