The Monument to the Great Fire of London – zabytkowy taras widokowy w centrum Londynu

 

W samym centrum Londynu, tuż nieopodal London Bridge znajduje się jedna z mniej znanych atrakcji stolicy Wielkiej Brytanii. Nie łatwo ją zauważyć, bo przez lata została otoczona wysokimi budynkami, które nieco odebrały jej dawny urok. Jest to wieża, mierząca 61 m, na której mieści się kolejny odwiedzony przez nas londyński taras widokowy.

 

Będę z wami szczera. Po wizycie w Sky Garden, widok z niej nie robi już tak piorunującego wrażenia, ale za to ma ona ciekawą historię, którą warto poznać. Może to właśnie ona skusi Was do odwiedzenia tego miejsca.

 

 

Opowiadając ją w skrócie, The Monument to the Great Fire of London został wybudowany w 1677 roku, a prace nad nim trwały 6 lat. Powstał by upamiętnić Wielki Pożar w Londynie, który miał miejsce w 1666 roku. Wtedy to między 2-gim a 5-tym września pożar strawił znakomitą część miasta: spłonęły tysiące domów, setki ulic, bramy miasta, budynki publiczne, kościoły, a nawet Katedra św. Pawła. Ocalały tylko budynki wybudowane z kamienia. Nic dziwnego, więc że The Monument zbudowany jest właśnie z niego.

 

Źródłem tego siejącego spustoszenie w Londynie pożaru była piekarnia mieszcząca się na Pudding Lane. Architekt pomnika (Sir Christopher Wren, który zaprojektował także Katedrę św. Pawła) postanowili więc, że ten monument nie tylko będzie pomnikiem upamiętniającym zdarzenia z 1666 roku, ale będzie miał wysokość odpowiadającą odległości między nim a miejscem w którym rozpoczął się ten wielki pożar.

 

 

Na górę prowadzi 311 schodów, które będziecie musieli pokonać na własnych nogach.

UWAGA! Nie ma tam windy, więc jeśli Wasze dzieci jeszcze nie chodzą musicie się liczyć z wejściem tam z najukochańszym obciążeniem na rękach.

Schody te są kręte, ale bezpieczne. Nie mają zbędnych luk, nie są ani za strome, ani za wysokie, a ich szerokość jest dostosowana do komfortowego minięcia się na nich dwóch osób. Myślę, że właśnie samo wejście na górę po takich teraz już dość rzadko spotykanych schodach może być największą atrakcją tego miejsca dla dzieci.

 

 

Na wysokości 48,7 metra (160 stóp) czeka na Was nieduży taras widokowy, również bardzo bezpieczny. W całości opatrzony jest on stalową siatką, która zabezpiecza przed wypadnięciem, ale jednocześnie ogranicza niestety widoczność. Z tego tarasu będziecie mogli podziwiać widok na ścisłe centrum Londynu: zobaczycie m.in. Tower Bridge, London Bridge, dorzecze Tamizy, kopułę św. Pawła czy z bardzo bliska Gherkina nazywanego też zabawnie “Ogórkiem”.

UWAGA! Taras może zostać zamknięty podczas opadów deszczu.

 

Moja ogólna ocena tego miejsca jest pozytywna, podoba mi się historia tego miejsca oraz kręte schody prowadzące na górę. Podczas wspinania dobrze się bawiliśmy całą rodziną, a dzieci niestrudzenie pokonywały kolejne stopnie (kompletnie bez marudzenia 🙂 ) Za co na końcu zostały zresztą nagrodzone certyfikatem pokonania 311 stopni monumentu.

Jeśli nie odwiedziliście jeszcze tej atrakcji to warto rozważyć ją podczas kolejnej wycieczki po Londynie.

UWAGA! Atrakcja jest płatna, ale na szczęście nie dużo.

 

Lokalizacja:

Fish St Hill, London EC3R 8AH
 

 
Najłatwiej dojechać tam metrem do stacji Monument (linie Circle i District) lub do stacji London Bridge (linie Jubilee i Northern). W tym drugim przypadku wystarczy przejść na drugą stronę Tamizy mostem.

 

Godziny otwarcia:

 • od kwietnia do końca września – 9.30 do 18.00 (ostatnie wejście o 17.30)
 • od października do końca marca – 09.30 do 17.30 (ostatnie wejście o 17.00)
 • wieża zamknięta jest dla zwiedzających 24, 25 i 26 grudnia

 

Cena:

 • dorośli £4.50
 • dzieci ( od 5 do 15 lat) £2.30
 • dzieci poniżej 5 lat – za darmo
 • studenci (z ważną legitymacją) £3.00
 • seniorzy (osoby powyżej 60 lat) £3.00

 

Witryna: The Monument

 

W niedalekiej odległości od Monumentu znajduje się bardzo piękne i wyjątkowe miejsce, idealne na lunch na świeżym powietrzu – St. Dunstan in the East Church Garden. Koniecznie wpadnijcie tam będąc w pobliżu.

 

AutorOla

 1. Kiedyś, idąc jakies 20 m od The Monument, zastanawialam się na głos, dlaczego właściwie stacja metra tam nazywa sie Monument. Nie wiem czemu mój maz się ze mnie wtrdy strasznie śmiał…

  1. Muszę Ci powiedzieć, że z tym deszczem nie jest aż tak źle jak we wszechobecnych legendach. W minionym roku była piękna wiosna i całkiem upalne lato. A jak pada to kapuśniaczek, którym nikt się tu nie przejmuje.

  1. Monument to rzeczywiście taka zapomniana perełka Londynu. Ma swój niepowtarzalny klimat i ciekawą historię. Mam jeszcze kilka takich miejsc w planach.

  1. To jedno z mniej znanych (obecnie) atrakcji Londynu, więc nie dziwię się, że o nim nie słyszałaś mimo, że znajduje się w ścisłym centrum. Schody są czaderskie 🙂

 2. Bardzo fajna relacja. Wszystkie najważniejsze informacje zamieściłaś. 🙂 Marzę, by kiedyś odwiedzić Londyn. Jest to miasto tak interesujące i różnorodne.
  Miłego dnia życzę. 🙂

  1. Dziękuję. Tak Londyn to miasto gdzie mieszają się różne kultury, smaki i opinie. I zawsze znajdzie się coś interesującego do zrobienia w nim. Także życzę Tobie miłego dnia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *