Komunikacja miejska w Londynie – zniżki dla dzieci

 

Pewnie każdy kto przymierza się do zwiedzania Londynu z dziećmi, zastanawia się jak tutaj wygląda sprawa przejazdów komunikacją miejską z dziećmi. W końcu nie od dziś wiadomo, że transport w Londynie nie należy do najtańszych.

Poniżej, zebrałam kilka przydatnych informacji na temat reguł obowiązujących przy przejazdach komunikacją miejską w Londynie z dziećmi.

 

Dzieci poniżej 11 roku życia:

Najważniejsza informacją dla wszystkich planujących swoje zwiedzanie Londynu z dziećmi jest taka, że dzieci poniżej 11 roku życia podróżują w Londynie za darmo o ile są w towarzystwie dorosłego, który posiada:

 • Oyster Card (w tym także Visitor Oyster Card) lub
 • bilet kartonikowy (w tym także Travelcard) lub
 • płaci za przejazdy za pomocą karty bankowej zbliżeniowej.

Na temat tych opcji dla dorosłych pisałam już we wpisie: Komunikacja miejska w Londynie – co uprawnia do korzystania z przejazdów.

 

 • Gdzie obowiązuje: Zasada ta obowiązuje w metrze, kolejce DLR, London Overground i w TfL Rail services, a także w autobusach, czyli wszystkich najpotrzebniejszych środkach transportu podczas zwiedzania Londynu.

 

 • Dokumenty poświadczające wiek: Nie trzeba mieć ze sobą dokumentów dla dziecka, pod warunkiem, że wygląda ono na swój wiek (jak napisane jest na oficjalnej stronie Transport for London). O ile jest to oczywiste w przypadku dzieci mniejszych, to przy starszych dzieciach już nie tak bardzo. W praktyce obsługa może po prostu zapytać dziecka o wiek, jeśli będzie miała jakieś wątpliwości.

 

 • UWAGA! Każdy dorosły może podróżować maksymalnie z czwórką dzieci, jeżeli chce skorzystać z bezpłatnych przejazdów dla nich.

 

Dzieci od 11 do 15 roku życia:

 • Dzieci w tym wieku mieszkające w Londynie wyrabiają sobie tak zwaną Oyster Photocard, która uprawnia je do podróżowania ze zniżką.

 

 • Jeśli przyjeżdżacie do Londynu w celach turystycznych możecie otrzymać te same zniżki dla dzieci nabijając zwykłą Oyster Card lub Visitor Oyster Card o których pisałam w poprzednim wpisie.

 

 • Aby ustawić zniżkę dla nastolatków na karcie, należy udać się z Oyster Card do pracownika metra (zawsze stoją oni przy maszynach do nabijania kart lub przy bramkach do metra) i poprosić o ustawienie Young Visitor discount.

 

 

 • UWAGA! Aby otrzymać taką zniżkę musicie udać się do obsługi wraz z dzieckiem (sam dorosły nie może nabić karty ze zniżką). Znowu żadne dokumenty nie są wymagane od dziecka, ale rodzice/opiekunowie mogą zostać poproszeni o ustne potwierdzenie wieku towarzysza.

 

 

Dzieci (a właściwie młodzież) od 16 do 18 roku życia:

 • Tutaj niestety jedyną opcją aby otrzymać zniżkę jest wyrobienie 16+ Zip Oyster photocard (dla mieszkańców Londynu).

 

 • Dla turystów w tym wieku nie zostały przewidziane zniżki na komunikację miejską. Także dzieci (a właściwie młodzież) od 16 do 18 roku życia odwiedzająca Londyn mogą się cieszyć z tego są tu traktowani zupełnie jak dorośli. 😉

 

Mam nadzieję, że tym postem rozjaśniłam Wam nieco zasady obowiązujące podczas przejazdów komunikacją miejska w Londynie z dziećmi.  Jeśli zaś macie zamiar podróżować także z Maluszkiem w wózku, to koniecznie zajrzyjcie też do wpisu: Zwiedzamy Londyn z wózkiem dziecięcym.


Może Was także zainteresować:

Weekend w Londynie z dziećmi…czemu nie! GOTOWY PLAN ZWIEDZANIA

5 najlepszych placów zabaw w Londynie

AutorOla

 1. Dzień dobry. Znalazłem taką informację na oficjalnej stronie tfl:
  11-15 Zip Oyster photocards expire on 30 September in the year after your child’s 16th birthday.
  Syn skończył już 16 lat, ale jeżeli dobrze rozumiem mogę jeszcze aplikować o 11-15 Zip Oyster photocard, chociaż nie przysługuje mu już Young Visitor discount. Proszę o potwierdzenie.

 2. Dzien dobry
  Mam taki problem w czwartek wybieramy sie na 1 dzien do ambasady w Londynie bedziemy podrozowac autobusem i metrem. Z tego co pani pisze mozemy placic za bilety metra karta contact less. Bedzie z nami 2 dzieci 9 i 14 lat. 9 latka bedzie podrozowala za darmo z tego co zrozumialam a co z 15 latkiem jak kupic czy oplacic bilet dla niego ? Syn ma swoje kato i mozliwosc placenia tel czy mozemy uzyc tego ? Serdecznie dziekuje z gory za odpowiedz

 3. Dzień dobry, mam pytanie odnośnie travel card dla dzieci. Czy kupując dla dwojki (11, 14 lat) taką kartę dzieci załapią się na promocję biletów do atrakcji 1+1 gratis czy trzeba kupić im karty w normalmalnej cenie?
  Dziękuję za pomoc.

 4. Pani Olu, wybieram się do Londynu 31 maja z córka, która 19 maja skończy 16 lat. Gdzieś buszując po internecie wyczytałam, że jeśli 31 sierpnia 2018 miała jeszcze 15 lat, to może dostać Young Visitor discout.
  Czy może Pani to potwierdzić?

  1. Szczerze powiedziawszy taka informacja także obiła mi się o oczy (nie pamiętam teraz gdzie). Ta data to taki polski 1 stycznia – w UK to własnie 31 sierpnia jest datą graniczną przy podziale dzieci na klasy w szkole.
   Niestety według mnie ta informacja jest błędna. Pisałam w podobnej sprawie do Transport for London i jednoznacznie odpowiedzieli mi, że liczy się data urodzin dziecka. Jednak myślę, że i tak warto w tym przypadku udać się do obsługi metra i zapytać o ten konkretny przypadek.

 5. Witam. Dwójka dzieci (9 i 15 lat) ma udać się na wycieczkę po Londynie, gdzie wymagana jest Travelcard z przewodnikiem. Czy młodsze dziecko może podróżować za darmo pod opieką starszego dziecka?

 6. Dzień Dobry! mam pytanko co do biletu od 11 do 15 roku życia… jeśli dobrze zrozumiałam (również z innych źródeł informacji) koszt wyrobienia Oyster Card to koszt 5£ dla wszystkich… więc mam co do tego pytania
  1.Jak? Kiedy? I gdzie doładować ta kartę?
  2. Czy informuje obsługę za każdym razem o tym że proszę połówkę czy to jest zapisane na stałe?

  1. 5£ to opata zwrotna, ktorá ponosi się przy zakupie Oyster Card (czyli jej pierwszym doładowaniu). Zwracana jest ona przy zdawaniu karty. Te 5 funtów jest rodzajem zabezpieczenia przy przejazdach w momencie gdy na koncie nie ma wystarczająco dużo środków.
   Aby ustawić zniżkę dla nastolatków na karcie, należy udać się z do pracownika metra (zawsze stoją oni przy maszynach do nabijania kart lub przy bramkach do metra) i poprosić o ustawienie Young Visitor discount. Po ustawieniu tej opcji dziecko otrzymuje 50% zniżki na przejazdy, a zniżka ważna jest przez 14 dni. Po tym czasie znika ona, a przejazdy liczone są na 100%.

 7. Witam,
  Chciałabym dowiedzieć się czy kupując Oyster Card muszę określić w których strefach będę podróżować? Czy jedna karta jest ważna na wszystkie strefy tylko pobierane opłaty różnią się w zależności od strefy? Jak to wygląda w przypadku Travel Card na strefy 1-2 czy jeśli chcę pojechać do innej strefy powinnam dokupić na nią bilet jednorazowy? Pozdrawiam

  1. Oyster Card obowiązuje we wszystkich strefach – tak jak Pani pisze pobierane z niej opłaty różnią się w zależności od strefy.
   W przypadku Travel Card załadowanej na Oyster Card, warto mieć na niej kilka dodatkowych funtów na takie właśnie dodatkowe przejazdy poza strefy na które obowiązuje Travel Card. W przypadku braku takich kredytów, przy opuszczaniu metra w strefie innej niż ta na ktora obowiazuje Travel Card, pobierana jest odpowiednia kwota z kaucji za wydanie Oyster Card (tej równej 5 funtów).
   Trochę to trudno wytłumaczyć, ale mam nadzieje ze mi sie udalo choc troche .

 8. Już doczytałam syn 9 lat podróżuje za darmo drugi 17 i ja 41 będziemy od czwartku do wtorku do godz 7 rano jaka kartę powinniśmy kupić

 9. Mam pytanie o kryteria ustalania wieku dziecka. Mój syn skończył 15 lat trzy miesiące temu. czy nadal jest traktowany jak dziecko 5-15 czy jak dorosły 16+?

 10. Na oficjalnej stronie transportu w Londynie nie mogę znaleźć informacji, czy dziecko w wieku 10 lat i 10 miesięcy jest traktowane jako 10-latek (czyli podróżuje ze mną bezpłatnie) czy już 11 latek. Odpowiedzi jakie otrzymałam od agentów nie są jednoznaczne. Czy jest gdzieś taka informacja? Pozdrawiam i dziękuję za wiele przydatnych informacji na stronie!
  Pozdrawiam, A.K.

  1. Rzeczywiście na oficjalnej stronie nie jest to jednoznacznie opisane.Postaram sie dowiedzieć więcej bezpośrednio od TfL i wtedy odpiszę na Pani pytanie.

   1. Agnieszko, znam już oficjalną odpowiedz. Decyduje data urodzin, czyli dziecko w wieku 10 lat i 10 miesięcy jest nadal traktowane jako 10-latek. 🙂

 11. Witam! Też mam jedno pytanie! Przez internet zamowilam z moja córka travelcards na 7 dni. Na bilecie córki jest informacja że wymagana jest fotocard no. Czy może Pani wie o jaka fotocard chodzi? Pozdrawiam! Ola

  1. Dzień dobry, z tego co się orientuję photocard wydawana jest mieszkańcom Londynu i uprawnia do bezpłatnych lub tańszych przejazdów w przypadku dzieci. Ona niejako potwierdza wiek dziecka.

 12. Witam, mam pytania co do płacenia kartą bankową:
  1. Czy na bramkach można za przejście dwóch osób zapłacić jedną kartą, czy każdy podróżny powinien mieć swoją kartę?
  2. Jak wygląda płacenie kartą za nastolatka? Czy przed zbliżeniem karty jest opcja wyboru zniżki 50%?
  Z góry dziękuję za pomoc

  1. Dzień dobry, już odpowiadam:
   1) Każdy podróżny powinien mieć swoją kartę. Tylko w ten sposób istnieje możliwość śledzenia trasy przejazdu i naliczenie opłaty.
   2) Zniżka ta może być nabita tylko na Oyster Card.

 13. Mam pytanie dotyczące kart. Wybieram się do GB w planie wizyta 3 może 4 dniowa w Londynie. Chyba zdecyduję się na zakup Visitor Oyster Card.
  Przeczytałem na innej stronie że dziecku trzeba jednak wyrobić Travelcard bo nie ma zniżek na Oyster.
  Jestem ciut na rozdrożu. W sumie najprościej poczekać i kupić dopiero w Londynia ale chciałbym mieć coś dograne zanim tam będę. Jeszcze jedna sprawa – jaką kwotą załadować kartę na początek?
  Koszty dzienne transportu nie przekroczą
  Podaję link
  http://www.pluslondontravel.com/languages/pl/visitor_travelcard.htm
  i cytat:
  „Travelcard jest datowana przy zakupie. Prosimy o dokładne określenie rodzaju karty oraz podanie dat od kiedy (dzien/miesiąc) ma być wystawiona karta.
  W sprzedaży jest jeden rodzaj kart Visitor Oyster – dla doroslych. Dzieci w wieku 11-15 lat muszą posiadać ważną travelcard.”

  1. Sprawa przedstawia się dokładnie tak: Dzieci powyżej 11 lat (skończone 11) mają 50% zniżki na przejazdy. Możecie kupić dziecku Travelcard ze zniżką, ale może używać także Oyster Card. To taka sama karta jak dla dorosłego, ale już po dotarciu do Londynu trzeba na nią „nabić” zniżkę dla młodzieży. Aby ustawić zniżkę dla nastolatków na karcie, należy udać się z Oyster Card do pracownika metra (zawsze stoją oni przy maszynach do nabijania kart lub przy bramkach do metra) i poprosić o ustawienie Young Visitor discount. Zniżka jest aktywna na karcie przez 14 dni.

  1. Należy przejść przez specjalnie przeznaczoną do tego dwuskrzydłową bramkę. Można korzystać z niej także przechodząc z wózkiem lub z dużym bagażem.

   1. Dziękuję za odpowiedź.

    Mam jeszcze pytanie odnośnie „kasowania” Oyster Card. Odbijam ją tylko wchodząc na stację przy bramkach i wychodząc ze stacji, czy w metrze (pociągu) też muszę?

    1. Proszę bardzo. 😁 Bilet kasuje się przy wejściu i wyjściu do/z metra. W razie przesiadki nie trzeba wychodzić w metra by odkliknąć kartę. Robimy to na początku i na końcu podróży, nawet jeśli zmienialiśmy linie kilka razy.

  1. Hahaha…na szczęście nie za wszystko, bo w Londynie wiele atrakcji jest za darmo nawet dla dorosłych. A przy dwójce dzieci nawet zniżka dla dzieci cieszy 🙂

  1. I w Polsce w Katowicach i innych miastach Metropolii Górnośląskiej dzieci i młodzież do lat 16 korzystają z darmowych przejazdów autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Widać więc jakieś światełko w tunelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *