Rodzice mają wychodne czyli randka w Londynie

 

Londyn to miasto, które jest idealne na rodzinne zwiedzanie – mnóstwo tutaj miejsc przyjaznych dzieciom, ciekawych muzeów i nietuzinkowych placów zabaw. 

Ale nie oszukujmy się…jest to także metropolia pełna rozrywek dla osób, które choć na chwilę mogą wyrwać się bez dzieci – światowej sławy galerie, klimatyczne angielskie puby, wykwintne restauracje serwujące najróżniejsze kuchnie świata, najlepsze teatry i najmodniejsze kluby.

 

Nam nie za często udaje się wyrwać gdzieś tylko we dwoje. Właściwie od kiedy mieszkamy w Londynie to zdarzyło się to tylko dwa razy. I to tylko dzięki wizycie dziadków, którzy mogli zostać wieczorem z dziećmi.

Długo zastanawialiśmy się nad tym, gdzie powinniśmy się wybrać, aby jak najlepiej skorzystać z tych kilku godzin “wolności” 😉 Wybór jest przecież ogromny. Ale w naszym przypadku padło na słynne londyńskie musicale wystawiane na West End’dzie.

 

Podczas pierwszego wyjścia we dwoje postawiliśmy na najbardziej klasyczny ze wszystkich musicali – Upiór w Operze (The Phantom of the Opera). Jest to jeden z najdłużej wystawianych musicali w historii – jego premiera odbyła się w 1986 roku i do tej pory grany jest na deskach tego samego teatru – Her Majesty’s Theatre. Piękne kostiumy, imponująca scenografia i efekty specjalne oraz muzyka na najwyższym poziomie, to to czego możecie się po nim spodziewać. Idealne przedstawienie, które wciągnie Was w świat londyńskich musicali. Po wizycie jeszcze długo nie mogłam pozbyć się z głowy tytułowego utworu, nucąc go dniami i nocami. 

 

Drugi musical na który wybraliśmy się (prawie rok póżniej 🙁 ) to amerykański klasyk – 42nd Street wystawiany na deskach Theatre Royal Drury Lane. W Londynie grany jest od niedawna, bo tutejsza premiera odbyła się w marcu 2017 roku. Jest to optymistyczne przedstawienie wypełnione tańcem w najlepszej odsłonie – idealnie przygotowane, dopracowane w każdym calu. Dla mnie było spełnieniem marzeń – widok ponad setki stepujących aktorów skradł moje serce.

 

 

Tym postem nie chcę namawiać Was do wybrania konkretnego przedstawienia, bo każdy ma nieco inny gust. Mogę jednak opowiedzieć Wam o kilku moich spostrzeżeniach i wypróbowanych stronach, które mam nadzieję pomogą Wam wybrać nie tylko spektakl, ale i miejsce w teatrze, co w gruncie rzeczy jest tak samo ważne jak wybór odpowiedniego musicalu.

Wybór przedstawienia:

Nie powinno sprawić Wam to problemu. Różnorodności musicali wystawianych na West End’zie jest duża, więc każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Ja osobiście nie lubię za bardzo zagłębiać się w treść czy realizację przedstawienia przed jego obejrzeniem, wolę element zaskoczenia i lubię wyrobić sobie własną opinie, więc oprócz krótkiego opisu nie czytam o nim za dużo.

Jeśli Wy lubicie poznać wcześniej więcej informacji o tematyce przedstawienia, poczytać recenzje i opinie czy obejrzeć trailer to w internecie aż roi się od stron zawierających takie informacje. Nie zapomnijcie zajrzeć też na You Tube’a gdzie często znajdują się fragmenty przedstawień.

PRZYDATNY LINK: London Theatre – gdzie znajdziecie informacje o wszystkich możliwych przedstawień obecnie granych na londyńskich scenach.

 

Cena:

Cóż…ceny są różne…naprawde różne. A od czego zależą? Oczywiście od popularności wybranego przedstawienia, ale w dużej mierze także od miejsca w teatrze, które wybierzecie. Co ciekawe nawet miejsca obok siebie mogą znacząco róznić się od siebie cenami.

Sens tego zróżnicowania zrozumiałam już na pierwszym spektaklu. Nam udało się trochę na chybił-trafił wybrać całkiem fajne miejsca, z niezłym widokiem na scenę. Ale rząd przed nami, pewna Pani najwyraźniej wybrała najtańsze miejsce z możliwych nie mając pojęcia o tym co czeka ją po dotarciu na wyznaczony fotel. Mianowicie,tuż przed jej miejscem znajdował się okrąglutki filar – centralnie przed nią, zasłaniając jej całkowicie widok na scenę. Całe przedstawienie spędziła z wykrzywionym ciałem, zapuszczając przysłowiowego żurawia to z jednej, to z drugiej strony filara, chcąc zorientować się co dzieje się na scenia. Jak dla mnie oznaczałoby to zero przyjemności z przedstawienia i w związku z tym całkowitą stratę pieniędzy. Uwierzcie, że i Ona nie była zadowolona z takiego obrotu sytuacji.

PRZYDATNY LINK: Today Tix – gdzie znajdziecie wiele fajnych promocji na bilety “last minute” i konkursy, dzięki którym można zaoszczędzić kilka funtów.

 

Wybór miejsca:

Jak łatwo się zorientować po powyższej historii wybór miejsca może okazać się kluczowym zadaniem przy rezerwacji biletów.

Warto wiedzieć, że londyńskie teatry podzielone są na kilka stref:

  • STALLS – czyli miejsca najbliżej sceny, należące do tych najdroższych, gdzie widok powinien być teoretycznie najlepszy. UWAGA: W praktyce może okazać się, że siedząc w rzędzie pierwszym nie będziecie widzieć końca sceny ze względu na nieznaczną różnicę poziomów sceny i widowni. Dalsze miejsca zaś mają ograniczoną widoczność na górę sceny – widok zasłonięty jest przez sufit będący jednocześnie kolejnym poziomem siedzeń (jest to uciążliwe w przypadku gdy w przedstawieniu aktorzy występują na wysokich konstrukcjach lub są przyczepieni do sufitu).
  • ROYAL CIRCLE – poziom wyżej od stalls, gdzie scenę widzimy z pewnej odległości.
  • GRAND CIRCLE – poziom wyżej od royal circle, znacznie oddalony od sceny.
    UWAGA! Na obu tych poziomach scenę widać ze znacznej odległości, a widok bardzo zależy od numeru fotela, więc szczególnie uważajcie na nie przy rezerwacji.  
  • BALCONY – najwyższy poziom znajdujący się prawie przy dachu teatru, z pięknym widokiem na sam teatr, ale nie koniecznie na scenę.

Upolowanie biletu który będzie oferował najkorzystniejsze połączenie ceny i jakości widoku na scenę może okazać się zajęciem całkiem wymagającym (przede wszystkim czasu).

Pierwszą informację na temat widoku z danego miejsca znajdziecie zazwyczaj przy rezerwacji biletów, na stronie teatru lub dystrybutora: będziecie mieć do wyboru miejsca z dobrym widokiem na scenę (clear view) lub takie z ograniczoną widocznością (restricted view). 

PRZYDATNY LINK: Seat Plan – to świetna strona internetowa, która pomogła nam i mam nadzieję pomoże także Wam dokonać trafnego wyboru. Znajdziecie na niej nie tylko opinie ludzi na temat danego przedstawienia, ale także opis widoku z danego miejsca, w wielu przypadkach także zdjęcie na scenę.

 

Jeśli znacie jeszcze inne przydatne linki i sposoby na okazyjny zakup biletów na przedstawienia w Londynie, napiszcie o tym w komentarzach.

 

AutorOla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *