Regent’s Park to królewski park w Londynie(jeden z wielu). Jest on położony na terenie City of Westminster oraz Camden i zajmuje 197 hektarów. Na północy parku zlokalizowane jest londyńskie zoo. Regent;s Park obecnie zajmuje tereny znane wcześniej jako Marylebone Park. Już w 1538 roku Henryk VIII sprawił, że te tereny stały się własnością korony i były wykorzystywane, jako miejsce do polowań. Dopiero w 1811 roku książę regent(późniejszy król Jerzy IV) polecił architektowi Johnowi Nashowi stworzenie planu zabudowy parku. Zgodnie z planami postawiono sporo domów szeregowych typu „terrace”. W parku tym znajdują się place zabaw, boiska sportowe, jezioro(po którym można pływać łódką).
Co znajduje się na terenie Regent’s Park? Sprawdź te informacje.
W północnej części Regent’s Park znajduje się londyńskie zoo(otwarte w 828 roku) oraz siedziba Zoological Society of London. Z kolei w Queen Mary’s Gardens znajduje się Open Air Theatre. W Regent’s Park znajdują się też takie miejsca jak:
- ogrody St John’s Lodge,
- Winfield House, czyli oficjalna siedziba ambasadora Stanów Zjednoczonych w Zjednoczonym Królestwie,
W południowych rejonach parku umieszczono kampus Regent’s College(będący siedzibą European Business School London, Regent’s American College London (RACL) i Webster Graduate School).
Zgodnie z planami architektonicznymi powstały wille Marquess of Hertford’s Villa, Holford House, The Holme, czy Hanover Lodge. Park został otwarty dla mieszkańców Londynu po raz pierwszy w 1835 roku. W 1930 roku stworzono Queen Mary’s Gardens(gdzie znajdziemy ponad 12 000 róż różnych odmian), a po II Wojnie Światowej wybudowano w parku boiska, w 2005 roku postawiono pawilon sportowy. Wstęp do Regent’s Park jest darmowy, a park jest otwarty od 5 rano do zmierzchu. W pobliżu parku umiejscowione są takie stacje metra jak:
- Regent’s Park,
- Great Portland Street,
- Baker Street,
- St John’s Wood,
- Camden Town.
W pobliżu zatrzymują się również autobusy(np. 2, 13, 18, 27, 30).
Czym jest Regent’s Park?
Park ten jest idealnym miejscem do zwykłego odpoczynku i relaksu, ale również do uprawiania wielu dyscyplin jak:
- tenis,
- krykiet,
- lekka atletyka,
- piłka nożna,
- hokej.
Park jest popularny wśród rowerzystów, a ornitologowie obserwują liczne gatunki ptaków.
Gdzie prowadzi Regent’s Canal?
Kanał Regenta to połączenie Paddington Arm z Grand Union Canal. Kanał ma długość 8,6 mil (13,8 km). Kanał biegnie na północ od centralnego Londynu. Budowę tej wodnej drogi zaproponował już w 1802 roku Thomas Homer, który chciał połączyć Grand Union Canal z Tamizą na wysokości Limehouse. Jednak w 1812 roku parlament za pomocą specjalnego aktu podjął decyzję o budowie kanału, który został dołączony do projektu Nasha z 1811 roku. John Nash został mianowany dyrektorem budowy. Pierwsza część kanału została otworzona w 1816 roku i zawierała 251-metrowy tunel biegnący pod Maida Hill, na wschód od „Little Venice”. Druga część była krótsza(48 metrów) i prowadzi do Lisson Grove. Z kolei w 1820 roku ukończono kolejny odcinek kanału, który prowadzi od Camden do Limehouse i zawiera tunel(886-metrowy Islington). W Limehouse Basin znajdują się doki do przeładunku na barki rzeczne towarów, które są przewożone przez statki morskie. Kanał na całej długości był poszerzany, przez co tworzyły się specjalne niecki jak:
- City Road Basin,
- Cumberland Basin,
- Wenlock Basin,
- Kingsland Basin,
- St. Pancras Stone
- Coal Basin.
Do dziś przetrwały tylko niektóre z nich. W City Road Basin przeładowywano głównie węgiel oraz materiały budowlane. Jednak początek XX wieku i wzrost znaczenia kolei sprawiły, że Regent’s Canal nie był już tak intensywnie wykorzystywany. Pojawiały się plany przekształcenia kanału w trasę kolejową, lecz rząd nie chciał, aby przez Regent’s Park przejeżdżały pociągi i plany te upadły. Współcześnie kanał jest tylko atrakcją turystyczną i latem pływają po nim wodne autobusy między Maida Vale a Camden.