GOTOWA TRASA: Spacer wzdłuż Tamizy – symbole Londynu

 

To jeden z tych spacerów, które koniecznie trzeba odbyć podczas pierwszej wizyty w Londynie. Jest także idealnym sposobem na spędzenie rodzinnej niedzieli, nawet jeśli byliście tam już wiele razy.

Trasa prowadzi przez najbardziej rozpoznawalne budowle Londynu, jest przyjemna, ciekawa, bezpieczna (bo prawie w całości bez ruchu ulicznego), a po drodze spotkacie mnóstwo atrakcji dla dzieci. Mogę Wam obiecać, że te 5 km będzie dla Was samą przyjemnością.

 

Start: stacja Westminster (linie Circle, Distict i Jubilee)

Koniec: stacja Tower Hill (linie Circle i District)

Kilometry do przejścia: ok. 5,5 km

Przybliżony czas trwania: 2,5 h

Wskazówki:

 • wysiadamy na stacji Westminster (dojeżdżają tam linie Circle, District i Jubilee). Zaraz po wyjściu z metra naszym oczom ukaże się Big Ben.
 • przechodzimy mostem Westminster Bridge na drugą stronę Tamizy i kierujemy się w lewo w stronę London Eye
 • spacerujemy nabrzeżem Tamizy (nie sposób się zgubić), aż do Tower Bridge którym przechodzimy na drugą stronę rzeki
 • za Tower of London skręcamy w lewo i kończymy na stacji Tower Hill (linie Circle i District)

 

Podczas spaceru zobaczymy:

big-ben-metro

Big Ben – który dosłownie wyrośnie przed Wami po wyjściu z metra. Jest to prawdopodobnie najsłynniejsza wieża zegarowa z dzwonem na świecie, a na pewno najbardziej rozpoznawalna. Jest częścią imponującego budynku parlamentu brytyjskiego – Westminster. Możecie zobaczyć go teraz albo podczas kolejnej proponowanej przeze mnie trasy.

A skąd wzięła się ta słynna nazwa – Big Ben? Źródła podają dwie wersje. Pierwsza jest taka, że nazwa wywodzi się od imienia sir Benjamina Halla, który był głównym komisarzem robót przy budowie wieży. Natomiast druga wersja, że od imienia Benjamina Caunta, popularnego, XIX-sto wiecznego boksera wagi ciężkiej. Początkowo odnosiłą się tylko do dzwonu zawieszonego w wieży, obecnie nazwą Big Ben określa się całość: wieżę, dzwon i zegar.

 Londyn big ben westminster

Przechodząc mostem Westminster na drugą stronę Tamizy, koniecznie odwróćcie się i spójrzcie na imponujący widok: budynek brytyjskiego Parlamentu z Big Benem na nabrzeżu Tamizy. Tutaj tradycja i zabytki łączą się z nowoczesnością i techniką. Po przeciwnej stronie mostu czeka Was najlepszy widok na London Eye i dalszą część Waszej dzisiejszej trasy.

 

 London Eye

Zaraz po drugiej stronie Tamizy spotkacie trzy kolejne atrakcje: londyńskie akwarium Sea Life, Shrek’s Adventure i London Eye. O ile dwie pierwsze możecie odwiedzić niezaleźnie od pogody, podróż London Eye wymaga dobrej widoczności (najlepiej słonecznego dnia), wtedy widoki są najpiękniejsze. Nam na razie udało nam się odwiedzić tylko Sea Life, a relację z niego znajdziecie tutaj

UWAGA! Te atrakcje są płatne! Ceny biletów i szczegóły znajdziesz na oficjalnej stronie

 muzeum sztuki nowoczesnej Londyn  

Idąc dalej zwróćcie koniecznie uwagę na Tate Modern czyli muzeum sztuki nowoczesnej. Ten dawny budynek elektrowni mieści obecnie prace artystów z całego świata stworzone od roku 1900 do czasów współczesnych i jest nie lada gratką dla fanów sztuki nowoczesnej.

W 2016 roku Tate została rozbudowana o nowe skrzydło, aby powiększyć możliwości wystawiennicze i właśnie w nowej części znajduje się  taras widokowy, na który warto się wybrać z dziećmi. Zlokalizowany jest na 10 piętrze i można z niego podziwiać zapierający dech w piersiach widok na londyńskie centrumZarówno wstęp do muzeum jak i na taras widokowy są bezpłatne.

 

 

Pomiędzy London Bridge i Tower Bridge zacumowała kolejna atrakcja – HMS Belfast czyli okręt brytyjskiej marynarki z okresu II wojny światowej. Oczywiście obecnie jest on udostępniony do zwiedzania, jako muzeum. Wejście na pokład jest płatne (więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie). My jeszcze nie byliśmy, ale zamierzamy, bo nawet z lądu robi niesamowite wrażenie!

 

 zwiedzamy-z-dziecmi-londyn

Przyszła kolej na mój ulubiony symbol Londynu – Tower Bridge. To na ten widok czekam zawsze najbardziej podczas tego spaceru. Jest symboliczny, kolorowy i tętniący życiem.

Ten liczący 60 metrów wysokości most zwodzony, został oddany do użytku ponad 120 lat temu, a jego budowa trwała 8 lat. Most został tak zaprojektowany, aby nie zamknąć statkom handlowym drogi wodnej do Londynu, stąd ruchome przęsła. Niestety obecnie jego przęsła odnoszą się dość rzadko, więc trzeba albo mieć dużo szczęścia żeby być tego świadkiem, albo wybrać się na określoną godzinę, specjalnie by to zobaczyć (najbliższe terminy podnoszenia mostu sprawdzicie tutaj). Podobno w pierwszym miesiącu po jego otwarciu podniesiono go 600 razy 🙂  

Wyjątkowe jest w nim też to, że kiedyś nawet podczas przepływania pod mostem statku, mieszkańcy londynu mogli swobodnie przekraczać Tamizę, a to dzięki górnemu pomostowi który jest nieruchomy. Obecnie znajduje się tam muzeum, a pomost otwarty jest dla zwiedzających. Podobno stamtąd właśnie rozciąga się najlepszy w Londynie widok na Tamizę. UWAGA! Ta atrakcja jest płatna (więcej informacji na oficjalnej stronie).

 

 tower-of-london  Tower of London czyli Londyńska Twierdza to najstarsza z budowli z dzisiejszej trasy i jednocześnie najbardziej tajemnicza. Biała Wieża, która jest centralną częścią zabytku została wzniesiona już w XI wieku. Przez lata miejsce to było siedzibą władców Anglii, by na przełomie XIV i XV wieku stać się więzieniem dla wysoko urodzonych anglików oraz miejscem ich egzekucji (podobno przywilejem było zostać straconym właśnie tam).
Obecnie znajduje się tam muzeum, gdzie można podziwiać zbiór królewskich klejnotów, korony, zbroje rycerskie, oryginalne portrety z różnych okresów historii. UWAGA! Zwiedzanie jest płatne, a informacje o cenach biletów znajdziecie na oficjalnej stronie.

Dodatkowe atrakcje/przerywniki dla dzieci:

Oprócz tak oczywistych atrakcji dla dzieci jak akwarium Sea Life i Shrek’s Adventure, trasa ta bogata jest w uliczne przedstawienia: wielkie bańki, mimowie, piosenkarze, muzycy, tancerze, a nawet rzeźbiarze i jeszcze wielu innych. Przy takiej różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie.

Na całej trasie ustawione są też przykuwające wzrok, pomarańczowe ławeczki w fikuśnych kształtach. Uwierzcie mi, że nasze dzieci nie odpuszczają ani jednej…

 

 

AutorOla

 1. Czy taki spacer jest bardzo męczący? Bo moja kondycja jest, delikatnie mówiąc, nie najlepsza i przeraża mnie trochę to 5 kilometrów… 🙂 U mnie mam do przystanku 2 km i jestem wykończona.

 2. Dzięki Pani wpisom uzyskałem dużo porad dotyczących zwiedzania Londynu. Zatem moja niedawna kilkudniowa wycieczka do tego miasta była udana, bardzo dziękuję 🙂

 3. Ola, własnie wróciliśmy z 3dniowej wycieczki do Londynu. Twój blog – cudowny, rady – niocenione.
  Wszystko podane w super czytelnej formie.
  Bardzo Ci dziekuje za podpowiedzi, wiedze. Dzieki Tobie nasz pobyt był łatwiejszy i milszy .
  Bardzo dziekuje i wychwalam blog pod niebiosa. SUPER !!!!!!

  1. Bardzo dziękuję! Miło jest zostać docenionym. Bardzo się cieszę, że się przydałam 😉 Pochwalcie się co udało Wam się zwiedzić w ciągu tych 3 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *