Museum of London – wizytówka stolicy Wielkiej Brytanii

 

Museum of London już dawno chodziło nam po głowie. Byliśmy bardzo ciekawi jak wypadnie ono w porównaniu z innymi londyńskimi muzeami, które odwiedziliśmy do tej pory. W końcu, jak sama nazwa wskazuje, powinno być ono wizytówką stolicy Wielkiej Brytanii.

 

Museum of London znajduje się w ścisłym centrum Londynu, niedaleko Katedry św. Pawła, tuż obok ruin starożytnego fortu. Ilość zgromadzonych tam eksponatów jest imponująca. A dzięki odwiedzaniu kolejnych galerii można poznać historię Londynu od pradawnych czasów, aż do współczesności.

Dzięki ciekawym wystawom dowiecie się między innymi, co znajdowało się na ziemiach współczesnego Londynu, zanim jeszcze powstało na nich miasto, poznacie historię Zarazy oraz Wielkiego Pożaru, które nawiedziły miasto w XVII wieku a także zobaczycie futurystyczne projekty budowli, które mogłyby się pojawić w Londynie.

 

 

Mnie osobiście zachwyciła wystawa, która jest rekonstrukcją kilku uliczek wiktoriańskiego Londynu, gdzie odtworzone zostały z najmniejszymi szczegółami: kilka sklepów, apteka, tradycyjny pub, bank czy salon fryzjerski. Na szczęście w całej wystawie pominięto odwzorowanie zapachu, jaki prawdopodobnie unosił się wtedy na tych uliczkach, więc bez oporu możecie wybrać się do tego muzeum, aby poczuć ten jakże ciekawy klimat XIX wiecznego Londynu.

Kolejne wystawy, o których muszę Wam wspomnieć przedstawiają londyńską modę z różnych okresów: po pierwsze bogato zdobione suknie z przełomu XVII i XVIII wieku oraz szalone i kolorowe lata 70. i 80. wieku XX. Ciężko nie uśmiechnąć się od ucha do ucha widząc zgromadzone tam eksponaty.

 

 

Jak widzicie Museum of London ma wiele do zaoferowania odwiedzającym, przynajmniej tym dorosłych. Poza tym jest tam naprawdę czysto jak na londyńskie muzea i jako jedni z nielicznych oferują oni szafki, w których można zostawić zbędne przedmioty i kurtki.

 

Ale czy warto odwiedzić Museum of London z dziećmi?

Niestety muszę stwierdzić, że jest to jedyne odwiedzone przez nas do tej pory muzeum, które właściwie nie przygotowało nic dla najmłodszych. Jest to muzeum w starym, dobrym stylu – z ciekawymi eksponatami, które niestety ale znajdują się w gablotach i tylko gdzieniegdzie pojawia się jakaś mała, interaktywna wystawa. Ale dla dzieci może to być niewystarczające, szczególnie jeśli odwiedziły wcześniej ekscytujące Natural History Museum czy Science Museum.

Oczywiście rozumiem, że nie wszystkie muzea w Londynie muszą być nastawione na dzieci i oferować interaktywne wystawy, wiele bodźców i eksponatów odpornych na wielorazowe uściski małych, ciekawskich rączek. Ale przecież odwiedziliśmy już chociażby Imperial War Museum, które znalazło ciekawy dla każdego wieku sposób na przedstawienie tak trudnego tematu jakim jest wojna.

 

 

Reasumując, Museum of London zwiedzaliśmy…szybko, starając się z całych sił zainteresować swoje dzieci tematyką eksponatów w gablotach. Czasami udawało się to bez problemu, a czasami okazywało się to niewykonalne – jak to z dziećmi bywa. Ale szczerze powiedziawszy chętnie wróciłabym do tego museum jeszcze raz, nawet za kilkanaście lat, gdy dzieci będą większe, aby tym razem taka wizyta była przyjemnością dla wszystkich członków rodziny.

 

Na szczęście okazało się, że w innej części Londynu (na Canary Wharf) znajduje się siostrzane muzeum – Museum of London Docklands, które przygotowano dużo więcej atrakcji dla Najmłodszych.

 

Lokalizacja:

150 London Wall, EC2Y 5HN 

Najłatwiej dojechać tam metrem wysiadając na stacjach:

  • St. Paul’s (linia Central)
  • Barbican (linie Circle, Hammersmith&City, Metropolitan)
  • ewentualnie Moorgate (linie Circle, Hammersmith&City, Metropolitan oraz Northern)

 

Godziny otwarcia:

  • codziennie od 10.00 do 18.00 (wystawy zamykane o 17.40); zamknięte 24, 25 i 26 grudnia

 

Cena: za darmo

 

Witryna: Museum of London


Może Was także zainteresować:

Laboratorium dla Małych Naukowców (Wonderlab: The Statoil Gallery)

Muzeum Zabawek i Gier w Londynie (V&A Museum of Childhood)

 

AutorOla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *