Victoria Park – park pełen atrakcji dla dzieci

 

Jeśli czytacie choć czasami mojego bloga, zapewne wiecie, że uwielbiamy londyńskie parki. Zresztą jak można ich nie lubić – są rozległe, piękne, zadbane i z wieloma dodatkowymi atrakcjami dla rodziny z dziećmi.

 

Kontynuując zwiedzanie wschodniej części Londynu udaliśmy się na weekendowy spacer do parku Victoria. I jak to zwykle u nas bywa… nie zawiedliśmy się. Ba! Nawet więcej! Park okazał się suuuuper, a nasze dzieci chciałyby wracać do niego w każdy możliwy weekend. Zaraz przekonacie się dlaczego.

 

Zacznę od tego, że Victoria Park jako jedyny z parków w Londynie, które do tej pory odwiedziliśmy, nie znajduje się na liście parków królewskich. Pieszczotliwie nazywany jest on Vicky Park (zdrobnienie od imienia Victoria), ale także People’s Park (czyli Park dla Ludzi), bo został on otwarty z myślą o ludziach i dla ludzi, czyli XIX-wiecznej klasie pracującej. Przez lata był także miejscem politycznych wieców, a teraz odbywają się na nim przeróżne festiwale i koncerty plenerowe. Zajmuje on powierzchnię ponad 86 hektarów i odwiedza go rocznie około 9 milionów osób.

 

Park składa się z części zachodniej i części wschodniej, które znajdują się po dwóch stronach Grove Road. W obu częściach znajdziecie kilka ciekawych atrakcji dla rodziny z dziećmi. Całą mapkę parku znajdziecie na tutaj

 

 

Tereny zielone w Victoria Park

Tak jak wszystkie pozostałe parki w Londynie, które do tej pory udało nam się odwiedzić, również Victoria Park jest pełen soczystej trawy, pięknych drzew i miejsc idealnych na leniwy odpoczynek z dziećmi. Londyńczycy przychodzą tutaj by jeździć z dziećmi na rowerze lub na rolkach, grać w piłkę i piknikować.

 

West Boating Lake – jezioro z rowerami wodnymi i łódkami

Jak w większości londyńskich parków, które mają większe zbiorniki wodne i tutaj istnieje możliwość wypożyczenia roweru wodnego lub łódki, którą można obejrzeć niedostępne dla pieszych zakątki jeziora.

 

UWAGA! Wypożyczalnia jest czynna od końca maja do początku września, a koszt wypożyczenia łódki/roweru wodnego to 10£ za pół godziny. Dzieci zobowiązane są do założenia kamizelek ratunkowych, które dostępne są na miejscu bez dodatkowych opłat.

 

W zachodniej części parku znajdziecie także staw z rybami oraz malownicze jeziorko do puszczania modeli łódek.

 

Place zabaw w Victoria Park

Doszliśmy teraz do atrakcji dzięki którym Victoria Park wylądował na szczycie listy ulubionych parków naszych dzieci.

W Parku Victoria znajduje się nie jeden, ale dwa fenomenalne place zabaw, które spokojnie mogą konkurować z Diana Memorial Playground o miano najlepszego placu zabaw w Londynie.

 

V&A Playground – plac zabaw dla młodszych dzieci

Pierwszy plac zabaw znajduje się w części zachodniej, w niedalekiej odległości od West Boating Lake. Znajdują się na nim wymyślne drewniane konstrukcje do wspinaczek, kilka rodzajów huśtawek, ogromna przestrzeń z piaskiem i wodą oraz wiele innych urządzeń, których zastosowanie znają tylko dzieci.

V&A Playground zachwyci Wasze dzieci niezależnie od wieku, bo znajdzie się tam zarówno coś dla bobasów, jak i dla dzieci w wieku szkolnym. Chociaż tym drugim zapewne bardziej przypadnie do gustu to drugie miejsce.

 

Pools Playground – plac zabaw dla starszych dzieci

Pools Playground znajduje się we wschodniej części Victoria Park, pomiędzy Skate Parkiem,a kortem tenisowym.

Muszę Wam powiedzieć, że ten plac zabaw przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania odnośnie bezpłatnych atrakcji dla dzieci. Jest poprostu świetny! Wizyta na nim to istne szaleństwo dla dzieci i dla rodziców.

Jego główną atrakcją są wysokie zjeżdżalnie, po których mknie się niemal z prędkością światła. Nasze dzieci niezmordowanie wchodziły pod górę, by z największą satysfakcja zjechać w dół i zacząć kolejną wspinaczkę na górę. Nie jestem nawet w stanie powiedzieć ile takich rund zaliczyli, ale było ich wiele.

 

Oprócz tych niesamowitych zjeżdżalni w Pools Playground znajdziecie także długi most linowy, przejście po którym może być wyzwaniem nie tylko dla dzieci oraz inne ciekawe konstrukcje ćwiczące koordynację, równowagę i motywujące do ruchu.

 

DOBRA RADA! Ten plac zabaw jest przeznaczony dla starszych dzieci (idealny dla dzieci 5+ i starszych). Większość atrakcji znajdujących się tam będzie zbyt niebezpieczna lub po prostu za trudna dla bardzo małych dzieci. W takim przypadku polecam Wam jednak V&A Playground, na którym nie będziecie musieli stopować dziecięcej, naturalnej chęci poznawania świata i wspinania się na wszystko co się da.

 

UWAGA! Możecie mieć problem z wyjściem z tego placu zabaw, bo które dziecko chciałoby opuszczać taki dziecięcy raj 😉

 

Burdett Coutts Fountain – idealne miejsce na piknik

Londyńczycy uwielbiają pikniki, a zielone tereny Victoria Park znajdujące się w okolicach zabytkowej fontanny Burdett Coutts idealnie się do tego nadają. Trawa jest tam soczysta, a miejsca jest dużo. Poza tym to miejsce znajduje się dokładnie w połowie drogi pomiędzy jednym, a drugim placem zabaw, więc taki przystanek po wstępnym szaleństwie pozwoli Wam naładować akumulatory przed kolejnymi atrakcjami. 

 

Burdett Coutts Fountain jest także warta uwagi. Jest przepiękna, wybudowana w stylu gotyckim i pochodzi z końca XIX wieku. Została sfinansowana przez Angelę Burdett-Coutts i miała za zadanie dostarczać świeżej i czystej wody odwiedzającym park mieszkańcom Londynu. Mniej życzliwi historycy wspominają także, że drugim dnem tej inwestycji było przypomnienie “ludowi”, że mogą oni odwiedzać Victoria Park dzięki uprzejmości Lordów, którzy byli właścicielami tych ziemi.  

 

Victoria Park to kolejny piękny park na liście zielonych atrakcji Londynu: idealny na rodzinny spacer, piknik na trawie i spotkanie z przyjaciółmi. Ale to obecność dwóch niesamowitych placów zabaw, czyni go świetnym miejscem na spędzenie aktywnego dnia z dziećmi.

 

Lokalizacja:

Grove Rd, London E3 5TB

Niestety lokalizacja tego parku, to jego największy minus, bo nie znajduje się on przy żadnej linii metra. Jeśli zależy Wam na bezpośrednim dotarciu do parku wybierzecie autobus.

 

Najbliższa stacja metra: Mile End (linie Central, District, Hamesmith&City) – w tym wypadku czeka Was 15 min spacer do bramy parku.

Autobusy 277 i 425 – jeżdżą przez Grove Road, która rozdziela park na część wschodnią i zachodnią.

Godziny otwarcia:

przez cały rok od 7.00 do zmroku – konkretne godziny zamknięcia znajdują się na bramach wejściowych do parku

Cena: Za darmo

Witryna: Victoria Park

 

 

Zajrzyj na nasz Instagram – @zwiedzamylondynzdziecmi:

 

My spędziliśmy tam cały dzień, korzystając z atrakcji jakie kryją się w Victoria Park, odwiedziliśmy oczywiście oba place zabaw, był czas też na piknik i wycieczkę łódką po stawie.

 

Jeśli jednak chcecie połączyć ten dzień z jeszcze innymi londyńskimi atrakcjami, to niedaleko znajduje się Muzeum Zabawek i Gier (V & A Museum of Childhood) a także nietuzinkowa ulica street artu i street foodu – Brick Lane. Wraz z Victoria Park stanowią mniej znaną część Londynu, którą także warto odwiedzić.

 

 

Artykuł ukazał się na największym portalu polonijnym w Europie:
londynek.net

 

AutorOla

    1. Oj…nic bardziej mylnego. W Londynie jest mnóstwo atrakcyjnych miejsc dla rodziny z dziećmi. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie się wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *