London Transport Museum – od omnibusów do double-decker’ów

 

Odwiedziliśmy do tej pory już kilka słynnych londyńskich muzeów, o czym mogliście przeczytać na moim blogu.  Zazwyczaj potrafią nas pozytywnie zaskoczyć – zbiorem eksponatów, pomysłowością wystaw oraz dodatkowymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi.

Nie inaczej było także tym razem. London Transport Museum okazało świetne: ciekawe, idealne na zwiedzanie z dziećmi, z eksponatami, których nie zobaczycie nigdzie indziej. Ale największą zaletą tego muzeum jest jego iście londyński klimat. Dodatkowo jego lokalizacja w sercu Covent Garden (które jest jedną z najpiękniejszych okolic Londynu) sprawia, że London Transport Museum jest idealnym miejscem na miło spędzony dzień w Londynie.

 

 

Jak sama nazwa wskazuje London Transport Museum opowiada historię rozwoju transportu miejskiego w Londynie. A jest o czym opowiadać, bo sieć komunikacyjna w Londynie należy przecież do najlepiej rozwiniętych w Europie.

 

Historia czerwonych autobusów i pierwszego na świecie metra:

 

Wszystko zaczęło się od ciągniętych przez konie omnibusów, które pojawiły się na londyńskich ulicach w 1829 roku. Niespełna 100 lat później zastąpiły je pierwsze silnikowe omnibusy, które szybko ewoluowały do kultowych routemasterów.

Za fenomen Routemasterów odpowiedzialna była specjalna rampa umieszczona z tyłu pojazdu, która pozwalała na wejście do lub wyjście z autobusu nie tylko na przystankach, ale w czasie całej trasy, na przykład w czasie wolnej jazdy w korku lub na postoju spowodowanym czerwonym światłem. Były one jednak mało wygodne dla pasażerów i nie spełniały wymogów programu do walki z dyskryminacją ludzi niepełnosprawnych, dlatego zostały ostatecznie wycofane w 2005 roku.

Ich miejsce zajęły nowoczesne, niskopodłogowe double-deckery, które można obecnie zobaczyć na londyńskich ulicach.

 

W międzyczasie Londyn stał się także dumnym posiadaczem pierwszej linii podziemnych kolei na świecie czyli pierwszym miastem którego pasażerowie mogli poruszać się metrem. Pierwsza linia nazwana Metropolitam Railway, została otwarta w 1863 roku i początkowo składała się z 6 stacji, a pociągi kursowały między stacjami Paddington i Farrington. Co ciekawe wagony ciągnięte były przez lokomotywę parową.

Przez kolejne lata metro stało się najchętniej używanym środkiem komunikacji miejskiej. Obecnie londyńskie metro składa się z 270 stacji i 11 linii, którymi dziennie podróżuje około 3 milionów osób.

 

Ciekawa jest także historia koloru czerwonego, który do dzisiaj nadaje londyńskim autobusom ich niepowtarzalny, wręcz symboliczny charakter. 

Na początku różne linie autobusowe należały do różnych przewoźników i miały różne kolory. Jeden z właścicieli w przypływie geniuszu postanowił dla wyróżnienia od innych pomalować swoje autobusy na czerwono. I był to strzał w dziesiątkę, tylko potem już wszyscy chcieli malować swoje autobusy tylko na czerwono.

Gdy wszystkie linie autobusowe zaczęły być obsługiwane przez jedną spółkę, kolor czerwony stał się oficjalnym kolorem londyńskich autobusów. Jest to oczywiście ściśle określony kolor czerwony, dokładnie Pantone 485 C, który znajdziecie także na wszystkich znakach używanych przez Transport for London w tym także do oznaczania Central line i na wszystkich skrzynkach Royal Mail. Co ciekawe takiego samego koloru czerwonego używają także marka KitKat i McDonalds, taka sama czerwień widnieje także na rosyjskiej fladze.

 

 

Co ciekawego znajdziecie w London Transport Museum?

 

Aby zachować chronologię zwiedzanie muzeum należy rozpocząć od piętra drugiego, gdzie znajdują się środki transportu sprzed ponad 100 lat. Największe wrażenie robią historyczne omnibusy, które ciągnięte były przez konie po brukowanych uliczkach XIX wiecznego Londynu.

Piętro pierwsze ukazuje kolejny, ważny etap w transporcie miejskim, czyli epokę pociągów parowych. Znajduje się tam między innymi lokomotywa i wagony wspomnianej wcześniej Metropolitam Railway, czyli pierwszego londyńskiego metra, które było także pierwszym metrem na świecie. 

Parter to oczywiście historia najbardziej nam współczesna. Przede wszystkim słynne, londyńskie routemastery i double-deckery. Mówię tu o liczbie mnogiej, bo znalazło się tam ich kilka. Poza tym znajdziecie tam także wagony pierwszego elektrycznego metra oraz kilka symulatorów, które pozwolą nie tylko dzieciom wczuć się w rolę maszynisty prawdziwego londyńskiej kolei podziemnej.

Na parterze znajduje się także cała sekcja poświęcona najnowszej linii kolejowej nazwanej Elizabeth Line, która obecnie jest w budowie, a bezpośrednio (czyli bez konieczności przesiadek) połączy wschód i zachód Londynu.

 

Co dla dzieci w London Transport Museum?

 

Na pierwszym piętrze znajduje się pierwszy ważny przystanek dla rodziny z dziećmi – co prawda nie za duża, ale pomysłowo urządzona powierzchnia specjalnie przeznaczona dla najmłodszych zwiedzających, w której będą oni mogli usiąść za kierownicą prawdziwego, nowoczesnego londyńskiego autobusu czy stać się motorniczym zabawkowego metra. 

DOBRA RADA: Prawdziwy londyński autobus jest bardzo oblegany, ale nie martwcie się bo na parterze tuż obok czarnej taksówki znajduje się drugi taki pojazd, do którego nieco łatwiej się dostać.

 

 

Na parterze znajdziecie też kolejną powierzchnię przeznaczona dla dzieci, ale tym razem tylko dla tych poniżej 6 roku życia. Jest to idealnie wpasowująca się w tematykę londyńskiego transportu strefa z bezpiecznymi konstrukcjami dla dzieci, w której nie zabrakło ani słynnego double-deckera, ani londyńskiej taksówki, ani nawet wagonika Emirates Air Line. Maluchy mogą wyszaleć się tam do woli, a rodzice wypić kawę kupioną w pobliskiej kafejce.

Ponadto muzeum przygotowało dla najmłodszych zabawę ze stemplami. Przy wejściu każde dziecko otrzymuje kartę na której należy skolekcjonować aż 13 stempli. Punkty ze stemplami rozstawione są po całym muzeum, tak aby dzięki nim nie ominąć żadnego eksponatu. To świetna, wciągająca zabawa dla dzieci w każdym wieku.

 

Lokalizacja:

Covent Garden Piazza, London WC2E 7BB

Najłatwiej dojechać tam metrem wysiadając na stacji Covent Garden (linia Piccadilly) lub Leicester Square (linie Piccadilly i Northern) ewentualnie na stacji Temple (linie Circle i District)

 

Godziny otwarcia: codziennie od 10.00 do 18.00

 

Cena: Dorośli: £17,50 w kasie lub  £16 przy zakupie on-line na oficjalnej stronie. Dzieci zwiedzają za darmo. Bilet jest imienny i uprawnia do wielokrotnego wejścia w ciągu roku od daty zakupu.

UWAGA! Jest to jedno z nielicznych płatnych muzeów w Londynie. O innych muzeach, które odwiedziliśmy przeczytacie tutaj.

 

Witryna: London Transport Museum

UWAGA! Jeśli jesteście fanami fotografii  to serdecznie polecam Wam kolekcję zdjęć udostępnionych na oficjalnej stronie Transport Museum w Londynie. Znajdziecie tam wiele tzw. perełek, które warto zobaczy.

 


Może Was także zainteresować:

Madame Tussaud – Muzeum figur woskowych w Londynie

Royal Air Force Museum – Muzeum RAF’u w Londynie

AutorOla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *