Greenwich – dziedzictwo UNESCO

Greenwich w Londynie to dzielnica położona nad Tamizą.

To gratka dla turystów, którzy uwielbiają zwiedzać muzea, podziwiać zabytki oraz piękną, majestatyczną barokową i gregoriańską architekturę.
Najważniejsze z nich powstały na przełomie XVII i XIX wieku, czyli w momencie, kiedy Imperium Brytyjskie stawało się morską potęgą. Dziedzictwo to trafiło na listę UNESCO w 1997 roku. Ciekawostką jest fakt, że przez obserwatorium astronomiczne przechodzi południk zerowy. Aby zwiedzić to miejsce w Londynie, musimy zarezerwować sobie kilka godzin. Większość atrakcji znajduje się blisko siebie.

Warto krótko przybliżyć historię tego miejsca.

Na początku XV wieku książę Onufry Lancaster zaczął budować tutaj swoją rezydencję. To właśnie on i jego decyzja o budowie przyczyniła się do rozwoju tego terenu. Powstał pałac i wieża, w którym teraz znajduje się słynne Królewskie Obserwatorium Astronomiczne. Niestety oskarżono go o zdradę i umieszczono w więzieniu. Tam zmarł, a jego pałac trafił w ręce angielskiej korony.
Kolejny władca, Henryk VII nieco zmienił budowlę i stworzył główną rezydencję dynastii Tudorów. W tym pałacu na świat przyszło kilku władców z tego rodu.
W czasie wojny domowej w połowie XVII wieku pałac został zrujnowany i rozebrany. Kolejny władca próbował zbudować nowy pałac, ale w rezultacie powstało jedynie jedno skrzydło, które przetrwało do dzisiaj.
W tym samym wieku rozpoczęło się przekształcenie Greenwich w miejsce, które znane się dzisiaj.

Greenwich Park – piękny park we wschodnim Londynie.

Greenwich najlepiej zwiedza się na pieszo, część z atrakcji jest darmowa, ale żebyśmy zwiedzili jak najwięcej, należy pojawić się tu wcześnie rano. Zdecydowanie na zwiedzanie należałoby zarezerwować sobie cały dzień.
Królewski park Greenwich to teren, który należy do korony angielskiej. W odległych czasach wykorzystywany był do polowań przez ówczesnych władców. Park ten utworzony został dla pensjonariuszy Królewskiego Szpitala dla Marynarzy. Jest on otwarty dla turystów i mieszkańców, którzy w piękne, słoneczne dni rozkładają koce i korzystają ze słońca. Wchodząc na taras widokowy, naszym oczom pojawi się niesamowity i najpiękniejszy widok na stolicę Wielkiej Brytanii. Ujrzymy olśniewający kontrast między nowoczesnymi drapaczami chmur a barokową architekturą. Widząc to, warto przystanąć i pomyśleć: jak bardzo rozwinął się Londyn na przełomie 300 lat. Na terenie parku znajduje się wiele ciekawych budynków.

Poniżej jedynie kilka z nich, które warto zwiedzić:

  1. Old Royal Naval College to cudowna barokowa budowla. To również perła w koronie dzielnicy Greenwich. To kompleks, który powstał jako szpital i przytułek dla marynarzy. A następnie przekształcił się w szkołę morską. Obecnie mieści się tu uniwersytet i szkoła muzyczna, a turyści mogą spacerować pomiędzy dziedzińcami i kolumnadami za darmo. Zarówno uniwersytet, jak i szkoła muzyczna posiada piękne barokowe kopuły, które ozdobione są pięknymi barokowymi freskami. Znajdująca się tutaj jadalnia nazywana jest brytyjską Kaplicą Sykstyńską. Natomiast kaplica świętych Piotra i Pawła wyróżnia się niezwykle barwną paletą kolorów oraz detalami architektonicznymi, które nawiązują do Grecji.
  2. Narodowe Muzeum Morskie – to miejsce, gdzie obejrzymy wiele wspaniałych eksponatów i wystaw. To tutaj poznamy historię początków potęgi brytyjskiej floty z czasów dynastii Tudorów. Dowiemy się wiele ciekawych rzeczy o Londynie, który był największym portem świata, o bitwach morskich oraz o Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Zebrano tutaj eksponaty z czasów słynnej bitwy pod Trafalgarem, w specjalnym pomieszczeniu znajduje się obraz z brytyjskim okrętem flagowym HMS Victory, a w gablocie wisi mundur z dziurą po kuli i z krwią admirała Horatio Nelson.
  3. Pałac Queen’s House – to pierwszy klasycystyczny budynek, który został wybudowany w Wielkiej Brytanii. W środku powstały pierwsze samonośne spiralne schody tzw. Schody Tulipanowe. Niestety nie znajdziemy tutaj żadnych mebli ani wystroju z tamtej epoki, a jedynie obrazy związanych z rodziną królewską między innymi portret królowej Elżbiety I. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani podziwianiem takiej sztuki, warto jednak skorzystać z okazji, aby zobaczyć spiralne schody, pięknie zdobioną balustradę oraz sufit w Wielkiej Sali.

Do Greenwich dojedziemy tzw. lekką koleją (DLR – Docklands Light Railway), statkiem, pociągiem lub autobusem. Podróż nie zajmie nam dużo czasu, a jedynie około 20 – 30 minut.