London Eye – najpopularniejsza, płatna atrakcja Londynu

 

Jakie symbole powinny znaleźć się na idealnej pocztówce z Londynu? Oczywiście Big Ben…oczywiście Buckingham Palace…oczywiście czerwona budka telefoniczna i królewski strażnik w wysokiej, futrzanej czapce. Ale nie będzie to pełny obraz Londynu bez słynnego London Eye, czyli największego na świecie wspornikowego koła widokowego.

London Eye znajduje się w samym centrum Londynu, we wręcz wymarzonej lokalizacji – przy moście Westminsterskim, na południowym brzegu Tamizy, tuż przy zabytkowym budynku County Hall.

Największe koło widokowe na świecie zostało otwarte w 2000 roku, aby uświetnić obchody roku milenijnego. Pierwotnie po 5 latach miało zmienić swoją lokalizację i zostać przeniesione do innej części Londynu, jednak ostatecznie (pewnie po namowie sponsorów) London Eye pozostało na swoim starym miejscu i od prawie dwóch dekad cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów.

Atrakcja początkowo nazywana Kołem Milenijnym sponsorowana była przez linie British Airways, a potem dostawcę prądu EDF Energy. Od 2015 roku sponsorem została Coca-Cola i stąd obecna nazwa koła – Coca-Cola London Eye.

 

Ja najbardziej w London Eye lubię jego nowoczesny styl, który idealnie wtapia się w stojące obok wielowiekowe zabytki. Bo Londyn taki właśnie jest – pełen sprzeczności. Łączy nowoczesność i tradycję, stalowe konstrukcje i zabytki, bogactwo i biedę, przepych i oszczędność…a wszystko to w jednym mieście.  

 

London Eye w kilku liczbach:

135 metrów wysokości ma London Eye i w przejrzysty dzień można podziwiać widok oddalony nawet o 40 km.

32 kapsuły na London Eye, które mają odpowiadać 32 okręgom wyborczym w Londynie. Co ciekawe kapsuły mają numery od 1 do 33, ponieważ brakuje numeru 13 (jako tego pechowego).

10 ton waży każda kapsuła.

800 osób może podróżować jednocześnie London Eye, czyli jak łatwo obliczyć do kapsuły mieści się max. 25 osób.

30 minut trwa jednorazowa podróż kapsułą (pełne koło).

2300 mil (ok. 3700 km) przejeżdża każda kapsuła London Eye w ciągu roku.

0,8 km/h to prędkość z jaką porusza się koło, co pozwala na wyjście i wejście pasażerów bez konieczności zatrzymywania mechanizmu.

 

Bilety na London Eye:

Wycieczkę London Eye trzeba rozpocząć oczywiście od zakupu biletów:

  • możecie zrobić to na miejscu (automaty i kasy do zakupu biletów znajdują się w budynku obok London Eye), wtedy koszt to 26£ za osobę dorosłą i 21£ za dziecko;

 

  • możecie także zakupić bilety przez internet – wtedy koszt to 23.45£ za osobę dorosłą i 18.95£ za dziecko, wtedy nie dość że zaoszczędzicie kilka funtów to nie będziecie musieli stać w kolejce;

 

 

FAST TRACK: kupując bilety możecie dopłacić i wybrać opcję “fast track”, co oznacza szybszą kolejkę, która przy zwiedzaniu z dziećmi może wydawać się dobrym rozwiązaniem. Moim zdaniem nie warto tego robić, bo kolejka z pierwszeństwem bardzo szybko łączy się ze zwykłą kolejką – dokładnie w miejscu bramek bezpieczeństwa. Podczas naszej wycieczki, gdybyśmy wybrali fast track to zaoszczędziliśmy dzięki temu maksymalnie 10 minut.

 

4D CINEMA EXPERIENCE

W cenie biletu jest nie tylko przejażdżka w kapsule London Eye, ale także wejście do kina 4D Experience. Obejrzycie w nim krótki, bo tylko 4 minutowy film o Londynie i jego zabytkach. Oczywiście wszystko urozmaicone nie tylko trójwymiarowym obrazem, ale także światłami, podmuchami wiatru, opadem płatków śniegu czy bardzo rzeczywistymi odgłosami miasta. Warto się tam wybrać, bo jest to pierwszy czterowymiarowy film wyprodukowany w Wielkiej Brytanii i naprawdę robi wrażenie.

 

Dzieci na pokładzie London Eye:

Myślę, że dla nas jako rodziców była to dużo większe przeżycie niż dla naszych dzieci, które szczerze powiedziawszy nieco się nudziły podczas przejażdżki London Eye. 30 minutowa jazda, bardzo wolno poruszającą się kapsułą nie wzbudziła w nich takich emocji jak w nas. Pewnie sytuacja byłaby inna, gdybyśmy London Eye odwiedzili wcześniej, jako pierwszą atrakcję po przyjeździe do Londynu, a nie dopiero po rocznym, intensywnym zwiedzaniu najlepszych atrakcji tego miasta. Tak czy inaczej nawet piękny widok z samej góry nie był wystarczający, żeby w pełni zadowolić nasze dzieci. No cóż, tak jak pisałam już wcześniej Zwiedzanie z dziećmi to sztuka kompromisu. 🙂

DOBRA RADA: Na pokład London Eye można także zabierać wózki dziecięce. Ale w takim przypadku muszą one być złożone i zabezpieczone podczas trwania całej podróży, a także podczas wsiadania i wysiadania z kapsuły.

 

London Eye – opinia:

Atrakcja ta nie należy do najtańszych, ale w czasie przejazdu spokojnie można zrozumieć skąd wynika ta cena:

  • świetna organizacja – mimo ogromnych tłumów pod London Eye, w kolejce wcale nie czeka się godzinami; (nam wejście na pokład zajęło dokładnie 15 minut, tylko pamiętajcie, że byliśmy tam w listopadowy weekend, wiosną i latem może zająć to nieco dłużej);
  • imponująca konstrukcja, którą podczas przejażdżki można obejrzeć naprawdę dokładnie;
  • bezpieczeństwo – wielu pracowników czuwa nad bezpieczeństwem osób korzystających z London Eye, a kapsuły są tak przestronne, że nawet osoby z lękiem wysokości nie powinny mieć problemu z tą atrakcją
  • oraz oczywiście bezcenne widoki na centrum Londynu i jeszcze dużo, dużo dalej.

UWAGA! Jeśli lubicie podziwiać panoramę Londynu wybierzcie się koniecznie także do Sky Garden – najwyższego, bezpłatnego tarasu widokowego w centrum Londynu lub na przejażdżka Emirates Cable Car – nazywanej także London Eye dla Ubogich ;).

 

London Eye nie zachwycił nas aż tak bardzo jak tego oczekiwaliśmy. Pewnie dlatego, że zabrakło jakiegoś bodźca, dodatkowego WOW, które pozwoliłoby wspominać to koło widokowe jako tą najlepszą z londyńskich atrakcji

Jednak cieszę się, że tam byliśmy całą rodziną i nadal uważam, że to jedna z tych atrakcji, którą trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu będąc w Londynie na wycieczce, a już szczególnie mieszkając w nim. Widok z kapsuły umieszczonej na wysokości 135 metrów znajdującej się tuż obok Pałacu Westminsterskiego i innych najważniejszych symboli Londynu jest po prostu bezcenny.

 

DOBRA RADA: Przejażdżkę London Eye najlepiej połączyć ze spacerem wzdłuż Tamizy – gotowa trasa czeka na Was już na blogu.

 

Lokalizacja:

The London Eye; Riverside Building; County Hall; Westminster Bridge Road; London SE1 7PB

 

Najłatwiej dojechać tam metrem wysiadając na stacji Westminster (linie Jubilee, Circle lub District) lub na stacji Waterloo (linie Jubilee, Bakerloo, Northern lub Waterloo & City).

 

Godziny otwarcia:

Pierwsza kapsuła rusza o godzinie 11.00. Ostatnie wejście o 18.00.

London Eye jest całkowicie zamknięte 25 grudnia każdego roku.

UWAGA! Od 8 stycznia 2018 roku do 23 stycznia 2018 roku London Eye nie będzie czynne, ze względu na coroczną konserwację.

 

Cena:

Cena przy wejściu to 26£ za osobę dorosłą i 21£ za dziecko, jednak istnieją sposoby na obniżenie kosztów (szczegóły we wpisie powyżej).

 

Witryna: Coca-Cola London Eye

 


Może Was także zainteresować:

Kolejka linowa w Londynie – Emirates Cable Car   

Sky Garden – bezpłatny taras widokowy w centrum Londynu

 

AutorOla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *