Wycieczka statkiem po Tamizie – pewniak przy zwiedzaniu Londynu z dziećmi

 

Najbardziej lubimy piesze wycieczki i długie spacery po Londynie, podczas których można zwiedzać z dziećmi w swoim tempie, zatrzymując się dokładnie tam gdzie chcemy i na tyle czasu ile nam potrzeba. Mimo, to nie mogliśmy nie wybrać się na przejażdżkę statkiem po Tamizie. To jedna z tych atrakcji, która urozmaici Wasze zwiedzanie Londynu z dziećmi i jest naprawdę warta polecenia!

Na Tamizie panuje spory ruch, bo pływają po niej nie tylko statki i łodzie wycieczkowe, ale także tramwaje wodne obsługiwane przez Transport for London, a poza tym porządku i bezpieczeństwa strzeże policja wodna, którą można zobaczyć na każdym kroku.

 

Tramwaje wodne w Londynie – London River Service

Tamiza jest kolejnym kanałem transportu (obok autobusów, metra, kolejek, DLR i Emirates Cable Car) udostępnioną londyńczykom w celu sprawnego przemieszczania się po mieście. Nie jestem pewna czy to szybki środek transportu (my żeby dostać się na pokład musieliśmy stać w kolejce 30 min), ale na pewno bardzo przyjemny dla użytkowników, ze względu na możliwość podziwiania widoków.

DOBRA RADA: My wybraliśmy się na tę wycieczkę w długi weekend majowy, stąd tak długi czas oczekiwania. Podobno w tygodniu kolejek nie ma, więc jeśli macie możliwość wyboru dnia wycieczki to omijajcie weekendy.

 

 

UWAGA! Bilety na tramwaj wodny należy kupić w kasie Transport for London lub wcześniej na oficjalnej stronie.

Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami Oyster Card (odpowiednik Warszawskiej Karty Miejskiej), to możecie dostać się na pokład o ile macie na karcie wystarczający budżet. Wtedy przysługuje Wam dodatkowo niewielka zniżka.

Koszt przejażdżki uzależniony jest od trasy i możecie sprawdzić go na oficjalnej stronie. Dzieci poniżej 5 roku życia podróżują za darmo. Dla dzieci powyżej 5 roku życia, jeśli nie posiadają swojej imiennej Oyster Card należy wykupić bilet w kasie lub przez Internet.

 

 

Jest kilka linii tramwajów wodnych, które kursują po Tamizie między 20 przystaniami. Całą mapkę znajdziecie tutaj.

Najpopularniejsze przystanki znajdują się oczywiście w centrum Londynu (między innymi Westminster Pier, London Eye Pier i Tower Pier).

Jednak najpopularniejszą wycieczką jest trasa Westminster Pier do Greenwich Pier, skąd możecie wybrać się do parku Greenwich i Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Jeśli popłyniecie jeden przystanek dalej dostaniecie się do stacji North Greenwich, gdzie znajduje się Emirates Air Line Cable Car.

UWAGA! Tramwaje wodne to katamarany, które właściwie nie posiadają miejsc ”na zewnątrz” więc podziwianie widoków może być nieco utrudnione. Niestety my trafiliśmy też na bardzo brudne szyby łodzi, które dodatkowo ograniczały widoczność. Kilka miejsc na zewnątrz znajduje się na rufie statku, ale są one bardzo oblegane i raczej mało bezpieczne dla rodziny z małymi dziećmi. Jeśli nastawiacie się na wycieczkę statkiem z niezapomnianymi widokami na zabytki Londynu, wybierzcie jednaj statek turystyczny (mimo, że może to kosztować nieco więcej).

 

 

Co ciekawe oficjalnie ruch na Tamizie odbywa się tylko wzdłuż rzeki, ale jak można zaobserwować tramwaj wodny zatrzymuje się po obu stronach Tamizy niezależnie od kierunku docelowego. Także jeśli macie ochotę żeby przekroczyć Tamizę w ten sposób, to istnieje taka możliwość. Wybierzcie wtedy na przykład linię RB1 (start Westminster Pier – koniec London Eye Pier). Obawiam się tylko, że zajmie Wam to znacznie więcej czasu niż przedostanie się na drugi brzeg Tamizy mostem Westminsterskim. 🙂

 

Statki turystyczne pływające po Tamizie:

Tutaj jest z czego wybierać. Przewoźnicy różnią się od siebie przede wszystkim trasami i cenami biletów oraz oczywiście jakością statków. Zależność jest oczywista – im lepszy statek, tym droższe bilety.

Obecnie te najpopularniejsze firmy organizujące wycieczki po Tamizie to:

 • CitiCruise – pływająca na trasie Westminster, London Eye, Bankside, Tower i Greenwich.
 • Thames River Service – organizująca wycieczki z Westminster Pier do Greenwich Pier, przy czym można dodatkowo zdecydować się na przedłużenie trasy i przepłynąć koło zapory na Tamizie.
 • London Eye River Cruise – organizująca wycieczki z przewodnikiem na trasie Houses of Parliament and Tower Bridge
 • Campion Launches – organizująca wycieczki tylko w niedzielne wieczory do Greenwich
 • Thames River Boats – to operator, który pływa w przeciwnym kierunku, z Westminster Pier do zachodniej części Londynu. Wysiadając na Kew Pier możecie wybrać się do Królewskich Ogrodów Botanicznych w Londynie (Kew Gardens) lub wysiadając na Richmond Pier do pięknego parku Richmond.
 • Thames Boat Hire – jeśli macie ochotę urządzić przyjęcie ( na przykład urodzinowe, weselne, firmowe) na statku płynącym po Tamizie to specjalizuje się w tym właśnie ta firma. Wynajęcie łodzi na imprezę dla 100 osób zaczyna się od 1000 £.

Jak widzicie możecie potraktować statek wycieczkowy jako środek transportu w ciekawe miejsce w Londynie, jak również zdecydować się na wycieczkę po centrum Londynu, aby zobaczyć zabytki usytuowane wzdłuż Tamizy. 

DOBRA RADA: Zanim zdecydujecie się, którą firmę wybrać sprawdźcie obecnie obowiązujące ceny na oficjalnych stronach przewoźników i zwróćcie uwagę na dodatkowe promocje. Często można uzyskać lepszą cenę przy bilecie rodzinnym lub płynąc w ciągu tygodnia, zamiast w weekend.

Sprawdźcie też na angielskim Grouponie – tam też często pojawiają się okazyjne bilety, tylko dokładnie przeczytajcie warunki!

 

Z moich obserwacji wynika, że wszystkie statki wycieczkowe posiadają miejsca siedzące na świeżym powietrzu, jak i wewnątrz. I tym, moim zdaniem, wygrywają z tramwajem wodnym. W słoneczny dzień będziecie mogli w pełni podziwiać widok ze statku. A w razie gorszej pogody zawsze istnieje możliwość schowania się pod pokład.

 

Wybór pomiędzy przejażdżką tramwajem wodnym, a statkiem wycieczkow pozostawiam Wam. Szczerze powiedziawszy myślę, że niezależnie od tego, którą formę wybierzecie i tak będzie to ciekawa atrakcja dla całej rodziny, którą będziecie pamiętać na długo. My juz kilkukrotnie spacerowaliśmy wzdłuż Tamizy, ale płynięcie po niej dało nam możliwość zobaczenia zabytków Londynu i mostów z zupełnie innej, bardzo ciekawej perspektywy.

 

 

Subiektywne podsumowanie plusów i minusów tych środków transportu znajdziecie poniżej.

Tramwaj wodny

Statek wycieczkowy

 • miejsca tylko wewnątrz, co ogranicza widoczność
 • miejsca na zewnątrz i w środku, więc wycieczkę można kontynuować niezależnie od pogody
 • wiele przystanków, kilka linii – można dotrzeć w wiele miejsc, wsiąść i wysiąść w na dowolnej przystani
 • trzeba zdecydować się trasę wycieczki wcześniej
 • kursują średnio co 20 min
 • kursują o określonych godzinach
 • są szybkie – podróż w jedną stronę linią “X” (express) do Greenwich trwa do 30 min
 • nieco wolniejsze (może to być plus, jak i minus)
 • niska cena (szczególnie dla posiadaczy Oyster Card)
 • wyższa cena (chociaż można upolować dobrą promocję)

 

Dodatkowo, jeśli połączycie taką wycieczkę ze zwiedzaniem miejsca do którego można dorzeć statkiem, to zagwarantuje Wam to udany dzień w Londynie z dziećmi. My, pewnie mało oryginalnie, połączyliśmy ją z wizytą w Greenwich – GOTOWĄ TRASĘ znajdziecie na blogu. 

 

 

AutorOla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *