Zoo w Londynie – ZSL London Zoo

 

 

 

Lubimy odwiedzać Zoo, pewnie dlatego że nasz synek od zawsze jest wielkim fanem zwierząt, szczególnie tych dzikich i groźnych. Londyńskie Zoo było moim pewniakiem ciekawych atrakcji w Londynie, wysoko postawionym na liście “must see” z dziećmi. Szczerze powiedziawszy już od dawna czekaliśmy na dobry moment, żeby wygrać się właśnie tam.

Do tej pory miejsca, które udawało nam się odwiedzać w Londynie zachwycały nas mniej lub bardziej, ale zawsze wychodziliśmy z nich zadowoleni i usatysfakcjonowani. Niestety muszę przyznać, że zwiedzanie z dziećmi londyńskiego Zoo było naszą pierwszą turystyczną wpadką. Może nie całkiem drastyczną i kompletnie demotywującą, ale jednak czujemy duży niedostyt związany z tą wizytą. Ale wszystko po kolei…

 

 

Londyńskie Zoo mieści się w północnej części pięknego parku Regent’s, który na marginesie jest jednym z naszych ulubionych miejsc na spacer z dziećmi. Zajmuje ono powierzchnię ponad 14 hektarów i jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznym na świecie. Otwarto je w 1828 roku jedynie w celach naukowych, by 19 lat później udostępnić ogród także szerszej publiczności. Za jego kondycję oraz rozwój odpowieda Zoological Society of London  (ZSL).

Ogród zoologiczny w Londynie jest zadbany i ma wiele ślicznych alejek spacerowych. Wybiegi dla zwierząt są czyste, duże i ciekawie zaprojektowane, aby jak najbardziej przypominały naturalne środowisko danego gatunku.

 

Na szczególną uwagę zasługuje kilka miejsc:

Rainforest Life

Miejscem, które bardzo miło nas zaskoczyło był budynek ze zwierzętami z Lasów Tropikalnych. Zamieszkuje go przezabawny leniwiec, urocze małpki czy powolny pancernik. Wszystkie zwierzęta żyją ze sobą w zgodzie, pomiędzy roślinnością z tamtej części świata, bez klatek czy szyb ograniczających widoczność. Zdarza się nawet, że wychodzą poza swój przydzielony rewir i przechadzają się wśród zwiedzających.

 

Meet the Monkey

Aleja porośnięta niskimi drzewami i krzakami, gdzie wolno żyją miniaturowe małpki. Doświadczycie tam jak skaczą nad Waszymi głowami i usłyszycie tuż przy Waszych uszach ich piskliwe nawoływania innych towarzyszy. Świetne doświadczenie!

 

Butterfly Paradise

Tam wśród zjawiskowych, kwitnących roślin będziecie mogli zobaczyć latające motyle przeróżnych wielkości i kolorów – tuż nad waszymi głowami, tuż przed Waszymi oczami i na wyciągnięcie Waszej ręki. Dodatkową atrakcją jest wylęgarnia motyli, gdzie można zobaczyć jak z poczwarki wyrastają te przepiękne stworzenia. Takie miejsca nie są obecnie niczym niespotykanym, ale zawsze przyjemnie jest znaleźć się w bliskim otoczeniu tak pięknych owadów.

 

Penguin Beach

To oczywiście miejsce gdzie zobaczymy pingwiny. Świetnie zaprojektowany fragment ogrodu zoologicznego, który pozwoli Wam nie tylko zobaczyć jak te sympatyczne nieloty zachowują się na lądzie, ale przede wszystkim jak szybko i sprawnie poruszają się pod wodą. Świetna zabawa!

 

Animal Adventure

To miejsce, gdzie spotkacie zwierzęta hodowlane takie jak kozy, świnie czy krowy. Będzie to okazja do bliskiego spotkania z tymi zwierzętami, do ich dotknięcia, a nawet nakarmienia. Sympatyczna niespodzianka dla Maluchów.

 

 

Niestety to koniec miejsc, które zwróciły naszą uwagę, a wszystko to blaknie podczas dłuższego zwiedzania. Moim zdaniem londyńskim Zoo zamieszkuje po prostu mała liczba zwierząt, które można by było obserwować. Co prawda na oficjalnej stronie przeczytacie, że znajduje się tam ponad 650 gatunków zwierząt, ale w rzeczywistości nie ma tam ani jednego słonia, ani nosorożca, ani pantery, ani geparda, brakuje też szympansów…

UWAGA: Aby zobaczyć wyżej wspomniane gatunki należy wybrać się do drugiego zoo kierowanego przez ZSL – Whipsnade Zoo, które znajduje się w Bedfordshire (w okolicach lotniska Luton). Szkoda!

 

 

Trzeba mieć też dużo szczęścia, żeby zobaczyć w pełnej krasie zwierzęta, które mieszkają w Londyńskim Zoo w Regent’s Parku. Z dużym prawdopodobieństwem będą albo w budynkach do których zwiedzający nie mają dostępu, albo będą smacznie spały gdzieś na uboczu.

DOBRA RADA: Jednym rozwiązaniem tej sytuacji, jest zwiedzanie ogrodu zoologicznego z zegarkiem w ręku. O określonych porach, przy poszczególnych zwierzętach zjawiają się ich opiekunowie, zazwyczaj z jakimś łakociem dla swoich pupili i opowiadają ciekawostki na temat danego gatunku. Informacje o dokładnych godzinach otrzymacie wraz z mapką ogrodu podczas zakupu biletów w kasie. Jeśli uda Wam się być przy wybiegu akurat wtedy macie pewność, że zobaczycie bardziej aktywne zwierzęta.

 

 

Cena:
Zoo jest oczywiście atrakcją płatną. Jak w większości przypadków proponuję Wam zakup biletów on-line (ceny w kasach są 10% wyższe):
osoba dorosła 24,30 £ on-line (lub 29,75 £ na miejscu)
dziecko (3-15 lat) 18,00 £ (lub 22,00 £ na miejscu)
dziecko poniżej 3 lat za darmo
bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) 75,80 £

SUBIEKTYWNIE: Moim zdaniem, cena jest wysoka (szczególnie jeśli wybieracie się całą rodziną), przede wszystkim dlatego, że jest ona nieadekwatna do atrakcji jakie oferuje londyńskie Zoo. Na dość dużym terenie nie zobaczycie wielu zwierząt, które w takim miejscu jednak powinny się znaleźć, jak chociażby słonie czy nosorożce.

Witryna: ZLS London Zoo

 

 

Być może spodziewałam się zbyt wiele. Być może miałam zbyt wygórowane oczekiwania odnośnie londyńskiego Zoo. Miałam nadzieję, że ogród zoologiczny znajdujący się w centrum największej stolicy w Europie będzie miejscem dopracowanym pod każdym względem, które zaskoczy nas i udostępni atrakcje których jeszcze nie mieliśmy okazji zobaczyć nigdzie indziej. Niestety tak się nie stało. Jest to oczywiście przyjemne miejsce na rodzinny spacer z dziećmi, ale na pewno nie jest to atrakcja, na którą należy przyjeżdżechać specjalnie do Londynu.

Jeśli już koniecznie chcecie wydać nieco funtów, sprawdźcie inne płatne atrakcje, które można zwiedzić w Londynie z dziećmi lub wybierzcie coś z naszych propozycji które są bezpłatne

 

AutorOla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *