Piękne południe Wielkiej Brytanii – Hastings

Południowo – wschodnia część Anglii jest najczęściej odwiedzanym regionem Wielkiej Brytanii.

Znajduje się on blisko Londynu, ale nie tylko odległość ma tu znaczenie. Jest tu wiele atrakcji dla turystów od pięknych naturalnych krajobrazów po historyczne miasta, olśniewające rezydencje oraz ogrody i parki tematyczne znane na całym świecie. Jest tu wiele miejsc, które warto zobaczyć. Południowo – wschodnia część Anglii roi się od historycznych zamków i pałaców, które przeniosą nas w odległe czasy. Tereny te są lekko pagórkowate z wapiennym podłożem. Mamy tu lasy, łąki, piękne wrzosowiska, pola, sady oraz pola chmielowe. W tej części Anglii zobaczymy niesamowite skalne urwiska oraz skały wapienne.
Region ten jest świetnym miejscem na spacery, podczas których możemy podziwiać piękno natury. Są tu liczne, bardzo dobrze oznaczone szlaki na piesze wędrówki, a także trasy rowerowe. Warto również pokusić się na zwiedzenie farm i winiarni.

W części południowo – wschodniej Anglii, w hrabstwie East Sussex znajduje się miasto portowe Hastings. Miasto to leży nad kanałem La Manche.
Hastings najbardziej znane jest ze słynnej bitwy z roku 1066. W październiku nastąpiła inwazja Normanów na czele z Wilhelmem Zdobywcą na Anglię. Bitwa ta uważana jest jedną z decydujących bitew, ponieważ najeźdźcy opanowali cały kraj. Bitwa jest tak samo znacząca dla Anglików, jak dla nas Polaków, bitwa pod Grunwaldem. W starożytności znajdowały się tu kopalnie rud żelaza, a największa z nich zatrudniała ponad tysiąc górników. W VIII wieku powstała tu mennica królewska.

Hastings – Nadmorski Kurort najbliżej Londynu to miasto położone na 7 wzgórzach.

Od stolicy dzieli je jedynie 90 km. To świetne miejsce na spacer, podczas którego zwiedzimy ruiny zamku, czyli pierwszej warowni, którą zbudował Wilhelm Zdobywca. Możemy zwiedzić piękne zabytkowe centrum miasta oraz wybrzeże. Świetną atrakcją jest przejażdżka najbardziej stromą kolejką Cliff, podczas której będziemy napawać się widokiem na kanał La Manche.
Ta zabytkowa warownia, pomimo swojej 100- letniej historii wytrzymała do dziś, mimo różnej pogody, erozji czy chociażby bombardowań podczas II wojny światowej. Mijając zamek, możemy podziwiać kręte budynki zbudowane w latach 1824 – 1828. Innymi zabytkami są domy wraz z kościołem pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Większość architektury miasta pochodzi z czasów średniowiecznych i wiktoriańskich.
Główną atrakcją tego miasta jest średniowieczne Stare Miasto, gdzie możemy spacerować wąskimi korytarzami, zaglądając do sklepików z antykami czy do butików. Podczas spaceru może przysiąść na kawę w jednej z wielu kawiarni. Hastings może poszczycić się największą w Europie flotą rybacką.

W mieście tym warte obejrzenia są:

  1. Gruziński kościół Najświętszej Marii Panny na zamku
  2. Alexandra Park – to zabytkowy wiktoriański park z jeziorami i ogrodami
  3. Hastings Adventure Golf – możemy zagrać w golfa nad brzegiem morza.
  4. Butik w stylu wiktoriańskim „Pearl & Queenie”, gdzie możemy zobaczyć prace ręcznie wykonane przez brytyjskich projektantów. Wyroby te są z różnego rodzaju materiałów w tym ze złota, srebra, skóry, szkła, akrylu czy drewna.
  5. Jaskinie św. Klemensa – nazwane na cześć kościoła, który znajduje się w pobliżu. Od 1989 roku jest domem dla zwiedzających, ponieważ opowiada historię przemytu na południowym wybrzeżu Anglii, która miała miejsce 200 lat temu.
  6. Akwarium Blue Reef. Znajduje się tu zbiornik oceaniczny, w którym możemy podziwiać ryby rafowe.
  7. Muzeum Rybaków, które mieści się w dawnym kościele. Poświęcone jest rybołówstwu oraz morskiej historii tego miasta.
  8. Muzeum wraków statków na kanale La Manche.

W Hastings znajduje się rezerwat przyrody, a w nim wiele ciekawych miejsc krajobrazowych między innymi skały piaskowca, skalne szczyty, pastwiska, stare lasy i grunty rolne. Rezerwat ten zajmuje 852 ha powierzchni i jest to jeden z największych rezerwatów przyrody w Anglii. Większość parku to obszar archeologiczny, znajdują się tu starożytne lasy skrzelowe, wrzosowiska. Ze względu na unikalną przyrodę oraz skamieniałości klifów duża część rezerwatu jest Specjalnym Obszarem Ochrony, oraz Miejscem o szczególnym Znaczeniu Naukowym. Rezerwat ten w roku 2006 otrzymał nagrodę Green Flag i oczywiście nadal posiada ten status.

Południowo – wschodnia część Anglii ma wiele do zaoferowania turystom, dlatego warto odkryć ten region, który nazywany jest „pięknym południem”.