Park z dinozaurami i nie tylko czyli Crystal Palace Park

 

Tym razem na sobotni spacer wybraliśmy się nieco dalej niż zazwyczaj, a dokładnie 12 km na południowy-wschód od centrum Londynu. Może wydawać się niektórym z Was, że to dość daleko, ale z decyzją czy się tam wybrać czy nie, poczekajcie do końca mojego wpisu. Przekonacie się wtedy jak wiele ciekawych atrakcji czeka na dzieci w Crystal Palace oraz w otaczającym go parku i jak miło można spędzić tam czas.

 

The Crystal Palace – pozostałości po Pałacu Kryształowym

 

Park ten jest najbardziej znany z tego, że znajdują się w nim pozostałości po pięknym Pałacu Kryształowym, który w latach swojej świetności był popularną atrakcją turystyczną oraz miejscem spotkań Londyńczyków.

Wyjątkowość tego budynku polegała na tym, że był on w całości zbudowany z elementów żeliwnych oraz szklanych i był pierwszym budynkiem w całości zbudowanym z prefabrykatów. Stąd też jego nazwa – The Crystal Palace. Dodatkowo był dość potężny, bo w pierwotnej wersji budynek ten miał 549 m długości i 43 m wysokości.

Został on wzniesiony specjalnie na wystawę odbywającą się w Hyde Parku w 1851 roku. A po jej zakończeniu przeniesiony właśnie do południowo-wschodniej części Londynu, gdzie nadal był miejscem liczne festiwali i wystaw. I pewnie byłoby tak do dzisiaj, gdyby nie pożar w 1936 roku, który kompletnie zniszczył jego konstrukcję.

 

Jednak nawet teraz jest to świetne miejsce na rodzinny spacer. Pozostałościami po tym wspaniałym budynku są długie schody, po który dzieci mogą wspinać się do woli, a ze szczytu wzgórza na którym się znajdują widoczna jest piękna panorama.

 

Wyspy z dinozaurami – największa atrakcja Crystal Palace Park

 

Z drugiej strony parku znajduje się prawdopodobnie największa atrakcja dla dzieci w Crystal Palace Park – wyspy z dinozaurami.  

Na trzech wyspach, w pięknych okolicznościach przyrody zostało ustawionych kilkanaście figur dinozaurów naturalnej wielkości. Szukanie między drzewami i trawami tych wielkich, prehistorycznych gadów okazało się świetną zabawą dla całej naszej rodziny.

 

UWAGA! Warto wiedzieć, że figury dinozaurów znajdują się w znacznej odległości od odwiedzających, więc nie ma możliwości dotknięcia ich ani zobaczenia z bliska.

 

Nie spodziewajcie się także, że będą to idealne odwzorowanie eksponaty rodem z Natural History Museum. Figury dinozaurów znajdujące się w Crystal Palace Park powstały w XIX wieku (dokładnie w 1854 roku) i są raczej wyobrażeniem jakie autor miał o dinozaurach w tamtych czasach.

Jednak warto je zobaczyć. Po pierwsze dlatego, że to pierwsze tak duże, trójwymiarowe figury prehistorycznych gadów na świecie i obecnie są wpisane na listę dziedzictwa narodowego Anglii. Po drugie powstały według wytycznych samego Karola Darwina, a przy każdej wyspie znajdują się tablice, dzięki którym można porównać kształt wyobrażenia o dinozaurach z XIX wieku oraz ich oficjalny wygląd z XXI wieku. Bardzo ciekawe!

 

DOBRA RADA! Wszystkie ścieżki w parku dinozaurów są nieutwardzone, więc w mokry dzień koniecznie zabierzcie ze sobą kalosze, które przydadzą się także w labiryncie (poniżej).

 

Labirynt w Crystal Palace Park

 

W środku parku znajduje się jeszcze jedna niespodzianka dla dzieci – labirynt wykonany z żywopłotu. Podczas błądzenia po labiryncie trzeba odnaleźć kolejne punkty oznaczone różnymi obrazkami i które są zaznaczone na kamiennej mapie znajdującej się w środku labiryntu.

 

Labitynt jest naprawde spory, zresztą to jeden z największych tego typu miejsc w Wielkiej Brytanii. Przemierzanie jego kolejnych alejek, to była świetna zabawa, szczególnie dla naszych dzieci, którym żywopłot musiał wydawać się przeogromny. W końcu krzaki były od nich dwa razy większe, co jeszcze dodawało dramatyzmu poszukiwaniom kolejnych punktów.

 

DOBRA RADA! Żywopłot jest zrobiony z drzew liściastych, a co za tym idzie w zimie nie jest zielony. Dlatego proponuję Wam wybrać się tam wiosną, dopiero po pojawieniu się liści na drzewach, latem lub wczesną jesienią, gdy krzaki są jeszcze zielone.

 

Plac zabaw w Crystal Palace Park

 

I w tym parku nie zabrakło placu zabaw dla dzieci. Co prawda nie jest on nadzwyczajny i zadowoli raczej młodsze dzieci, ale znajduje się tam bardzo ciekawy szkielet dinozaura częściowo zakopany w piasku. Idealne zajęcie dla Małych Archeologów. Jeśli będziecie już w okolicy, koniecznie wpadnijcie tam choć na chwilę, by go zobaczyć.

 

Podsumowując, Crystal Palace Park jest kolejną ciekawą propozycją na weekendowy spacer z atrakcjami. Jeśli jeszcze tam nie byliście to namawiam Was na wizytę w tym miejscu. Czekają tam na Was nie tylko figury prehistorycznych gadów i jeden z największych labiryntów w Wielkiej Brytanii, ale też piękne alejki spacerowe, soczysta zieleń i ogromne kasztanowce, na których spostrzegawczy obserwatorzy mogą wypatrzeć urocze zielone papugi (Aleksandretty). Wszystko to składa się na przepis na udany dzień z dziećmi w Londynie.

 

Lokalizacja:

Thicket Road, London SE19 2GA

 


 
Do parku najłatwiej dostać się samochodem (parkingi są bezpłatne) lub korzystając z Overground (londyński pociąg miejski) wysiadając na stacji Crystal Palace.  

 

Godziny otwarcia:

Park otwarty jest od godziny 7.30 w dni powszednie i od 9.00 w weekendy i dni wolne od pracy (tzw. Bank Holidays).

Godzina zamknięcia różni się w zależności od miesiąca:

 • styczeń – 17.00
 • luty – 18.00
 • marzec – 18.30
 • kwiecień – 20.30
 • maj – 21.30
 • czerwiec – 21.30
 • lipiec – 21.30
 • sierpień – 21.00
 • wrzesień – 20.00
 • październik – 19.00
 • listopad – 17.00
 • grudzień – 16.30

 

Cena: za darmo, wejście do parku dinozaurów i do labiryntu są także bezpłatne.

 

Witryna: Cristal Palace Park

 

AutorOla

2 komentarzy

 1. Daleko?? To zalezy gdzie sie mieszka, prawda ? Rozsmieszyl mnie ten wpis. To tak jakby każdy czytajacy musial wg. Autora mieszkac w centrum badz na północy londynu 😂😂

  1. Rafik, chyba nie doczytałeś, że napisałam „niektórym z Was”, a nie „wszystkim”. Nie mam w zwyczaju uogólniania 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *