Perranporth Beach – zakochaj się z Kornwalii cz. 4

 

Perranporth Beach to zdecydowanie największa z plaż, które odwiedziliśmy podczas naszego pobytu w Kornwalii. Jeśli macie w zwyczaju zabierać na plażę (oprócz dzieci 😉 ) koc, ręczniki, nieprzemakalną matę, namiot przeciwwiatrowy, parasol, prowiant, napoje koniecznie w turystycznej lodówce i dwie torby zabawek do piasku to z pewnością docenicie jej bliskość od dość dużej bazy noclegowej jaką jest miasteczko Perranporth.

 

 

Plaża jest piaszczysta i składa się niejako z dwóch części. Pierwszą tworzy piasek zgromadzony po obu stronach ujścia tamtejszej rzeki. Podczas odpływów to idealne miejsce dla najmłodszych dzieci, które jak wiadomo nawet w wodzie sięgającej kostek mogą bawić się godzinami. Ta strefa jest także bardziej osłonięta od wiatru dzięki pobliskim wydmom.

Druga część to plaża przy otwartym oceanie – zdecydowanie dużo bardziej ekscytująca i piękna. To tutaj można poczuć morską bryzę na twarzy i podziwiać niesamowite skały na wybrzeżu. Wiele z nich tworzy urokliwe mielizny i groty, które warto zobaczyć na własne oczy.

Charakterystycznym punktem Perranporth Beach jest wysoka skała, wyrastająca pośrodku plaży. Zatknięto na niej flagę Kornwalii. Co odważniejsi i sprawniejsi plażowicze, mogą wspiąć się na nią i podziwiać piękno oceanu z góry. 

 

 

Perranporth Beach jest dość popularna i chętnie odwiedzana przez ludzi. Nie mówię tutaj oczywiście o widoku morza parawanów poutykanych obok siebie kojarzonym z polskimi kurortami, ale zdecydowanie jest to najbardziej zatłoczona plaża jaką widzieliśmy w Kornwalii – szczególnie część z ujściem rzeki.

 

Na szczęście nie oznacza to wcale, że nie znajdziecie na niej swojego idealnego kawałka piasku. Przygotujcie się jednak na to, że ten piasek będzie raczej wilgotny. Oczywiście związane jest to z tym, że podczas przypływu (czyli dwa razy w ciągu doby) cała plaża zalewana jest przez zimne wody oceanu.

UWAGA! O zbliżającym przypływie na miejscu przypominają ratownicy.  Czuwają oni nad bezpieczeństwem plażowiczów codziennie od 5 maja do 30 września oraz w kwietniowe i październikowe weekendy.

 

 

Istnieje jeszcze jedna możliwość zwiedzenia Perranporth Beach. Jeśli lubicie aktywny wypoczynek, to możecie wybrać się na ponad 3 kilometrowy spacer po plaży wzdłuż wybrzeża (na prawo od głównego wejścia). Oczywiście jest on możliwy i bezpieczny tylko podczas niskiej wody. W czasie przypływu tę samą trasę można pokonać po wydmach i skałach okalających plażę. Znajduje się tam bardzo przyjemna i nie wymagająca trasa trekkingowa z pięknymi widokami.

 

UWAGA! Dokładne godziny przypływów i odpływów na Perranporth Beach znajdziecie na tej oficjalnej stronie.


Może Was także zainteresować:

Kornwalia – idealne miejsce na rodzinne wakacje

Durdle Door – Rajska plaża w hrabstwie Dorset

AutorOla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *