Komunikacja miejska w Londynie – ile właściwie kosztuje

 

Ciągle jestem pod wrażeniem tutejszej komunikacji miejskiej, szczególnie metra, dzięki któremu można szybko dojechać w prawie każdy zakątek Londynu. Niestety transport miejski stolicy Wielkiej Brytanii jest najdroższym w Europie, co szczególnie można odczuć przeliczając koszty biletów na złotówki.

 

Autobusy:

 • £1,50kosztuje jednorazowa podróż autobusem miejskim i to niezależnie od długości trasy i mijanych stref, czyli zapłacicie tyle samo zarówno za przejechanie 1 przystanku co i całej trasy autobusu.

 

 • W autobusie nie można płacić za przejazd gotówką, co oznacza, że musicie mieć ze sobą jedną z opisanych przeze mnie w poprzednim wpisie kart lub biletów. Przypominam, że macie do wyboru Oyster Card, Travelcard lub kartę bankową z możliwością płatności zbliżeniowej.

 

 • Co więcej za tę kwotę możecie korzystać z nieograniczonej ilości przesiadek w obrębie londyńskich autobusów w ciągu 1 godziny od wejścia do pierwszego autobusu.

 

UWAGA! Zanim przejdziemy dalej zapoznajcie się proszę ze słowem daily capping, które oznacza maksymalną dzienna kwota, którą zapłacicie za przejazd danym środkiem transportu niezależnie od ilości przejazdów. Inaczej mówiąc po wykorzystaniu tej kwoty na dany środek transportu za kolejne przejazdy w ciągu tego samego dnia nie płacicie już. Daily capping obowiązuje oczywiście przy tak zwanej płatności: pay-as-you-co czyli w przypadku Oyster Card i karty zbliżeniowej.

 

 • I tak, daily capping dla autobusów wynosi £4,50, co oznacza że nie ma znaczenia ile razy w ciągu dnia będziecie korzystać z londyńskich autobusów, nie zapłacicie za tę przyjemność więcej niż  £4,50, czyli 4-ty i kolejne przejazdy są darmowe.

 

 • Istnieje także możliwość zakupu papierowej wersji jednodniowego biletu obowiązującego w londyńskich autobusach i tramwajach. Jego nazwa to One Day Bus & Tram Pass, a koszt to £5. 

 

Metro i kolejki miejskie czyli DLR, London Overground, TfL Rail oraz niektóre połączenia w kolejach National Rail

 

 

 • W tym przypadku sprawa z ceną nie jest już taka prosta jak przy autobusach, bo cena jednorazowego przejazdu zależy od kilku czynników: pory dnia, dnia tygodnia czy stref przez które przejeżdżamy. Bilety drożeją w czasie godzin szczytu (ang. peak hoursczyli w tygodniu od godziny 6.30 do godziny 9.30 i od 16.00 do 19.00).

 

 • Na szczęście z pomocą mieszkańcom Londynu oraz turystom idzie sprawnie działająca wyszukiwarka na stronie Transport of London, która pokazuje cenę jednorazowego przejazdu. Należy wybrać tylko przystanek początkowy i przystanek końcowy.

 

 • Poniżej kilka przykładowych cen za jednorazowy przejazd*:

UWAGA! W sytuacji gdy miejsce docelowe znajduje się w strefie 1, a Wy dojeżdżacie do niego z dalszej strefy, “peak” (godziny szczytu) obowiązuje tylko w godzinach porannych od 6.30 do 9.30 w ciągu tygodnia.

 

DOBRA RADA! Oprócz cen za jednorazowy przejazd warto także pamiętać o przynoszącej ulgę finansom turystów daily capping – czyli jak już pisałam wcześniej ustalonej, maksymalnej dziennej kwocie, którą zapłacicie za przejazd (w tym przypadku) szynowymi środkami transportu miejskiego w Londynie w ciągu doby.

 

 • UWAGA! Do tego daily capping wliczają się także opłaty za przejazdy autobusem (ale nie tramwajami).

 

 • Doba w tym przypadku zaczyna się o godzinie 4:30 i kończy się o 4:29 dnia następnego.

 

 • Aby skorzystać z daily capping za przejazd trzeba zapłacić Oyster Card lub kartą bankową z możliwością płatności zbliżeniowej

 

 • A żeby nie było za łatwo się w tym połapać, to oczywiście kwota graniczna (daily capping) zależy przede wszystkim od stref przez które przejedziemy.

 

Poniżej znajdziecie przykładowe kwoty* dla tras zahaczający o strefę 1 czyli ścisłe centrum Londynu, gdzie znajduje się najwięcej zabytków.

 • UWAGA! Istnieje także weekly capping – działa tak samo jak daily capping, ale liczony jest zawsze od poniedziałku do niedzieli i zniżka działa tylko przy płatności kartą zbliżeniową (kwoty w zależności od stref podałam w tabeli powyżej).

 

 • Pozostałe kwoty daily i weekly capping znajdziecie na oficjalnej stronie. Zwróćcie uwagę, że powyżej 6 strefy pojawiają się różnice pomiędzy podróżami w godzinach szczytu (peak) i poza nimi (off peak).

 

Travelcard:

 

 • A teraz zobaczmy jak kształtują się jej ceny i pewnie nie zaskoczę Was jeśli powiem, że zależą one od stref przez które będziecie przejeżdżać oraz od pory dnia, a także od długości obowiązywania karty.

 

Poniżej przykładowe ceny Travelcard*:

Pozstałe ceny znajdziecie na oficjalnej stronie

*Ceny są aktualne na dzień publikacji posta.

 

UWAGA! Zniżki obowiązujące dzieci podczas przejazdów transportem miejskim znajdziecie we wpisie: Komunikacja miejska w Londynie – zniżki dla dzieci.

 

I tutaj pojawia się odwieczne pytanie zadawane przez turystów odwiedzających Londyn – jaką formę płatności wybrać, żeby zapłacić za transport jak najmniej


Może Was także zainteresować:

GOTOWA TRASA: Chinatown – M&M’s World – Lego Store

GOTOWA TRASA: Diana Memorial Walk

AutorOla

 1. Witam. Mam pytanie odnośnie zniżki 50% dla dzieci w wieku do 15 lat, a mianowicie czy dzienny maksymalny koszt przejazdów również jest zmniejszony o połowę czy jest taki sam jak dla osoby doroslej? Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

 2. P.S. Przepraszam, jest przy „Ojsterce” informacja, faktycznie przeoczyłam. Ale reszta pytań aktualna, bardzo proszę.

 3. Dziękuję za dotychczasowe informacje, jest Pani wielka! Ale chciałabym doprecyzować kwestię godzin szczytu w przypadku Oyster Card. Poranne godziny sa dla mnie oczywiste, a co z popołudniowymi? Przy Travelcard jest to jasne, przy „Ojsterce” nie ma czarno na białym. Intuicja mówi, że jak nie ma wyrażnie, to jest raczej aktualne i trzeba liczyć wyższe koszty. Czy coś przeoczyłam? Będziemy poruszać się prawie wyłącznie w strefach 1-2.
  Dojazd ze Stansted autobusem przed południem chyba nie powinien być koszmarny? Bo na przedsprzedaży jest tanio. A powrót w niedzielę ok.14. grozi zatorami komunikacyjnymi, czy jest ok?
  Czy każda karta zbliżeniowa z polskiego banku zadziała?

  1. Witam, cieszę się, że znalazła Pani już na blogu informacje o godzinach szczytu.
   Duży ruch w Londynie i jego obrzeżach jest rzeczą normalną, w zasadzie nie zależnie od dnia tygodnia i godziny, mam wrażenie że w weekendy jest nawet gorzej. Żeby ominąć korki najlepiej wybrać pociąg (trochę droższe wyjście). Jednak przy rezerwacji autobusu podają przypuszczalny czas podróży. Dla bezpieczeństwa proszę sobie doliczyć około 20-30 min i nie powinno być problemu.
   Jeśli chodzi o kartę płatniczą, to powinna działać każda, która ma możliwość płatności zbliżeniowej.
   Życzę miłego zwiedzania!

 4. Dzień dobry,
  wybieram się z dziećmi w przyszłym tygodniu do Londynu na 7 dni do środy do wtorku. Lądujemy na Luton. Mieszkamy w strefie 2. Planujemy poruszać się po 1-2 strefie. Plus dojazd z i na Luton. Jakie bilety wybrać?
  Pozdrawiam,
  Sebastian

 5. Dzien dobry! Wybieram sie z mężem do Londynu i będę tam od około 2:00 w nocy z niedzieli na poniedziałek aż do środy popołudnia. Czyli takie 3 dni. Nocleg prawdopodobnie będziemy mieli w 4 strefie w Greenford. Jaka opcja dla nas była by najtańsza zeby pozwiedzać Londyn ? I gdzie można wykupić ta kartę oyster? Np na stacji metra?

  1. Dobry wieczór,
   Skoro będziecie Państwo mieszkać w 4 strefie, to proponuję spojrzeć na opcję jeszcze nie opisaną na blogu. Mianowicie Visitor Pass. Opłaca się ją wykupić przy założeniu częstych podróży zarówno metrem jak i autobusami. Nie ma jeszcze opisanej jej na blogu, ale oto oficjalny link: https://tfl.gov.uk/travel-information/visiting-london/getting-around-london/best-ways-for-visitors-to-pay/visitor-pass. Już niedługo postaram się o dokładne porównanie tych form płatności na blogu.
   Jeśli nie planują Państwo aż tak dużo poruszać się transportem miejskim, to lepsza będzie Oysterka.

 6. Pani Olu, mam pytanie o daily capping. Nie doszukałam się takiej informacji na stronie. Jeżeli zamierzam podróżować zarówno metrem jak i autobusem przez 3 dni w Londynie i zakupię oyster card , to dzienny capping na metro będzie naliczony oddzielnie od opłat za autobus? Czy 6,80 funtów oznacza maksimum dziennej opłaty wyłączenie za przejazd metrem?

  1. Na autobusy i tramwaje jest oddzielny daily capping – wynosi on 4,5 funta. 6,80 to daily capping przy Oyster Card na przejazdy metrem, DLRką, London Overground and TfL Rail w obrębie Londynu.
   Ale pojawiła się niedawno jeszcze jedna alternatywa (chyba, żeby było to jeszcze trudniej skalkulować 😉 ) dla osób przyjeżdżających do Londynu na 2-3 dni – Visitor Pass. Nie opisałam jej jeszcze na blogu, ale podaję bezpośredni link do oficjalnej strony: https://tfl.gov.uk/travel-information/visiting-london/getting-around-london/best-ways-for-visitors-to-pay/visitor-pass. Może się Pani przyda.

   1. Dzień dobry,
    Pani Olu, właśnie przyglądam się podesłanym wyżej Visitor Pass – 3-dniowy kosztuje £38.10. Natomiast korzystając ze zwykłej Oyster Card daily capping na metro i autobusy to £6,80 i £4,50 – łącznie £11,30, a za 3 dni £33.90. Czyli jeśli dobrze liczę, nadal bardziej opłaca się zwykła Oyster Card?

    1. Dobry wieczór, Pani kalkulacja jest jak najbardziej poprawna. Wszystko zależy od tego w jakich strefach się podróżuje. W strefach 1 i 2 daily capping rzeczywiście wynosi £6,80 i wtedy nie opłaca się kupować Visitor Pass.

 7. witam potrzebuje wykupić tygodniowa oysterke z hendon central do brondesbury park na metro i overground ile bedzie kosztowac i jaka kupic

 8. Witam Panią,
  Wybieramy się z żoną na 7 dni do Londynu, jesteśmy +70. Z jakich zniżek możemy

  w czasie pobytu skorzystać? Zamieszkamy w Acton Town.

  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry, niestety nie mam dla Państwa dobrej wiadomości. Zniżka „seniorska” przysługuje tylko osobom zamieszkałym w Londynie.
   Osoby, które mieszkają na terenie Londynu i mają co najmniej 60 lat mogą wyrobić specjalną Oyster Card ze zdjęciem, która upoważnia do przejazdów za darmo. Dla turystów takiej opcji nie przewidziano.
   Mam nadzieję, że nie przeszkodzi to Państwu w planowanym wyjeździe.
   Pozdrawiam serdecznie.

 9. Witam Pani Olu.
  Muszę dopytać.. „Aby skorzystać z daily capping za przejazd trzeba zapłacić Oyster Card lub kartą bankową z możliwością płatności zbliżeniowej”…
  Jak to jest? Jednego dnia korzystam z metra przykładowo 5 razy, za każdym razem płacę zbliżeniowy kartą płatniczą.. za każdym razem „odbijam nią zbliżeniowo ” i co, zostanie mi pptrącone 6,8 £ wszystkich opłat? Będę w strefie 2. Aż głowa boli… mój Partner ma dobrze bo tylko zapłacił za podróż i nocleg a ja muszę wszystko dopiąć a jak widzę w przypadku Londynu to trudna sprawa jeżeli chce się oszczędzić..

    1. Witam Panią:)
     Mam jeszcze jedno pytanie.. obawiam się korków wracając z miasta na lotnisko. Autobusem będę jechać z Stratford na lotnisko Stansted, wylot mamy 18:00 I transfer trwa teoretycznie 50 minut. Czy autobus easyBus 14:55 (15:45 na lotnisku) to będzie dobry czas? Czy może jednak za wcześnie albo za późno.. proszę o pomoc:)

     1. Witam,
      Ostatnim razem jechałam w drugą stronę ze Stansted do London Victoria Station prawie trzy godziny. Więcej nie zaryzykuję. Będę lecieć teraz z Londynu Stansted do Warszawy i kupiłam pociąg. Przynajmniej nie będę się denerwować czy zdążę na samolot, a też wracam tym o 18

     2. To prawda, też wolałabym wybrać pociąg, ale ja zawsze wolę być przed czasem :). Przy 4 osobowej rodzinie warto też rozważyć taksówkę, bo koszt jest podobny jak 4 biletów na kolej.

 10. Witam. Niestety nie rozumiem dalej tych połączeń stąd bardzo proszę o i informacje co najlepiej wybrac. Będziemy w Londynie od piątku do niedzieli. Z lotniska w Stansted musimy się dostać w okolice Tottenham i niedaleko tam jest mieszkanie. Jaka kartę wybrać żeby zwiedzać Londyn. Z mieszkania musimy do centrum dojechać kolejka jakieś 15 minut.

  1. Jak wygląda sprawa transportu z i na lotnisko Luton oraz Stansed? Czy np. można je odbyć w ramach karty Oyster? Czy karta Visitor Oyster to jakaś szczególna odmiana karty Oyster?

 11. Witam, jutro wylatuje do Londynu i nadal się waham nad płatnością za komunikację, którą wybrać. Mój wyjazd będzie trwał 7 dni. Będę mieszkać przy stacji Hackbridge w 4 strefie, ale codziennie będę podróżować do centrum miasta do stacji Victoria. W obrębie centrum dodatkowo będę poruszać się metrem ewentualnie autobusem. W domu posiadam karte Oyster i stąd moje pytanie czy polecałaby mi Pani na taką podróż nabijanie karty czy kupno tygodniowej karty Travelcard?

 12. Dzień dobry,
  to jeszcze jedno pytanie natury technicznej. Chcielibyśmy podróżować po Londynie w 3 osoby dorosłe i 6 dzieci w różnym wieku (8-15 lat) i płacić tylko jedną kartą bankową zbliżeniowo. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy po prostu przykładam 9 razy kartę do czytnika dla każdej osoby? Jak wtedy jest naliczana opłata (w tym przypadku teoretycznie po trzecim przyłożeniu karty już jest osiągany pułap dzienny)? Czy można w ten sposób płacić za kilka osób czy może każdy musi mieć swoją kartę bankową (co w przypadku dziecka np. 11 letniego jest raczej słabo wykonalne)? A może jest jeszcze jakiś inny sposób na tanie przemieszczanie się taką grupą ludzi?

  1. Dobry wieczór, nie jest możliwe płacenie za więcej niż jedną osobę tylko jedną kartą bankową. Każdy, kto podlega opłacie musi mieć swoją kartę, bilet lub Oyster Card.
   Dla grup minimum 10 osobowych można wykupić Group Day Travelcards, przy takiej jak Wasza konfiguracji wiekowej i liczbowej to się nie będzie opłacało.

 13. Witam,
  Czy jadąc na 3 dni do Londynu można sobie od razu załadować Oysterkę kwotą 20,4£ (3x 6,80£)?
  I czy w tej opcji będę mieć także dodatkową możliwość przejazdów autobusem? (planujemy dużo jeździć każdego dnia, więc limit 3 przejazdów metrem na pewno będzie osiągnięty )

  1. Witam, wydaje mi się, że nie mam możliwości takiego dokładnego naładowania Oysterki, bo ładuje się ją wielokrotnością 5 £. Można jednak załadować ją na 20 £. Ona i tak zezwoli na ostatni przejazd nawet na małym debecie. Ta różnica będzie później odliczona kwoty 5£, która zwracana jest przy zdawaniu Oyster Card.

   Co do autobusów, to daily capping liczony jest oddzielnie dla autobusów i metra.

 14. dzien dobry
  czy kupujac 7 dniowa Travelcard trzeba takze okreslic czy ma to byc bilet w godzinach szczytu czy poza, czy takiego wyboru dokonuje sie wyłacznie kupujac bilet 1dniowy?pozdrawiam

  1. Cena 7 dniowej Travelcard zależy od stref, w których ma być używana. Nie ma podziału na godziny szczytu i poza nimi.

    1. Pani Olu, jak jest z przystankami metra ktore są równoczesnie dla 2 i 3 strefy np willesden green ? Nie mam na mysli tutaj strefy 2/3 lecz przystanki, które maja obie strefy, wtem bilet musi być wykupiony na 3 strefe? Bede przez kilka dni w tych okolicach i stamtąd bede jezdzic metrem ale w kierunku centrum wiec 1-2 strefa mnie bedzie obowiazywac. Pozdrawiam

     1. Pani Moniko, jeśli stacja Willesden Green będzie Pani początkową stacją i będzie się Pani poruszała w kierunku centrum (strefa 1), to potraktowana ona zostanie jak stacja ze strefy 2. Jeśli jechałaby Pani w przeciwnym kierunku będzie potraktowana jak leżąca w strefie 3.

 15. dzien dobry,
  czy kupujac 7 dniowa Travelcard tez trzeba wybrac czy to ma byc karta obowiazujaca w godzinach szczytu lub nie , czy takiego wyboru dokonuje sie tylko przy 1-dniowych biletach?

 16. Witam.
  Wybieram się niedługo do Londynu. Byłabym wdzięczna za wysłanie mapki linii autobusowych i metra, jeśli pani ma 😉
  Będę bardzo wdzięczna 😉
  Pozdrawiam.

 17. dziękuję Pani Olu za odpowiedzi które były często w Pani wpisach a ja nie doczytałem, jeszcze raz dziękuję… już wszystko sobie ,,poukładałem”… taką mam nadzieję

 18. ,,daily capping” nie wiem czy dobrze rozumiem: w ciągu doby jadę autobusem 3 razy, płacę 4,50, następne przejazdy autobusem tej doby mam gratis?

 19. cytat z Pani odpowiedzi: ,,(i jeśli chcecie podróżować po centrum tylko autobusami) nie bawiłabym się w Oyster Card, tylko wykorzystała polską kartę bankową (o ile ma możliwość płatności zbliżeniowej). Każdy dorosły zapłaci za przejazdy maksymalnie 4,5 funta (to ze względu na daily capping w autobusach) niezależnie od ilości przejazdów” za co to 4,5 GBP? rozumiem że za 3 przejazdy?

  1. 4,5 funta to maksymalna cena za przejazdy autobusami w ciągu jednego dnia (niezależnie od ilości przejazdów), pojedynczy przejazd kosztuje 1,5 funta. Oznacza to, że po 3 przejazdach autobusem, czwarty przejazd jest już za darmo.

 20. dzień dobry Pani Olu… jeszcze raz ja, będę płacił w autobusach kartą zbliżeniową, czy otrzymuję jakieś tego potwierdzenie? żebym przesiadając się w następny autobus (mam na to 1 godzinę) miał się czym okazać wsiadając do następnego autobusu? dziękuje za odpowieź. Darek

  1. Dzień dobry Panie Darku. Już odpowiadam na wszystkie pytania. Po płatnościach w autobusach (czy to Oyster Card czy kartą bankową) nie otrzyma Pan potwierdzenia. Kartę należy przyłożyć do czytnika za każdym razem wchodząc do autobusu. Nawet jeśli mieścimy się w tej 1 godzinie (na darmową przesiadkę). Zniżka zostanie naliczona automatycznie.

 21. Dziękuję bardzo. Za miesiąc na pewno się przyda,nie tylko mapka,ale też inne informacje o Londynie. Tym bardziej,że będzie to mój pierwszy wyjazd do Londynu. W końcu dojrzałam do niego. Czekam na nowy wpis.
  Pozdrawiam Gosia

  1. Wpis już gotowy, czekam tylko na zgodę TfL na użycie samej mapki. 🙂 Życzę przyjemnego planowania wyjazdu do Londynu.

  1. wysłałam na maila i zabieram się za mój nowy wpis na ten temat, bo widzę że cieszy się dużą popularnością 🙂

  2. Dziękuję bardzo. Za miesiąc na pewno się przyda,nie tylko mapka,ale też inne informacje o Londynie. Tym bardziej,że będzie to mój pierwszy wyjazd do Londynu. W końcu dojrzałam do niego.

  3. Dziękuję bardzo. Za miesiąc na pewno się przyda,nie tylko mapka,ale też inne informacje o Londynie. Tym bardziej,że będzie to mój pierwszy wyjazd do Londynu. W końcu dojrzałam do niego. Czekam na nowy wpis.
   Pozdrawiam Gosia

 22. Witam serdecznie Pani Olu
  Planujemy wyjechać 6.07 do 8.07 do Londynu i w jeden dzień być na kortach Wimbledonu a drugi zwiedzić Londyn, moze city tour busem ? Lot mamy do Luton.
  Czy moze nam Pani doradzić jaka kartę kupic , jak dostać sie do centrum Londynu, czym sie poruszać ?

 23. Witam, też bym bardzo chętnie zapoznała się z tą mapką. Podobno jest jakiś autobus, który przejeżdża obok większości atrakcji w centrum ? pozdrawiam serdecznie Lidka

 24. Witam, też bardzo chętnie zapoznam się z mapką :). Podobno jest jakiś autobus, który przejeżdża obok większości atrakcji w centrum?
  pozdrawiam, Lidka

 25. Pani Olu, jakie to szczęście, że trafiłam na Pani wpis bo już się pogubiłam w Londyńskich środkach transportu. A tutaj mam i trasy i opis transportu. Jedziemy 2 osoby dorosłe i dziecko 6 lat na 1 dzień do Londynu. Czy nie jest tak, że opłaca nam się wykupić Oyster Card na autobus. Planujemy dojechać do Londynu pociągiem na London Maryland a potem pozwiedzać trochę z Pani trasami. Fajnie by było się przejechać właśnie tym autobusem, na metrze nam nie zależy. Jeśli kupimy Oyster Card przedpłaconą na …własnie, dzieci w autobusach płacą czy nie, na 9 lub 13,5 funta to będzie ok. Czy lepiej w centrum poruszać się metrem?
  Pozdrawiam serdecznie!

  1. Pani Agnieszko, wcale się nie dziwię, te wszystkie zasady i kruczki z opłatami mogą namieszać w głowie.
   Ja w sytuacji jednodniowej wycieczki po Londynie (i jeśli chcecie podróżować po centrum tylko autobusami) nie bawiłabym się w Oyster Card, tylko wykorzystała polską kartę bankową (o ile ma możliwość płatności zbliżeniowej). Każdy dorosły zapłaci za przejazdy maksymalnie 4,5 funta (to ze względu na daily capping w autobusach) niezależnie od ilości przejazdów, a dziecko (6lat) podróżuje za darmo.

   Oczywiście poruszanie metrem jest w wielu przypadkach szybszym rozwiązaniem. Ale to też zależy od tego co zamierzacie zwiedzić w ciągu tego jednego dnia. Mam bardzo ciekawą mapkę najlepszych linii autobusowych służących do zwiedzania centrum – podeślę Pani ma maila.

   1. Dzień dobry pani Olu – czy także mogę prosić o mapkę lini autobusowych, o której pani pisze wyżej?
    pozdrawiam serdecznie
    Małgosia

     1. Witam super opisane ja wybieram się z Cambridge na jednodniową wycieczkę. Przyjeżdża do mnie mama z siostrą i w ogóle nie wiedziałam co i jak teraz się rozjaśniło. Jakbym też mogła prosić tą mapkę bardzo mi się przyda pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *