Newquay – zakochaj się w Kornwalii cz.2

Newquay to jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów i największe miasteczko w tej części Kornwalii. To w jego pobliżu znajduje się lotnisko, na które dotrzecie z Londynu (Gatwick) i które jest największym pasażerski portem lotniczym w tej części Wielkiej Brytanii. 

W Newquay znajdziecie wszystko to, co prawdziwy nadmorski kurort powinien posiadać. 😉 Coś dla duszy, czyli urokliwe plaże i piękne widoki oraz coś dla ciała, czyli przeróżne knajpki, lodziarnie, kawiarnie czy stragany z pamiątkami. Newquay znane jest także z szerokiego wyboru baz noclegowych oraz atrakcyjnego życia nocnego.

 

 

Moim zdaniem do Newquay warto pojechać, by zobaczyć najchętniej fotografowaną kornwalijską plażę – Town Beach. Jej znakiem rozpoznawczym jest malutka wysepka (The Island), która wręcz wyrasta z oceanu tuż przy samej plaży. Pewnie powiecie, że dla kornwalijskich plaż to nic nadzwyczajnego, jednak na tym wyjątkowym kawałku skał został wybudowany pokaźnych rozmiarów budynek.

 

Wyspa ta trafiła w ręce prywatne w 1838 roku i do końca XIX wieku służyła jako teren pod uprawę ziemniaków, hodowano na niej także kury. Początkowo można się było na nią dostać wyłącznie dzięki krętej ścieżce zlokalizowanej na zboczu skały. Widowiskowy, wiszący mostek łączący wyspę z resztą miasteczka powstał na początku XX wieku i jest jedynym prywatnym mostkiem tego typu w Wielkiej Brytanii. Niedługo potem na wyspie stanął budynek, który przez wiele lat był domem mieszkalnym. Od 2012 roku można go wynająć, by spędzić tam dni wolne od pracy. Cena to  £5.250 za tydzień w szczycie sezonu lub £2.054 w grudniu. Rezerwacji można dokonać on-line na oficjalnej stronie.

 

 

Niestety plaża (Town Beach) przy której znajduje się ta wyjątkowa wyspa nie należy do najładniejszych. Znajduje się w centrum miasteczka i nie jest największych rozmiarów, w związku z tym panuje na niej wieczny tłok. Poza tym podczas przypływów całkowicie zalewana jest przez wodę, dlatego nie poplażujecie na niej za długo. Określiłabym ją mianem plaży na której można odbyć ochładzającą kąpiel w morzu, a która będzie przerywnikiem dłuższego spaceru.

 

 

Na szczęście nie jest to jedyna plaża w okolicach Newquay, bo znajdziecie ich tam jeszcze kilka, jak choćby najsłynniejszą plażę dla surferów Great Western Beach, bardziej luksusową Lusty Glaze Beach czy wcześniej opisaną przeze mnie Crantock Beach. Każda z nich ma swój indywidualny klimat, który oczywiście warto zobaczyć.

 

AutorOla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *