Stonehenge – najsłynniejsze kamienne kręgi sprzed 5000 lat

 

Stonehenge to miejsce, o którym słyszał pewnie każdy. Powstało o nim wiele filmów i przewodników, było ono scenerią w wielu produkcjach filmowych i inspiracją dla wielu artystów. Jest jednym z najbardziej symbolicznych obiektów turystycznych w Anglii, a co roku odwiedza je ponad milion ludzi.

Ta słynna kamienna budowla znajduje się w hrabstwie Wiltshire, 140 km od centrum Londynu, co czyni ją idealną lokalizacją na jednodniową wycieczkę poza stolicę Wielkiej Brytanii.

 

Ale jest to także miejsce, które od zawsze wzbudza wiele sprzecznych emocji – jedni przyjeżdżają tutaj by kultywować Słońce, inni ku duchowej inspiracji, a jeszcze inni by po prostu zobaczyć te słynne “kamienie”. Jest także spora rzesza ludzi którzy Stonehenge uważają za najbardziej rozczarowującą destynację turystyczną w Anglii.

Dlatego tak ważne jest byście jeszcze przed wyjazdem do Stonehenge, mieli świadomość co czeka Was na miejscu – co dokładnie można tam zobaczyć, jak blisko podejść, ile to kosztuje i co wchodzi w cenę biletu. Wszystko to znajdziecie w moim wpisie.

 

Ale najpierw trochę historii Stonehenge…

 

Stonehenge jest jedną z najważniejszych budowli megalitycznych na świecie i na pewno tą najbardziej rozpoznawalną. Od 1986 roku znajduje się on na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Od lat intryguje i irytuje geologów oraz badaczy z całego świata. Tak naprawdę nadal nie wiadomo jakie dokładnie było przeznaczenie tego miejsca, kto je zbudował ani w jaki sposób.

Jak to zwykle bywa przy takich tajemniczych obiektach, powstało na jego temat wiele teorii spiskowych, nie wyłączając ingerencji kosmitów. Jednak ja będę trzymać się oficjalnej wersji zdarzeń.  

Naukowcy zgodni są co do tego, że było ono swego rodzaju świątynią, do której przybywali ludzie z odległych zakątków Wielkiej Brytanii. Jej kształt oraz położenie ściśle wskazują na jej powiązanie z ruchem słońca, więc mogła być wykorzystywana do kultu słońca lub do obserwacji astronomicznych.

W pobliżu kamieni odkryto wiele szczątków ludzi i zwierząt, co pozwala przypuszczać, że w tej świątyni odbywały się rytuały ze składaniem ofiar lub była ona miejscem pogrzebów.  

Ale tak naprawdę wszystko to tylko domysły i prawdopodobnie nigdy nie uda się w stu procentach określić prawdziwego przeznaczenia Stonehenge.

 

Jak powstało Stonehenge?

 

Powstanie Stonehenge datowane jest na około 5 000 lat temu co oznacza, że miejsce to jest starsze niż egipskie piramidy. Wiadomo, że było ono budowane etapami przez ponad 1000 lat. Najpierw pojawił się okrągły nasyp ziemny, a dopiero kilka wieków później, stopniowo pojawiły się kolejne kamienie.

 

Nawet przyglądając się na obecny układ kamieni w Stonehenge łatwo wyobrazić sobie, jak świątynia mogła wyglądać w latach swojej świetności.

Co ciekawe, największe kamienie użyte do budowy Stonehenge, o wysokości 9 metrów i ważące 25 ton, zostały prawdopodobnie przetransportowane z obszaru Marlborough Downs oddalonego o 32 kilometry. Mniejsze tak zwane niebieskie kamienie (ang. blue stones) pierwotnie znajdowały się na terenach obecnej Walii, w Preseli Hills oddalonych o prawie 250 kilometrów. Do dzisiaj naukowcy głowią się nad tym w jaki sposób prymitywni ludzie przenieśli te ciężkie głazy na miejsce świątyni.

 

Ale Stonehenge to nie tylko charakterystyczny kamienny krąg, ale także kilkanaście kurhanów (mogił w kształcie stożka) usytuowanych w jego okolicach oraz długa na 3 km aleja prowadząca niegdyś do wnętrza świątyni.

 

Zwiedzanie Stonehenge:

 

Obecnie Stonehenge to cały kompleks stworzony z myślą o turystach. Parking oraz bramki wejściowe znajdują się około 3 km od miejsca docelowego. Tuż przy kasach znajdziecie także interaktywne muzeum, które pozwoli Wam poznać historię kamiennego kręgu i w którym zgromadzone są najciekawsze wykopaliska archeologiczne z tego terenu. Bardzo ciekawe! Wejście do muzeum jest oczywiście wliczone w cenę biletu wstępu na teren kompleksu.

Poza tym na zewnątrz wybudowany został także malutki skansen z chatami ówczesnych ludzi, ale nie nastawiajcie się za bardzo na niego, bo składa się zaledwie z 5 budynków.

Oprócz tego w kompleksie znajdziecie także ogromny sklep z pamiątkami, restaurację oraz toalety.

 

Do samego kamiennego kręgu można dojechać specjalnie przeznaczonym do tego autobusem. Przejażdżka w obie strony jest w cenie biletu wstępu. Autobus jeżdżą tak często jak jest to potrzebne, w zależności od natężenia chętnych turystów.

Ja osobiście proponuję Wam przespacerować się z dziećmi przynajmniej w jedną stronę. Taka wędrówka trwająca (z dziećmi) niecałą godzinę prowadzi przez zielony teren na którym spotkacie wiele wspomnianych wcześniej kurhanów.

DOBRA RADA: Jeśli chcecie wybrać się tą drogą z wózkiem dziecięcym, proponuję wybrać terenowy, taki na pompowanych kołach. Spokojnie poradzi on sobie z dobrze przygotowaną dróżką pokrytą trawą. W innym przypadku zostanie Wam spacer po asfaltowej drodze, którą poruszają się autobusy dowożące turystów z kompleksu do świątyni.

 

Niestety po dotarciu na miejsce możecie poczuć się nieco rozczarowani. Przede wszystkim wielkością kamiennego kręgu. A może tylko mi wydawał się on dużo większy na zdjęciach?

Poza tym kamieni nie można dotknąć, ani obejrzeć wnętrza kręgu, bo całość ogrodzona jest niską barierką, która na szczęście z jednej strony poprowadzona jest dość blisko obiektu. Na szczęście świątynie można obejść dookoła i jest naprawdę dobrze widoczna.

 

 

UWAGA! Będąc w Stonehenge na pewno zauważycie, że nieopodal kamiennych kręgów prowadzi dość ruchliwa droga. Jest to A303, którą będziecie prawdopodobnie podróżować jeśli wybierzecie się samochodem lub autokarem z Londynu. Często tworzy się na niej niewielki korek, ponieważ kierowcy zwalniają aby przyjrzeć się kamiennemu kręgowi. Jeśli chcecie mieć niespodziankę do końca, wybierzcie inną trasę, albo przynajmniej nie spoglądajcie w tamtą stronę. 🙂

 

Stonehenge jest bardzo popularną atrakcją w Wielkiej Brytanii i przyciąga do siebie turystów z całego świata. My byliśmy tam w pewien kwietniowy piątek, w czasie przerwy w szkole. Nie było tam wtedy tłumów i spokojnie mogliśmy w skupieniu przyglądać się świątyni z każdej strony. Czego i Wam życzę jeśli wybierzecie się w to miejsce.

 

Lokalizacja:

Stonehenge, Amesbury, Salisbury SP4 7DE

 

Najłatwiej dojechać tam samochodem (w nawigacji wpisując Stonehenge Car Park, Winterbourne Stoke, Salisbury SP4 7DE).

 

Jeśli nie macie takiej możliwości to można skorzystać z jednej z wycieczek autokarowych organizowanych z Londynu do Stonehenge.

Większość operatorów wycieczek proponuje w ciągu tego samego dnia odwiedzenie także miasta Bath lub/i Windsor Castle. Ceny od osoby takich wycieczek kształtują się od £51 funtów (wycieczka tylko do Stonehenge) do  £107  (wycieczka do Stonehenge, Windsor Castle oraz Bath wraz z wizytą w łaźni). W cenie wycieczki wyliczone są bilety wstępów. 

 

Istnieje także możliwość dojechanie pociągiem z Londynu do miasteczka Salisbury, a stamtąd autobusem The Stonehenge Tour na miejsce. Autobus odjeżdża ze stacji kolejowej, a cena to £15 funtów za osobę dorosłą, £10 za dziecko (5-15 lat) i £41 za bilet rodzinny (2 dorosłych i max. 3 dzieci). Cena obejmuje podróż w obie strony, ale oczywiście nie obejmuje biletu wstępu. 

 

Godziny otwarcia:

marzec – maj 2018                                        9.30 – 19.00

czerwiec – sierpień 2018                              9.00 – 20.00

wrzesień – 15sty październik 2018             9.30 – 19.00

16sty październik 2018 – marzec 2019      9.30 – 17.00

(ostatnie wejście na 2 godziny przed zamknięciem obiektu)

 

Cena:

Bilety można zakupić na miejscu w kasie, ale najlepszym i nieco tańszym rozwiązaniem jest zakup biletów przez internet. Bilety rezerwuje się na oficjalnej stronie na dany dzień, trzeba określić także orientacyjną godzinę wejścia.

 

Osoba dorosła: £17,50 przez internet lub £19,50 w kasie

Dzieci (od 5 do 17 lat): £10,50 lub £11,70

Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe i max. 3 dzieci): £45,50 lub £50,70.

 

Parking jest płatny £5, ale kwota ta obliczana jest od ceny biletu przy kasie po okazaniu biletu parkingowego.

 

Witryna: Stonehenge – English Heritage

 

Odwiedź nas na Instagramie – @zwiedzamylondynzdziecmi:

 

 


CIEKAWOSTKA:
W Internecie można znaleźć szereg artykułów mówiących o tym jakoby obecny kształt Stonehenge to była tylko rekonstrukcja pradawnej świątyni, wykonana przez brytyjskich archeologów w XX wieku. Na nielicznych zachowanych zdjęciach pokazane są betonowe podmurówki i ciężkie maszyny,  które wznoszą kamienne konstrukcje. Nazywane jest to mroczną tajemnicą współczesnej archeologii, o której oczywiście nie mówi się oficjalnie.

 

Na stronie English Heritage, pod opieką którego jest Stonehenge, można znaleźć lakoniczną informację, że ze względów bezpieczeństwa w roku 1901 ponownie wzniesiono największy z potrójnych kamieni i że był to początek prac nad konserwacyjnych w Stonehenge, które zakończyły się w 1964 roku.

Cóż, jeśli Stonehenge rzeczywiście zostało zupełnie zrekonstruowane w XX wieku, to spokojnie można nazwać je największym przekrętem archeologicznym wszech czasów.


Może Was także zainteresować:

Dover – co warto zwiedzić z dziećmi

Durdle Door – Rajska plaża w hrabstwie Dorset

AutorOla

1 komentarz

  1. Stonehenge to jedno w moich większych (i nadal nie zrealizowanych) marzeń jeżeli chodzi o podróże. W zeszłym roku odwiedziłam Liverpool, może tym razem uda mi się wyrwać jakoś we wrześniu i w końcu strzelić sobie pamiątkową fotkę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *