Brick Lane – ulica street art’u i street food’u

Będąc w Londynie warto zajrzeć na Brick Lane na londyńskim East End, czyli do raju sztuki ulicznej. W tym miejscu znajdują się sklepy lokalnych artystów, przytulne kawiarnie oraz przykłady kolorowej sztuki ulicznej, gdzie sztuka przyjmuje różne formy: od niewielkich grafik po ogromne murale. Street art to dziedzina sztuki, która obejmuje dzieła tworzone w przestrzeni publicznej, które zwykle przyjmują charakter bezprawnej ingerencji i obejmuje swoim terminem m.in. graffiti.

Historia Brick Lane

Brick Lane znajduje się we wschodniej części Londynu, która nazywa się East End. Wcześniej w tej dzielnicy znajdowały się biedne slumsy, zwykle z kryminalną przeszłością. Współcześnie dzielnica jest pełna:

  • butików,
  • galerii sztuki,
  • dobrych restauracji.

Sztuka w tej dzielnicy nie jest ograniczona do galerii, ale jest wszechobecna na ulicach tej dzielnicy i gwarantuje niezapomniane wrażenia. Przez wiele lat dzielnica ta stanowiła schronienie dla imigrantów z zagranicy(przede wszystkim Irlandczyków i Żydów, chociaż obecnie przeważa populacja z Bangladeszu). W dni wolne od pracy ulice dzielnicy są wypełnione mieszkańcami, turystami oraz muzykami i artystami, którzy tworzą. W Brick Lane w niedzielę wszystkie markety są otwarte i można w nich znaleźć używane przedmioty codziennego użytku(np. oldschoolowe ubrania, piękne antyki czy ręcznie wykonane akcesoria). Atrakcją dla osób lubiących street food, będzie możliwość spróbowania potraw z całego świata. Natomiast wieczorem Brick Lane to centrum barów i pubów oraz imprez w modnych klubach. Po całej dzielnicy rozsiane są małe galerie i sklepy artystów. Sztuka w tej dzielnicy jest przede wszystkim obecna bezpośrednio na ulicy, czyli ogromne murale, małe malunki czy wlepki, które pokrywają część budynków przy Brick Lane. Do tej dzielnicy przyjeżdża wielu artystów z całego świata, aby tworzyć. To ściany budynków służą za kanwy pod ciągle zmieniające się dzieła. To właśnie w tej dzielnicy można podziwiać niektóre z pozostałych dzieł Banksy’ego(anonimowy brytyjski artysta, który jest związany ze sztuką uliczną).

Czyje dzieła można obejrzeć na Brick Lane?

W ogrodzie klubu Cargo znajduje się “Designated graffiti area” (ang. „Miejsce przeznaczone do graffiti”) Banksy’ego, które jest chronione plastikową powłoką. Tuż obok jest także inne dzieło artysty „His Masters Voice”. Innymi artystami, którzy umieścili swoje prace na ścianach budynków Brick Lane są:

  • Banksy,
  • Luis Masai,
  • Dan Kitchener,
  • Bastardilla,
  • Alice Pasquini i inni.

Według wielu najciekawsze grafiki znajdują się na Brick Lane, Camden czy Leake Street Arches. W Leake Street Arches znajduje się tunel, który nazywa się też tunelem Banksiego, gdyż z jego inicjatywy w 2008 roku odbył się The Cans Festival(w trakcie trzech dni artyści z całego świata zamalowali 300 metrów tunelu). Na Brick Lane poszczególne grafiki utrzymują się na ścianach zaledwie kilka godzin, a inne nawet kilka lat.

Jak dotrzeć do Brick Lane?

Dokładny adres tej ulicy to Brick Lane, Shoreditch, E1 6QL. Najbliższymi stacjami metra są Aldgate East i Liverpool Street, a stacja overground to Shoreditch High Street. W tym kierunku jeździ również wiele autobusów. Warto sobie uświadomić, że na każdym rogu Brick Lane można znaleźć przykłady sztuki ulicznej. W tej dzielnicy ma się wrażenie, że nie ma zaułka bez jakiejś choćby niewielkiej wlepki. W ramach ulicznej sztuki artyści wyrażają poglądy na współczesną politykę, aktualne wydarzenia czy przedstawiają własne wizje rzeczywistości. Na pewno odwiedziny Brick Lane pozostawią niezapomniane wrażenia. Street art to dziedzina sztuki, która ma być dostępna dla wszystkich. Jednocześnie popularność street artu, sprawia, że zwiększa się liczba turystów w takich miejscach, co powoduje dalszą ewolucję i zmiany w tych dzielnicach.