Oyster Card czy Travelcard – jak zaoszczędzić na przejazdach w Londynie

 

O tym, że istnieją kilka sposobów na dokonanie opłat za przejazdy transportem miejskim w Londynie dowiedzieliście się z wpisu: Komunikacja miejska w Londynie – co uprawnia do korzystania z przejazdów w Londynie.

 

Teraz czas na porównanie opcji najczęściej wybieranych przez turystów: Oyster Card i Travelcard. Zajmę się także możliwością płatności kartą bankową. Pokażę Wam co mają one ze sobą wspólnego, a czym się różnią oraz postaram się odpowiedzieć na pytanie którą z nich bardziej opłaca się wykupić podczas zwiedzania Londynu.

 

Najpierw podobieństwa i różnice:

Oyster Card
Płatność kartą bankową
Travelcard
plastikowa karta miejska, działająca na zasadzie prepaid - należy doładować ją daną kwotą, którą pomniejszana jest o odpowiednią opłatą za każdy przejazdopłata za przejazdy dokonywana przy pomocy karty debetowej lub kredytowej z funkcja płatności zbliżeniowejbilet kartonikowy uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów w danym czasie i w danych strefach
respektowana w metrze, kolejce DLR, TfL Rail and London Overground, większości pociągów National Rail w obrębie Londynu, autobusach, tramwajachtak jak Oyster Cardtak jak Oyster Card
uprawnia do przejazdów w strefach 1-9tak jak Oyster Carduprawnia do przejazdów w wykupionej strefie: 1-4 lub 1-6
uprawnia do przejazdów niezależnie od pory dnia (opłata naliczana jest automatycznie w zależności od tego czy podróż odbywa się w czasie czy poza godzinami szczytu) UWAGA! Godziny szczytu to pn do pt od 6.30 do 9.30 i od 16.00 do 19.00tak jak Oyster Carduprawnia do przejazdów w wykupionych porach, do wyboru jest:
- całodobowa (anytime) - przejazdy przez cały dzień aż do 4.30 dnia następnego
- poza godzinami szczytu (off-peak) - przejazdy od pn do pt po godzinie 9.30 oraz w weekendy i święta)
- dostępne opcja jedno- i siedmiodniowa
uprawnia do 10% zniżki na tramwaje wodnebrak zniżki na tramwaje wodneuprawnia do zakupu biletu na tramwaje wodne w wysokości ⅓ ceny regularnej
uprawnia do zniżki w Emirates Cable Car brak zniżki na Emiarets Cable Caruprawnia do zniżki w Emirates Cable Car (takiej samej jak Oyster Card)
dzieci do 11 roku życia podróżują za darmo z dorosłym posiadaczem Oyster Card (szczegóły tutaj)tak jak Oyster Carddzieci do 11 roku życia podróżują za darmo z dorosłym posiadaczem Travelcard (szczegóły tutaj)
Young Visitor discount - uprawnia do 50% zniżki na przejazdy dzieci od 11 do 15 lat (szczegóły tutaj)brak możliwości nabicia zniżki dla dzieci powyżej 11 roku życiaChild Travelcard - dostępna dla dzieci od 11 do 15 roku życia, uprawnia do ok. 50% zniżki na Travelcard (szczegóły tutaj)
łatwo dostępna - mozna zakupić/nabić ją m.in. w automatach dostępnych na prawie każdej stacji komunikacji szynowej oraz w sklepach zajmujących się na większości stacji autobusowychnie wymaga wcześniejszego doładowaniatak jak Oyster Card
5 funtów opłaty zwrotnej za wydanie kartyopłaty za wydanie karty pobiera bankbrak opłat za wydanie karty

 

Informacje powyżej mogą pomóc Wam w podjęciu decyzji opartej o wygodę i osobiste preferencje. Jak widzicie Oyster Card daje pewną swobodę, bo nie musicie wcześniej wiedzieć, ani ile wydacie, ani kiedy będziecie przemieszczać się z jednego punktu do drugiego, ani przez jakie strefy przyjdzie Wam przejechać. Niestety sprawia to, że dokładną kwotę wydaną na komunikację miejską poznacie dopiero po fakcie, to znaczy po wykorzystaniu jej. Przy Travelcard, należy nieco bardziej się pilnować, bo dostępne są różne opcje, które potem determinują możliwości przejazdu.

 

Pojawia się też opcja, wydawać by się mogło najwygodniejsza (bo nie trzeba w ogóle myśleć o zakupie biletów, ani doładowaniu karty), czyli płatność kartą bankową zbliżeniową. Tylko należy pamiętać, że jeśli rachunek do karty jest w polskim banku, to funty przeliczane są na złotówki po kursie tego własnie banku, co nie zawsze może być korzystne finansowo. Poza tym tracicie wtedy możliwość zniżek na Emirates Cable Car i na tramwaje wodne.

 

A teraz przejdźmy do porównania cen za przejazdy, czyli tego jak można zaoszczędzić na przejazdach komunikacją miejską w Londynie.

 

W przypadku tego porównania bardzo ważny pojęciem jest dayli capping, który obowiązuje przy płatności pay-as-you-go, a więc przy Oyster Card i przy płatności kartą bankową zbliżeniową.

Przypomnę, że jest to maksymalna dzienna kwota, którą zapłacicie za przejazd danym środkiem transportu. Więcej na ich temat przeczytacie we wpisie: Komunikacja miejska w Londynie – ile właściwie kosztuje. To z nimi będziemy porównywać cenę dziennej Travelcard.

 

Poniżej znajdziecie przykładowe cen daily capping’ów oraz całodobowych Travelcards*:

WNIOSEK: Jak widzicie we wszystkich powyższych przypadkach, bardziej opłaca się wybrać Oyster Card lub kartę bankową z możliwością płatności zbliżeniowej, ponieważ cena dziennej Travelcard jest zawsze wyższa niż ustalony dayli capping.

 

Ale żeby nie było to takie łatwe, istnieje także weekly capping  dla płatności zbliżeniowych oraz 7-dniowa Travelcard.

Tutaj trzeba pamiętać, że po pierwsze weekly capping  liczony jest TYLKO dla płatności kartą bankową i nie obowiązuje przy płatności Oyster Card, a po drugie tydzień w tym przypadku ZAWSZE liczony jest od poniedziałku do niedzieli. Tymczasem Travelcard obejmuje 7 kolejnych dni i może zaczynać się w środku tygodnia.

 

Poniżej znajdziecie przykładowe ceny 7-dniowej Travelcard oraz weekly capping obowiązujący przy płatności kartą bankową.*  

WNIOSEK: Jak widzicie ceny są identyczne, co oznacza, że jeśli Wasza wizyta w Londynie będzie trwała 7 dni i nie zaczyna się w poniedziałek, ale w inny dzień tygodnia, to w takim przypadku warto kupić 7-dniową Travelcard.

 

 

 

Ale czy wogóle warto zawracać sobie głowę cappingami, cenami travelcard i wyborem stref? To oczywiście zależy od tego jak dużo będziecie podróżować komunikacja miejską. No właśnie, tylko co to znaczy dużo?

 

Poniżej znajdziecie przykładowe ceny przejazdów jednorazowych, dayli capping jako najlepszą opcję jednodniową oraz 7-dniowej travelcard jako najlepszej opcji tygodniowej.*

WNIOSEK 1: Aby załapać się na dayli capping należy odbyć przynajmniej trzy podróże metrem lub innymi środkami szynowymi.

WNIOSEK 2: 7 dniową Travelcard opłaca się kupić jeśli zamierzacie przez 6 lub 7 dni jeżdzić metrem lub innymi środkami szynowymi co najmniej trzy razy dziennie.

 

 

*Ceny są aktualne na dzień publikacji posta.

UWAGA! Od 2 stycznia 2019 niektóre ceny ulegną zmianie – aktualizacja posta wkrótce. 

Ceny na opcje nie ujęte w poście znajdziecie na oficjalnej stronie TfL.

 


 

Nie wiem jak dokładnie planujecie swoje wycieczki i czy przed podróżą potraficie określić takie niuanse jak ilość przejazdów w ciągu danego dnia. Ja lubię mieć wszystko zaplanowane, ale to byłoby dla mnie jednak niewykonalne. Przy zwiedzaniu z dziećmi zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego i może nastąpić nieoczekiwana zmiana planów. W końcu zwiedzanie z dziećmi to sztuka kompromisu!

 

Dlatego mnie definitywnie przekonuje najbardziej Oyster Card. Nie dość, że jest zazwyczaj najtańszą opcją, to właśnie ona daje dużą swobodę przy płatności za przejazdy komunikacją miejską. Nie trzeba przy niej deklarować ani godzin przejazdów, ani przekraczanych stref. Po prostu nabijacie ją (a można zrobić to na każdej stacji) i wykorzystujecie dostępny budżet do momentu, aż Wam się skończy. Nie interesuje Was czy danego dnia jechaliście raz, dwa razy czy więcej. Po prostu w najlepszym przypadku złapiecie się na dayli capping, co pozwoli zaoszczędzić Wam kilka funtów.

 

Drugą opcją jest oczywiście płatnością kartą zbliżeniową, która daje najwięcej swobody. Jednak pozbywacie się wtedy możliwości zniżki na Emirates Cable Car i na tramwaje wodne. Poza tym czy na pewno chcecie wyciągać swoją kartę bankową za każdym razem gdy będziecie przekraczać bramkę metra?

 

Travelcard (7-dniową opcję) opłaca się ją wykupić w przypadku, gdy przyjeżdżacie do Londynu na 6-7 dni i zakładacie, że będziecie przemieszczać się szynowymi środkami transportu przynajmniej 3 razy każdego dnia. O dziennych Travelcards możecie zapomnieć, nie są w ogóle opłacalne. 

 

UWAGA! To co jednak może przekonać Was do Travelcard to promocja Days Out Guide organizowana przy współpracy z National Rail, która upoważnia do zakupu 2 biletów w cenie jednego na większość topowych, płatnych atrakcji w Londynie.

 • Warunkiem skorzystania ze zniżki jest zakup między innymi dziennej lub tygodniowej Travelcard (koniecznie!) w wersji papierowej i (koniecznie!) na stacji National Rail.

 

 

Mam nadzieję, że tym postem pomogłam Wam w wyborze dotyczącym sposobu płatności za przejazdy komunikacją miejską w Londynie, o ile nie zamieszałam Wam jeszcze bardziej w głowie… 😉 Oczywiście ostateczną decyzję pozostawiam Wam. Napiszcie w komentarzach, która z opcji Wam najbardziej przypadła do gust lub na którą ostatecznie zdecydowaliście się.

 


Może Was także zainteresować:

GOTOWA TRASA: Spacer wzdłuż Tamizy – symbole Londynu

GOTOWA TRASA: wycieczka statkiem po Tamizie + spacer po parku Greenwich

 

AutorOla

83 komentarzy

 1. Czesc Ola
  Mam zamiar zostać w Londynie z rodzinka tydzień wiec wydaje mi się ze najlepsza będzie travel card. Czy można nabyć ja na heatrow? I drugie pytanko
  Czy orientujesz się w kartach do tel prepaid na tydzień plus internet
  Dzięki pzdr z Chicago

 2. Dobry wieczór,
  Pani Olu, mam pytanie, będę lecieć do Londynu i przez 3 dni będę intensywnie korzystać z ich komunikacji, głównie metra.
  Jak dobrze rozumiem kupuje oyster card i wybieram strefę 1-3 w moim przypadku. Co dalej? Mogę kupić Daily capping, żeby nie wydawać za dużo na pojedyncze bilety. Czy jest ta opcja jakoś konkretnie nazwana, aby nie było nie porozumienia przy zakupie?

 3. Gdzie znajdują się te stacje National Rail, gdzie można kupić Travelcard 2w1. Czy gdy wysiądę z pociągu Luton Airport – Victoria Station, to tam mogę kupić?

 4. Witam,
  Na weekend wybieramy się z mężem do Londynu, przyjeżdżamy rano i z soboty na niedzielę śpimy w strefie 3, a z niedzieli na poniedziałek w strefie 4, raczej będziemy poza tym poruszać się w strefie 1. Rano tylko jeden przejazd będzie autobusem/metrem, wypożyczamy auto i jedziemy dalej (poza Londyn). Jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze? Będziemy mieć tylko jedną kartę kredytową.

 5. Pani Olu, dziękuję za wspaniałą stronę, mnóstwo rzeczowych informacji. Super robota!! Mam jednak pytanie: czy z oferty Days Out Guide może skorzystać rodzina 2+2? Czy w ramach tej promocji należy kupić jeden bilet dla dorosłego i drugi dorosły wchodzi za darmo oraz jeden bilet dla dziecka i drugie dziecko wchodzi za darmo?

  1. Dziękuję za miłe słowa.
   W promocji 2+2 można zakupiuć tylko biletu „dla dorosłych”, to znaczy te w cenie dla dorosłego. Więc w Państwa przypadku to będzie tak, dorośli płacą a dzieci wchodzą za darmo.

 6. Witam Pani Olu, mam serdeczną prośbę o doradzenie nam jak najbardziej optymalnie możemy poruszać się komunikacją miejską chcąc zwiedzać Londyn w terminie 29.04. poniedziałek do 03.05. piątek. Lecimy via Luton Airport, będziemy mieszkać w Centrum na Sussex Garden i planujemy zwiedzać atrakcje turystyczne w Centrum Londynu plus na 02.05. mamy bilety do Warner Bros. Będziemy w 3 osoby dorosłe + 2 dzieci (16 i 10 lat). Czy karta Oyster to dobry plan? Gdzie i kiedy możemy ją kupić? Czy już na Luton? Wszelkie dobre pomysły i porady z PAni strony będą bardzo mile widziane 🙂 Z góry serdecznie dziękuję, Ania

 7. Pani Olu,

  jaką opcję poleciłaby Pani na weekend od piątku 13.00 do niedzieli 15.00 aby poruszać się po centrum Londynu?

  1. Proszę rozważyć płatność polską kartą bankową z możliwością płatności zbliżeniowej. Tylko proszę sprawdzić czy bank nie nalicza jakiś dodatkowych opłat, np. za płatność za granicą.

 8. Czy kupując Travelcard na 7 dni można skorzystać z promocji Days out guide – 2 BILETY W CENIE 1 tylko jeden raz i to w dodatku jeśli kupiło się Travelcard na stacji najbliżej atrakcji, czy też w tym przypadku można korzystać z tej zniżki wielokrotnie i na rożnych atrakcjach?
  Jeśli ta druga opcja to jak wtedy wygenerować voucher na stronie? podaje się stację najbliżej atrakcji i termin zwiedzania?

 9. Pani Olu, przylatujemy na Luton w piątek, wracamy w środę, czyli 5 dni zwiedzania. Hotel mamy w 3 strefie. 3 osoby dorosłe i dziecko 9 lat. Z tego, co się zorientowałam, optymalna będzie dla nas Trvelcard tygodniowa. Jak rozumiem cena za tą kartę w strefach 1-3 to 40 funtów i działa ona zarówno w godzinach szczytu, jak i poza nimi? Czy przejazdy autobusami obowiązują wtedy tylko w sterfie 1-3, czy również w dalszych? Mam też pytanie , jak przechodzi przez bramki w metrze dziecko (podróżujące na kartę rodzica), czy otrzymuję przy zakupie kart bezpłatną kartę dla dziecka? I jeszcze jedno pytanie odnośnie podróży z /na lotnisko. Czy dobrze myślę, że najtańszym środkiem transportu są autobusy easyBus? Dużo pytań, ale liczę na odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Travelcard (nawet ta na strefy 1-3) uprawnia do przejazdów autobusami w całym Londynie.
   W metrze dzieci jeżdżące bezpłatnie przechodzą wraz z rodzicem przez specjalną, bezpieczną bramkę przeznaczoną dla rodzin (jest ona szersza i dłużej otwarta niż pojedyncze bramki).
   Niestety nie zrobiłam jeszcze porównania cen środków transportu z Luton, ale pracuję nad tym. Mam nadzieję, że taki wpis pojawi się niebawem na blogu.

  2. Dzień dobry, przylatuję do Stansted w piątek późnym wieczorem. Jak najszybciej i najtaniej zarazem (pomijam opcję taxi) dostac się do Ilford. Jak tą podróż połączyć z czterodniowym pobytem w Londynie i dość intensywnym zwiedzaniem i transportem publicznym tak żeby było to najbardziej optymalne. W grę wchodzi również powrót z Ilford do Stansted w środę rano. Dziękuję z góry za pomoc.

 10. Pani Olu,
  Czy z lotniska Stansted którykolwiek transport jest już objęty zasięgiem OysterCard? Domyślam się, że dzieci nie mają darmowego przejazdu na tej trasie.
  z góry dziękuję za informację

  1. Niestety Stansted znajduje się właściwie pod Londynem, więc Oysterka nie obowiązuje na tej trasie. Jej „działanie” kończy się na stacji Tottenham Hale, gdzie i tak należałoby dokupić bilet na lotnisko, ale to się pewnie nie opłaca.

   Dzieci do 5 roku życia jeżdżą za darmo pociągami na lotnisko.

 11. Pani Olu, wybieram się do Londynu pod koniec marca, będę od piątku do środy i codziennie po pare razy planuje jeździć metrem. Mieszkać będę w strefie 4 i poza nią nie planuje wykraczać. Jaka opcja najbardziej mi się opłaca? Myslałam, że Oyster będzie najlepszą opcją ale nie będzie mnie równy tydzień od poniedziałku do niedzieli wiec się pogubiłam… proszę o pomoc

  1. Moim zdaniem Oyster Card jest zawsze najlepszą opcją.Przede wszystkim dlatego, że płaci się za to co rzeczywiście się przejechało, ewentualnie łapiąc się na dayli capping. To Travelcard warto przemyśleć jeśli jest się od poniedziałku do niedzieli, w Państwa przypadku to nie ma większego sensu.

   1. Dzień dobry, pani Olu wybieramy się w podróż do Londynu 2+2 dzieci w wieku 13 i 14 lat. Nasz pobyt trwać będzie łącznie 9 dni gdzie 1 i 9 dzień to podróż z i na lotnisko. Zastanawiam się nad 7 dniowa Travelcard. Proszę tylko o informację czy są jakieś zniżki dla dzieci przy zakupie tej karty oraz o przybliżenie mi sposobu wykorzystania faktu posiadania travelcard w stosunku do ewentualnych zniżek / promocji na zakup biletów do atrakcji londyńskich. Będę wdzięczna za odpowiedź. Podróż zaplanowana jest w dniach od 9 do 17 lipca br

 12. Dzień dobry. Gratuluję stworzenia bardzo przyjemnej i pomocnej strony dla osób wybierających się do Londynu. Mam kilka dodatkowych pytań dotyczących kart Oysters i płatności zbliżeniowej.
  Czy przy zakupie kart Oysters w automacie na stacji mogę płacić kartą lub gotówką?
  Na czym polega zwrot kart, i jak realizowany jest zwrot środków, które pozostały na karcie?
  Czy nie ma problemu aby zmienić zwykłą kartę Oyster na taką ze zniżką dla dzieci. Czy zawsze łatwo znaleźć kogoś z obsługi kto może to zrobić?
  Jeśli chodzi o kartę zbliżeniową, to czy mogę na jedną kartę przepuścić przez bramkę 4 osobową rodzinę?
  Z góry dziękuję.

  1. Dzień dobry.
   Dziękuję za miłe słowa. Już odpowiadam:
   Za Oyster Card w automatach można płacić kartą lub gotówką. Trzeba tylko zwrócić uwagę czy dany automat posiada obie opcje (wielki napis na górze automatu). Zdarzają się takie, które przyjmują tylko karty, ale tuż obok znajduje się zapewne taki który ma obie opcje płatności.
   Karta zwraca się także w takim automacie, a zwrot realizowany jest na kartę lub gotówką.
   Zniżki dla dzieci nabija pracownik metra i nie ma problemy ze zlokalizowaniem takiej osoby. Zawsze stoją oni przy bramkach i są bardzo pomocni.
   Każda osoba musi posiadać własną kartę lub bilet. Nie mam możliwości użycia jednaj karty bankowej (lub Oysterki) na więcej niż jedną osobę. Wynika to z tego, że płatności naliczane są automatycznie.

 13. Cześć!
  Czy karta Oyster a własciwie jej daily cap, działa na dzień kalendarzowy czy na 24 godziny od pierwszego przejazdu?
  Pozdrawiam
  Oskar M

 14. Witam. 2 osoby dorosłe. Ladujemy na Luton 1 maja. Musimy dotrzeć do 4 strefy okolice Candem. Potem dwa dni zwiedzania. I 4 maja rano powrót na lotnisko. Jaka opcja transportu będzie najbardziej ekonomiczna?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 15. Potem muszę dotrzeć do Evans tours na vauxhall brodge Victoria coach Station lub na trafalgar Square żeby pojechać do worner bross i tu również jak pani może mi doradzić jak najszybciej dotrzeć ponieważ będę miała minimum czasu żeby z lotniska dotrzeć na adres wyżej wymieniony i biegiem na trafalgar dziekuje

 16. Proszę mi doradzić będę od czwartku do wtorku do godz 7 ja i dwoje dzieci chcemy zwiedzać więc będziemy się poruszać komunikacja co nam najkorzystniej jest kupić monika

 17. PANI OLU.
  BĘDZIEMY 3 DNI W LONDYNIE WIEM ,ŻE ZA METRO NIE ZAPŁACĘ WIĘCEJ NIŻ 6,80 PORUSZAJĄC SIĘ PO STREFIE 1-2 A CO JEŚLI WYBIORĘ SIĘ RAZ NA DALSZĄ WYCIECZKĘ DO STREFY 5 TO WTEDY ZWIĘKSZA MI SIĘ daily capping DO 11,60 CZY TO JAKOŚ JEDNORAZOWO MI POBIERZE Z KARTY OYSTER?

  1. Dzień dobry. Przy płatności zbliżeniowej ( w tym także Oysterką) W Londynie opłata zawsze naliczana jest tak, aby było to najkorzystniejsze dla podróżującego. Więc z kary pobierze to rozwiązanie, które będzie tańsze.

 18. To ja mam takie pytanie, zakładając że 7 dniowa Oyster jest od poniedziałku.
  Jadę 1 listopada czyli w czwartek i wracam w niedzielę. Będę mieszkać w 3 strefie.
  Czy lepiej i tak kupić 7 dniową oyster – akurat będzie do końca tygodnia ważna, czy lepiej nabić jakąć kwotą kartę bo na 100% będę korzystać z niej więcej niż 3 razy dziennie. I załapię się na daily capping? Czyli jeden dzień będzie mnie kosztować maksymalnie 8 funtów? Czyli tak naprawdę mogę doładować kartę 4 razy 8f czyli 32 funty? Dobrze rozumiem?

  1. Taniej wyjdzie doładowywanie Oysterki. Poza tym, to czego nie uda się wykorzystać jest zwracane przy zdawaniu karty. Można tez płacić kartą bankową i wtedy nie trzeba w ogóle myśleć o doładowaniach.

 19. Witam.
  Pani Olu lecę na 7 dni 23 -29 pazdziernik 2018r do Londynu z 2 dzieci (7 i 9 lat). Bede sie poruszala metrem i pociagiem w strefach 1-6 w godz. Ok 10.00 – do 20.00. Jaki tygodniowy bilet wybrac aby byl bez limitu ? Bardzo prosze o odp na forum badz na maila.
  Pozdrawiam
  Agata

  1. Ja w takiej sytuacji wybrałabym Oysterkę. Proszę tylko uważać przy poruszaniu się pociągami National Railway – dzieci powyżej 5 lat mogą potrzebować dodatkowego biletu lub własnej Oysterki.

 20. Witam Pani Olu,
  a ja wybieram się na 5 dni do Londynu, będę się przemieszczać i metrem i kolejką i autobusami (2 osoby dorosłe i jedno 5 letnie dziecko), po różnym strefach, czy w takim razie jednak kupić travelcard? I czy taka karta uprawnia dziecko do darmowych przejazdów?

 21. Świetny post jednak od natłoku informacji aż mnie głowa rozbolała 😀 Jadę z koleżanką do Londynu 13 września na 5 dni (czyli do 18 września 2018r.). Będziemy podróżować głównie metrem i autobusami do centrum ze strefy 4. Przylatujemy na lotnisko Stansted i już tam zaczynają się problemy bo nie wiem jakim środkiem transportu dotrzeć do centrum aby wyszło najtaniej…kolejne pytanie pojawia się gdy rozmyślam o daily capping. Co jeśli jednego dnia będziemy jeździły i autobusem i metrem? Czy pieniądze z Oyser card będą się pobierać i sumować aż do przekroczenia progu daily capping oddzdzielnie na autobus i metro? Czyli zapłacę wtedy najwięcej 6,80£+4,50£ ? I jak zapłacić za kartę Oyser? Gotówką czy kartą?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
  Pani blog bardzo mi pomógł w zaplanowaniu wycieczki.

 22. Dzień dobry Pani Olu,
  czytam cały opis ale nadal się gubię, czy byłaby Pani tak miła i doradziła co wybrać?
  Jedziemy z dziewczyną do Londynu na 7 dni (6 dni zwiedzania) będziemy mieszkać w strefie 5, chcemy podróżować i metrem i autobusami do strefy 1. I teraz pytanie wybrać OysterCard czy Travel Card?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

   1. Witam,
    Mam prośbę o pomoc. Czym różni się zwykła Oyster Card od tej Visitor Oyster Card oprócz tego, że druga jest specjalnie dla turystów ? Ma ona jakieś dodatkowe zniżki ? Pozdrawiam

    1. Visitor Oyster Card można zakupić jeszcze przed przyjazdem do Londynu i zamówić z wysyłką do domu. Wtedy juz po wyjsciu z samolotu nie trzeba martwić się o jej zakup na miejscu. Wiecej roznic nie ma.

 23. Witam,
  Zamierzam mieszkać w Croydon (obok szpitala) i wykupić Tavelcard tygodniową na strefy 1-4. Pieszo dochodzić od szpitala do stacji National Rail Thronton Heath, która jest w czwartej strefie i podjeżdżać do centrum Londynu. Ale czy mogę sobie podjechać autobusem z hotelu spod szpitala do tej stacji w ramach Travelcrd tygodniowej 1-4? Jak się interpretuje strefy autobusów kursujących na przedmieściach w strefach 3-4? To może lepiej korzystać ze stacji Norbury,która jest w strefie 3, a autobusem 109 pojeżdżać z hotelu Ibis Styles Croydon do Norbury. Czy kierowca wpuści, jeśli Travelcard będzie na strefy 1-3. Wręcz najmądrzejsze byłoby korzystanie zestacji Brixton znajdującej się w strefie 2, a potem ten autobus 109 jedzie z Brigston do Croydonu startując w strefie 2 (Brigston), przejeżdżając przez Norbury (strefa3), potem Thronton (strefa 4) i kończąc w Croydon (strefa 5). Czyli jaką kartę Travelcard trzeba kupić (1-2,1-3,1-4), aby pociągiem z centrum dojechać do jednej z tych stacji,wysiąść i tym autobusem podjechać pod hotel Ibis Styles Croydon,który formalnie leży w strefie 4,zaś najblższy pociąg w Croydn – to strefa 5. Czy w ogóle mając tygodniową Travelcard, można korzystać z autobusów? Sławek

  1. Panie Sławku, pytanie jest dość skomplikowane i trudno mi się do niego odnieść. Jednak jestem pewna, że kierowca nie wpuści Pana do autobusy w strefie 4, jeśli travelcard będzie na strefy 1-3. Ale oczywiście mając travelcard tygodniowa może korzystać także z autobusów.

   1. Witam,
    Według mnie mając Travelcard można korzystać z autobusów we wszystkich strefach.
    Informacja ze strony Internetowej.
    Buses and trams
    You can use Travelcards on all buses. If your Travelcard is valid in Zones 3, 4, 5 or 6, you can use it on all trams.

    Proszę o potwierdzenie.

 24. Witam. Na 7 dni jade do londynu. Zamierzam kupic travelcard na 7 dni. Bede w hotelu w okolicy London Liverpool Street. Chce zwiedzic miasto. Prosze o podpowiedz w jakich strefach kupic ten bilet czy na maksa 1-6 czy mniej zeby spokojnie sobie podrozowac caly dzien.

 25. Pani Olu,
  Napisala Pani ze Travelcard oplaca sie, jesli przez 6-7 dni planujemy podrozowac pojazdami szynowymi. Troche sie zatem pogubilam. Czy Travelcard jest tez wazna w autobusach czy tylko w metrze?

  1. Oczywiście możecie korzystać z travelcard także w autobusach, ale jeśli zamierzacie podróżować tylko nimi to bardziej opłaca się kupić Oyster lub płacić zbliżeniowo kartą bankową, niż kupować travelcard.

    1. Nie ma jako takiego potwierdzenia, zresztą przy Oysterce także nie. Ale historia opłat będzie widoczna na wyciągu z konta bankowego.

 26. Hej! Twoja strona bardzo mi pomogła w zaplanowaniu mojej wizyty w Londynie 🙂 Dzięki! Natomiast mam pytanie odnośnie daily capping – zakładając, że limit na metro to 6,80, a na bus 4,50, to jeśli raz będę jeździła autobusem a raz metrem w ciągu jednego dnia, oba limity „zsumują” się? Czyli zapłacę 4,50 + 6,80?

  1. Tak, zgadza się. Jeśli na którejś ze stacji nie będzie dwuskrzydłowych bramek, należy zgłosić się do obsługi. 🙂

 27. Witam, wybieramy się we trójkę (czyli jedno dziecko). Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na bardzo prosty problem. Jak dziecko nie posiadające Oyster Card przechodzi przez bramkę w metrze? (w tych metrach które widziałem bramki są tak skonstruowane by wcisnęła się tam jedna osoba). Blog bardzo fajny pozdrawiam.

 28. Witam
  Pani Olu bardzo proszę o pomoc.
  Wybieramy się z mężem i naszą prawie trzy letnią córeczką do Londynu na wakacje na 8 dni.
  Przylatujemu i odlatujemu z lotniska Stansted. Planujemy zakupić bilety na Stansted Express w obie strony. I teraz zaczyna się problem- musimy wysiąść na Tottenham Hale i dostać się do celu naszej podróży czyli okolic Crouch End. Planujemy metrem podjechać do Finsbury Park, a potem autobusem do celu.
  Problem w tym , że wysiadając z pociągu Stansted express nie wiemy gdzie kupić oyster card( czy ona nie jest tylko dla mieszkańców Londynu?), albo travel card? Przypominam ,że bedziemy w Londynie 8 dni. Czy można kupić jednoodniowy bilet na metro i autobus?

  pozdraiwam KAROLINA

  1. Oyster Card może nabyć każdy i jest ona bardzo łatwo dostępna. Ta dla turystów różni się tym, że można ją za opłatą zamówić do domu (do Polski itd.).
   Ogólnie nie latamy ze Stansted, ale założę się że jest na nim podobnie jak na innych lotniskach. Na lotnisku powinni tam Państwo znaleźć co najmniej maszynę do zakupu Oyster Card/Travelcard. Czasami w drodze do wyjścia można napotkać na pracowników TlF proponujących zakup biletów. Także tym bym się nie martwiła, bo będzie to zapewne łatwiejsze niż może Pani przypuszczać.
   Oczywiście można kupić jednorazowe bilety, ale to się rzadko opłaca. Przy tak długiej wizycie (i jeśli zamierzają Państwo jeździć transportem miejskim) tylko Oyster Card lub Travelcard.

 29. Post bardzo wyczerpujący jednak całkiem zwariowalam. 😮 wybieram się z koleżanka do Londynu na 3.5 dnia. Obie jesteśmy studentkami, a podróżować zamierzamy tylko autobusami żeby trochę zaoszczędzić. Co w takim wypadku najbardziej nam się opłaca?

  1. Pani Olu, niestety nie orientuję się w temacie zniżek dla studentów, ale z szybkiego przeszukania strony TfL wynika, że nie ma takowych dla studentów spoza Londynu.
   W przypadku podróżowania samymi autobusami najlepiej wybrać Oyster Card lub płatność kartą bankową (z możliwością płatności zbliżeniowej). Pojedyncza podróż kosztuje 1.50 funta, daily capping to 4.50 funta (czyli dziennie nie zapłacicie więcej niż 4.50, niezależnie od tego ile przejazdów autobusami zrobicie).

   Na maila podeślę Pani mapkę z najlepszymi trasami autobusów do zwiedzania centrum.

   1. Pani Olu, czy ja również mógłbym prosić o mapkę z trasami autobusów do zwiedzania centrum? 🙂 Z góry dziękuję

 30. Bardzo przydatne i wyczerpujące informacje… ale i tak zgłupiałem;) jade do Londynu na 3 dni z synem i będziemy się poruszać raczej tylko metrem w strefie 1-4, czyli kupuje oyster card-zgłaszam się do pana z obsługi o zniżkę dla syna(14lat)- i jezdze:) ale pytanie czy kupując oyster card i jak ją załaduję to że tak powiem z automatu mam na niej opcje travel card czyli podróży całodziennej czu muszę to jakoś aktywować?

 31. Niestety nie wspomniałaś o jednej bardzo ważne rzeczy! Travelcard kupiona w na przystanku kolejowym od brytyjskich kolei upoważnia do zniżki 2in1 – najlepsze płatne atrakcje Londynu możemy mieć dwa bilety w cenie jednego. https://www.daysoutguide.co.uk/ Teraz wystarczy przeprowadzić kalkulację, które atrakcje chcemy zobaczyć, ile nas to wyniesie, ile zaoszczędzimy i porównać różnicę Oyster i Travelki. W wielu przypadkach ta druga wygrywa i to nawet kupując 7 dniową, a zwiedzając Londyn 3 dni!

  1. Wow, nie miałam pojęcia o takiej możliwości. Co ciekawe nie chwalą się tym na stronie TfL. Dzięki za informację, poczytam i uzupełnię wpis.

  2. Nieco poczytałam o tej promocji i jednak nie wszytko jest takie oczywiste jakby się mogło wydawać, przynajmniej gdy zwiedzamy z dziećmi.

   Po pierwsze dlatego, że akcja obejmuje 2 bilety w cenie 1 biletu dla dorosłego, czyli dziecko wchodzi za połowę ceny za dorosłego, a nie połowę ceny dziecięcej. Ale w większości przypadków to i tak się opłaca.
   Gorzej z przejazdami pociągiem, gdzie dzieci od 5 do 15 lat muszą wykupić oddzielny bilet (w tym także Travel-card). Co prawda płacą 50% ceny dorosłego, ale przy przejazdach komunikacją miejską dzieci do lat 11 w ogóle jeżdżą za darmo (o ile rodzic podróżujący z nimi posiada Oyster Card lub Travel-card). Przy dwójce dzieci robi się to znacząca kwota, tym bardziej że dorośli też płacą za przejazd pociągiem więcej niż przemieszczając się metrem z użyciem Oyster Card. Całkiem skomplikowana ta sprawa!

   Tak czy inaczej zainspirowałeś mnie do kolejnego wpisu z cyklu OSZCZĘDNOŚCI, czyli jak zaoszczędzić przy zwiedzaniu Londynu. 😉 Jeszcze raz dziękuję za zwrócenie mi uwagi na ten wątek.

   1. Pani Olu. Będę jeden dzień z synem 14 lat. Czyli kupię Oyster i załaduje kwotą
    6.90 plus 3.45 za syna. Chodzi mi o strefę 1 i 2
    Dziękuje z góry za pomoc

    1. Będziecie potrzebować oddzielnych Oysterek – po jednej na każdą osobę. I wydaje mi się, że nie da się ich załadować na tak dokładną kwotę. To co zostanie niewykorzystane otrzymacie przy zwrocie kart.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *