St. Ives – zakochaj się w Kornwalii cz.6

St. Ives to dość spore miasteczko, które już od wielu lat jest znanym, kornwalijskim kurortem. Zostało okrzyknięte najlepszym miejscem na rodzinne wakacje przez Coast magazine a także znalazło się na liście 10 najlepszych, europejskich plaż portalu TripAdvisor.

Muszę przyznać, że rzeczywiście jest to jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić w czasie wycieczki do Kornwalii. A może nawet zostać tam na dłużej. Znajduje się tam duża baza noclegowa na każdą kieszeń, od ekskluzywnych hoteli po prywatne mieszkania do wynajęcia. A będąc na  miejscu na pewno nie będziecie narzekać na brak zajęć. Bary, restauracje, cukiernie, lodziarnie i sklepy z pamiątkami znajdziecie tutaj na każdym kroku.

Ale to co jest najpiękniejsze w St. Ives to oczywiście plaże. To dzięki malowniczemu położeniu i ujmującym widokom poczujecie się tam prawie jak na wakacjach w tropikach. Możecie liczyć także na sprzyjającą pogodę, bo to właśnie St. Ives jest najcieplejszym zakątkiem Kornwalii według brytyjskich meteorologów.


Plaże w St. Ives.

Najlepsze w St. Ives jest chyba to, że miasteczko może pochwalić się nie jedną, a 4 wyjątkowymi plażami. Także niezależnie w którą stronę się udacie na pewno traficie na jedną z przepięknych, piaszczystych plaż.

Główna plaża, ta którą można znaleźć na wszystkich najsłynniejszych zdjęciach z St. Ives, to Harbour Beach (dane do nawigacji TR26 1LG) czyli plaża przy porcie. Otoczona przez nadmorską promenadę z tradycyjni kornwalijskimi domkami jest świetnym miejscem na spacer niezależnie od pogody, bo to tam wieje najmniej ;). To na niej zacumowane są kutry rybackie i żaglówki, które podczas odpływu można oglądać z bardzo bliska.

UWAGA! Godziny przypływów i odpływów znajdziecie na tej stronie.

Bezpośrednio z plaży portowej (tylko przy niskiej wodzie) będziecie mogli przejść w bardziej dzikie i naturalne miejsce czyli Porthminster Beach (TR26 2BN). Cieszy się ona dużą popularnością, wśród rodzin z dziećmi, ponieważ jest rozległa i posiada łagodne zejście do wody. Poza tym mimo, że znajduje się nieco na uboczu miasteczka, nadal jest tętniąca życiem, a w jej pobliżu znajdują się bary, gdzie można przegryźć coś na ciepło lub na zimno.

Po przeciwnej stronie półwyspu znajdują się jeszcze dwie, mniejsze ale za to jeszcze piękniejsze plaże, które warto odwiedzić chociażby dla wspaniały widoków – Porthmeor Beach (TR26 2BN) i Porthgwidden Beach (TR26 1PL). Tak błękitnej wody i zdumiewających fal nie spotkaliśmy na żadnej innej plaży w Kornwalii.


Spacer po klifach w St. Ives

A gdy już nacieszycie się słońcem i kąpielami w oceanie koniecznie wybierzcie się na spacer po najdalej wysuniętym w morze punkcie St. Ives. czyli tak zwanym Park-The Island. To malowniczy i maksymalnie dziki zakątek półwyspu, gdzie będziecie mogli zapomnieć o przyziemnych atrakcjach kurortu znajdującego się za waszymi plecami i odpocząć napawając się cudownymi widokami fal rozbijających się o skały nabrzeża.

Z półwyspu rozciąga się niesamowity widok na całe St. Ives – zatokę, port i wąskie uliczki z kolorowymi domkami. Na szczycie stoi zaś mały kościółek z XV wieku, który sprawia, że miejsce to wydaje się jeszcze bardziej magiczne.

Warto okrążyć go podążając alejką SW Coast Path, na której znajdują się ławeczki, idealne dla odpoczynku z dziećmi. Nie jest to długi spacer, ale za to bardzo urokliwy.

Trochę szkoda, że spędziliśmy w St. Ives tylko jeden dzień. Założę się, że spokojnie można spędzić tam pełne, tygodniowe wakacje i nie znudzić się jego atrakcjami.


Teraz znacie już wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy w czasie naszych wakacji w Kornwalii. Bardzo cieszę się, że zdecydowaliśmy się odwiedzić właśnie ten zakątek Wielkiej Brytanii. Na pewno mogę polecić Kornwalie jako idealne miejsce na rodzinne wakacje. Sami z chęcią wrócilibyśmy tam jeszcze raz, bo dotychczas odwiedzone miejsca, rozbudziły w nas chęć poznania tej krainy jeszcze lepiej.

Jeśli znacie inne, kornwalijskie, piękne plaże lub ciekawe miasteczka to dajcie o tym znać w komentarzach. Może uda nam się je odwiedzić podczas kolejnej wyprawy do Kornwalii.

 

Może Was także zainteresować:    

Crantock Beach – zakochaj się w Kornwalii cz.1

Newquay – zakochaj się w Kornwalii cz.2

AutorOla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *