Zabytki największego miasta Irlandii.

Dublin umiejscowiony jest na wschodnim wybrzeżu wyspy w prowincji Leinster. Jest główną lokalizacją ośrodków kulturowych, przemysłowych, ekonomicznych, jak i zarówno turystycznych. Od 2010 roku miasto jest wpisany na irlandzką listę informacyjną UNESCO. Według dawnych kart historycznych już w 140 roku n.e. pojawiły się wzmianki o tym niezwykłym miejscu zapoczątkowane informacje zasłyszane od Ptolemeusza o przebywających tam pierwszych w tych rejonach osadnikach.

Stolica jest niebywale atrakcyjna pod względem turystycznym. Specyficzna atmosfera tego miejsca dodaje mu uroku. Zachowało się wiele zabytków sięgających nawet XVII w. Wybudowany przez Normanów zamek Dubliński jest tego dobrym przykładem. Na jego miejscu wcześniej znajdowała się fortyfikacja wikingów. Od jego zachodniej strony można dostrzec Katedrę Kościoła Chrystusowego z 1172 r., która to również powstała na miejscu dawnej katedry wikingów. Drugą wartą zobaczenia katedrą w Dublinie jest Katedra Św. Patryka. Dublin zabytki ma różnorodne. W jego centrum można dostrzec mieszankę niskiej zabudowy utrzymanej w stylu neoklasycznym i gregoriańskim plasujące się na XVIII w. W niewielu lokalizacjach zachowały się charakterystyczne dla tego miejsca ceglane domki charakteryzujące układ urbanistyczny z tamtego okresu. Natomiast Muzeum i Biblioteka Narodowa znajdujące się przy prawym brzegu Liffey pochodzą z epoki wiktoriańskiej. Godnym uwagi turysty powinien być także budynek Uniwersytetu Irlandii z 1592 r. W samym mieście Dublin znajduje się, aż 35 muzeum i galerii sztuki. Oczywiście do najważniejszych z nich należą oddziały Muzeum Narodowego, gdzie znaleźć można cenne dzieła sztuki i zabytki wyspy.

Tamtejszą Galerię Narodową szczyci kolekcja twórczości malarstwa irlandzkiego, jak i europejskiego, tj. Tycjan, Rembrandt, Caravaggia. Godna uwagi jest Hugh Lane Gallery, jak i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W stolicy, a także miejsce na tereny zielone, gdzie można aktywnie spędzić czas, np. park miejski St Stephen’s Green oraz Phoenix Park z roku 1745, jest uważany za jeden z najstarszych ogrodzonych parków na terenie Europy. Nieopodal niego znajduje się zoo, rezydencja Prezydenta Kraju, Ambasada Stanów Zjednoczonych.
Zabytki Dublina, które warto zobaczyć to:

  • katedry anglikańskie,
  • kościół Św. Audoena z XII w.,
  • Bank of Ireland z 1739 r.
  • Muzeum Sprzętu Radiowego i Fonograficznego,
  • Muzeum Pisarzy Dublińskich,
  • Muzeum Figur Woskowych,
  • Muzeum Historii Naturalnej,
  • Port morski w Dublinie,
  • Kilmainham Hospital z 1610 r. oraz Kilmainham Gaol