Madame Tussauds – Muzeum figur woskowych w Londynie

 

Pewnie każdy z Was słyszał kiedyś o tym muzeum figur woskowych, mimo że jest ono zupełnie inne niż pozostałe opisane na blogu muzea w Londynie. Jest ono sławne na cały świat i cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród turystów, którzy chętnie przybywają tam aby sfotografować się z ulubionym celebrytą i podyskutować na temat podobieństwa figury woskowej z osobą widzianą w telewizji lub na plakacie.

 

Przyznam się Wam, mimo że sceptycznie podchodzę do “bycia fanem” kogokolwiek to i mnie ogarnęła w pewnym momencie gorączka selfie z gwiazdami 😉 Było przy tym mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Ale oprócz manekinów do złudzenia przypominających prawdziwych ludzi, w muzeum Madame Tussauds czekają na Was i Wasze dzieci inne, ciekawe atrakcje, które warto zobaczyć podczas wizyty w Londynie.

 

Muzeum Madame Tussauds obecnie zlokalizowane jest w 24 miastach, na czterech kontynentach, a w każdym z nich można oglądać odmienne, najbardziej charakterystyczne dla danego kraju osoby. Jednak właśnie to zlokalizowane w Londynie jest pierwowzorem dla innych muzeów figur woskowych, a jego historia sięga początku XIX wieku.

 

 

Ciekawa historia Muzeum Madame Tussauds:

 

 

Jak to zwykle bywa życiem rządzi przypadek, dlatego przeczytajcie kilka słów o fascynującej historii samej Madame Tussaud, a dokładnie Annie Marii Tussaud – francuskiej artystki specjalizującej się w rzeźbieniu twarzy, a właściwie pośmiertnych masek.

Tradycja wykonywania takowych dzieł sięga aż starożytnego Rzymu i Egiptu, gdzie używano ich by zachować wizerunek zmarłych (bo przecież nie było wtedy aparatów fotograficznych). Potem przez wiele wieków wykorzystywano je nie tylko do obrzędów pogrzebowych, ale także do tworzenia portretów, a nawet jako dowody w śledztwach w sprawie zbrodni.

 

Swojej profesji Anna Maria uczyła się od Philippe’a Curtiusa, którego gospodynią była matka Tussaud, a który wytwarzał woskowe modele anatomiczne dla placówek medycznych. Jako że Anna Marie okazała się świetna w tym co robiła szybko zaczęło się o niej robić głośno, a jej talent został zauważony przez samego króla Ludwika XVI i jego żonę Marię Antoninę, którzy zaprosili rzeźbiarkę na swój dwór. Miała dzielić się swoją wiedzą na temat rzeźbiarstwa z rodziną królewską. O ironio, w czasie rewolucji francuskiej jej talent służył wykonywaniu odlewów głów straconych na gilotynie arystokratów, a ostatecznie także Króla i Królowej, którzy przecież sprowadzili ją na swój dwór.

Po zakończeniu rewolucji Maria Tussaud postanowiła skomercjalizować swoje działa i zabrać swoją niecodzienną kolekcję na objazdową wystawę po Wielkiej Brytanii. Ostatecznie postanowiła ona otworzyć w 1835 roku pierwsze muzeum masek woskowych na ulicy Baker Street. Wtedy to jej wystawa powiększyła się o niekonieczne już pośmiertne wizerunki postaci z królewskiego dworu, znanych polityków czy strasznych londyńskich przestępców. A w 1884 roku, wnuczek Madame Tussaud przeniósł Muzeum do obecnego budynku znajdującego się przy Marylebone Road, w okolicach Baker Street.

 

Co znajduje się w muzeum Madame Tussauds w Londynie:

 

 

We współczesnym muzeum nie znajdziecie już ani masakrycznych, pośmiertnych odlewów głów straconych arystokratów, ani budzących odrazę podobizn seryjnych morderców. Ich miejsce zastąpiły figury woskowe całych sylwetek, żyjących współcześnie lub już nieżyjących, bardzo znanych i rozpoznawalnych osób.

 

Wycieczkę po muzeum w Londynie otwiera wystawa o nazwie Red Carpet, gdzie będziecie mogli zobaczyć między innymi gwiazdy światowego formatu takie jak Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Charliego Chaplina, a także współczesnych weteranów czerwonego dywanu takich jak Angelina Jolie, Brad Pitt, Nicole Kidman, George Clooney czy Leonardo Dicaprio. Tuż obok nich znalazły się także ikony kultury masowej: Rihanna, Britney Spears i Lady Gaga. Nie zabrakło tu także najsłynniejszych aktorów Bollywood.

 

 

Kolejne wystawy to Sport i Fashon Week, czyli podobizny najsłynniejszych sportowców (w tym młody Cristiano Ronaldo) i modelek, Naukowcy czyli wybitne postacie w swoich dziedzinach (będzie tam Albert Einstein, Stephen Hawking, Martin Luther King czy Dalajlama oraz wzbudzająca duże zainteresowanie wystawa słynnych wokalistów i zespołów. Tutaj będziecie mogli zobaczyć między innymi The Beatles, Adele czy One Direction oraz amerykańskie gwiazdy takie jak Michael Jackson, Beyonce czy Miley Cyrus.

 

 

Potem wystawa płynnie przechodzi do światowych przywódców, wśród których nie zabrakło kilku sławnych polityków, takich jak Angela Merkel, Gandhi, Barack Obama czy Donald Trump. Już niedługo ma się tam także pojawić figura Theresy May – obecnej pani premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.  

 

 

Na koniec jedna z najbardziej oczekiwanych atrakcji przybywających do Londynu turystów, czyli spotkanie z Rodziną Królewską. Oprócz współczesnych członków monarchii: Królowej Elżbiety II i jej męża Filipa, księcia Karola i księżnej Camilli, księcia Williama i księżnej Kate oraz księcia Harry’ego znajdują się tam także historyczni monarchowie między innymi Elżbieta I czy Henryk VIII.  Co ciekawe, w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds znajduje się także postać zmarłej księżnej Diany, pierwszej żony księcia Karola, która nadal uwielbiana jest przez wielu brytyjczyków. Stoi ona jednak sama, oddzielnie, w innej części wystawy, tak jakby nie miała z Rodziną Królewską nic wspólnego. Ciekawe czyja to była decyzja? 😉

UWAGA! Zdjęcie z Rodziną Królewską można sobie zrobić tylko po odstaniu kilku minut w kolejce. Ze względu na popularność tych figur woskowych stoi przy nich pracownik muzeum, który wpuszcza tylko jedną rodzinę jednocześnie.

 

UWAGA! Jako odwiedzający z małymi dziećmi ominęliśmy wystawę The Sherlock Holmes Experience (gdzie aktorzy przedstawiają mroczne wątki z książek o londyńskim detektywie) oraz Alien: Escape (która przeznaczona jest tylko dla dorosłych odwiedzających o silnych nerwach – trailer możecie zobaczyć na oficjalnej stronie). 

 

Szczerze powiedziawszy, myślę że figury woskowe w Muzeum Madame Tussauds to jednak atrakcja, która zainteresuje przede wszystkim dorosłych i nieco starsze dzieci, które poznały już kulturę masową, oglądają dobre filmy i  bez problemu rozpoznają światowych liderów.

Jako rodzice 3-latka i 5-latki nie oczekiwaliśmy, że będą oni zachwyceni postaciami umieszczonymi w muzeum. Jeszcze mało mówią im takie nazwiska jak Johnny Depp czy Brad Pitt. Trochę lepiej było przy figurach woskowych przedstawiających piosenkarzy, bo jednak One Direction czy Beyonce są już przez nich rozpoznawalne. Szczególnie naszej 5-latce podobało się pozowanie do zdjęć z “gwiazdami”. Niestety dla synka nie były one wystarczająco interesujące i szybko znudził się kolejnymi przystankami przy figurach woskowych.

Na szczęście wspólnie dotrwaliśmy do pozostałych atrakcji, które przyniosły dzieciom dużo więcej radości i emocji niż same figury woskowe. A oto one…

 

 

Spirit of London Ride:

 

Macie ochotę na przejażdżkę londyńską, czarną taksówką? Właśnie w tej części muzeum będziecie mogli wybrać się w podróż klasyczną hackney carriage i to w podróż z niespodziankami…

Spirit of London Ride to trwająca niespełna 5 minut, ale bardzo fascynująca przejażdżka automatycznymi wagonikami, które poruszają się na wszystkie strony  przeprowadzając odwiedzających przez zakamarki historycznego, mrocznego Londynu.

 

Miałam trochę wrażenie, że w tym miejscu zebrano wszystkie postacie, które nie są już potrzebne w salach głównych, które już nie pasują do współczesnego świata i które w innym przypadku powędrowały “na strych”. Doskonale wystylizowane, z dodatkiem bogatych dekoracji stały się kolejną atrakcję muzeum i zyskały nowe “życie”.

Nasze dzieci były zachwycone Spirit of London Ride i od razu chciały powtórzyć tę podróż, ale niestety takiej możliwości nie przewiduje muzeum. Każdy bilet upoważnia tylko do jednej takiej przejażdżki.

 

DOBRA RADA: W niektórych momentach ta wystawa może okazać się nieco mroczna, wręcz upiorna, z dużą ilością bodźców, dlatego jeśli uważacie, że może to wystraszyć Wasze dzieci to od razu przejść do kolejnej atrakcji.

 

Marvel – wycieczka do świata superbohaterów:

 

   

 

Oprócz idealnie odwzorowanych postaci z filmów fantasy takich jak Spider-Man, Iron-Man, Kapitan Ameryka czy Hulk znajduje się tutaj także kino 4D. Siedząc w wygodnych fotelach będziecie mogli obejrzeć film w którym najważniejsi bohaterowie z Uniwersum Marvela ratują Londyn przez zagładą. Oprócz przestrzennego obrazu i dźwięku czekają na was dodatkowo doznania ruchu, wiatru czy wody.

Film trawa niestety tylko 5 minut, więc po jego zakończeniu można czuć pewien niedosyt, ale mimo to wszyscy wyszliśmy z seansu zachwyceni. No i w końcu była to atrakcja, która  wynagrodziła naszemu synkowi wszystkie mamusine selfi z gwiadami z pierwszej części wycieczki 😉

 

 

Star Wars w Londynie:

 

Ostatnia wystawa to nie lada gratka dla fanów sagi Gwiezdne Wojny. Świetne odwzorowanie, kultowe sceny i postaci z filmów to wisienka na torcie odwiedzin w muzeum Madame Tussauds w Londynie.

Nawet jeśli Wasze dzieci (tak jak i nasze) nie oglądały jeszcze Gwiezdnych Wojen, to z dużym prawdopodobieństwem rozpoznają większość postaci. W końcu ich wizerunkami są bombardowane prawie w każdym sklepie.

W tej części będą miały okazję przytulić się do Chewbacci i prowadzić z nim statek kosmiczny, sfotografować się z Yodą czy zaprzyjaźnić się z R2-D2 i C-3PO. Nie zabrakło tu także Darth Vader’a czy Księżniczki Lei.

 

 

Czy warto odwiedzić Muzeum Madame Tussauds z dziećmi?

 

Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie muzeum figur woskowych Madame Tuissouds w Londyne.

 • Po pierwsze dlatego, że za cenę biletu mieliśmy możliwość wstępu do wielu, rozmaitych atrakcji.
 • Ponieważ są one tak różne, to każdy z naszej rodziny znalazł punkt, który podobał mu się najbardziej i który będzie wspominał jeszcze długo.
 • Jedynym minusem jest oczywiście ilość osób odwiedzających muzeum – co roku jest to około 2,5 miliona turystów, więc możecie spodziewać się sporego tłoku. Jednak organizacja całego muzeum jest tak dobra, że nie będziecie musieli ani długo czekać w kolejkach do następnych atrakcji (wyjątkiem może być kolejka do wejścia, ale można jej uniknąć zamawiając bilety online), ani tracić czasu na szukanie prawidłowej drogi do kolejnych wystaw. A to jest bardzo ważne przy zwiedzaniu z dziećmi.

W muzeum spędziliśmy 3 godziny: bardzo przyjemne, pełne śmiechu i pozytywnych emocji. I z całą pewnością mogę polecić Wam to miejsce jako idealny sposób na spędzenie rodzinnego dnia w Londynie. 

 

 

Lokaliacja:

Madame Tussauds, Marylebone Road, London, NW15LR

 

Najłatwiej dostać się tam metrem wysiadając na stacji Baker Street (linie Bakerloo, Circle, Hammersmith & City, Jubilee, Metropolitan). Muzeum znajduje się minutę drogi od stacji metra.

 

Godziny otwarcia:

 • pn – pt 10.00 – 16.00
 • sob – nd 9.00 – 17.00

 

Cena:

 • Cena przy wejściu (w kasie) to 35£ za osobę dorosłą i 30£ za dziecko (od 3 do 15 lat). Dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą za darmo. Dodatkowo, będziecie musieli swoje odstać  kolejce. Jednak tą opcję traktujcie jako ostateczność.

 

 • Aby kupić bilety w lepszej cenie i w dodatku ominąć kolejkę do kasy w muzeum (która może być naprawdę dłuuuga) kupcie bilety online i zabierzcie ze sobą elektroniczny wersję. Wtedy cena za osobę dorosłą to 29£ i 24£ za dziecko. 

 

 

Witryna: Madame Tussauds

 

Jeśli tylko starczy Wam sił i czasu to koniecznie wybierzcie się też do znajdującego się w pobliżu The Regent’s Park’u – urzekającego miejsca z wieloma atrakcjami dla dzieci.


Może Was także zainteresować:

Oyster Card czy Travelcard – jak zaoszczędzić na przejazdach w Londynie

Zwiedzamy Londyn z wózkiem dziecięcym.

AutorOla

 1. Czytam pani bloga przed wizytą w Londynie i jest naprawdę super. Chciałabym się jednak dowiedzieć ile wcześniej trzeba być w muzeum Madame Tussauds przed swoją godziną wejścia na bilecie? Czy jest taka możliwość, że kolejka z biletami będzie tak długa, że nie zdąży się wejść o określonej godzinie podanej na bilecie? Termin wizyty 7.07

  1. To prawda, niektóre są jak żywe. Ale popatrz na przykład na postać Leonarda DiCaprio – hahaha…chyba coś im nie wyszło :/

 2. Oglądałam ostatnio dokument o madame Tussauds i jej historia bardzo mnie zaskoczyła. Nabrałam ochoty na zobaczenie muzeum na żywo, jak będę planowała wypad do Londynu muszę tylko pamiętać o wcześniejszym zakupie biletów online, bo nie znoszę stać w kolejkach 😉

  1. Oj…to to koniecznie. W Londynie kolejki są…naturalne – wszyscy cierpliwie czekają w nich na swoją kolej, nawet jeśli są naprawdę bardzo długie… Ja od kiedy mam dzieci zrobiłam się bardziej niecierpliwa i nie wyobrażam sobie tracić czasu na taką kolejkę, której zresztą można uniknąć. Tam gdzie tylko się da kupujemy bilety on-line przy okazji zaoszczędzając kilka funtów.

 3. Musę przyznać, że figury robią wrażenie! Nigdy nie byłam w tym muzeum, ale bardzo bym chciała – szczególnie do części z Sherlockiem Holmesem. Fajna historia dot. samej założycielki 🙂

  1. Ja dla tej części też chętnie wrócę do tego muzeum 🙂 Z tego co czytałam aktorzy przedstawiają tam różne sceny z książek o Sherlock’u Holmes’ie, jest nawet Kuba Rozpruwacz (w postaci przemykającego cienia). Tylko zdecydowanie trzeba to zrobić w jakiś mało zatłoczony dzień, aby móc wszystko dojrzeć. Jak my byliśmy to akurat w tym miejscu zgromadziło się tyle osób, że trudno byłoby przeżyć dreszczyk grozy, który powinien towarzyszyć temu przedstawieniu. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *