Caravaning sposobem na swobodne podróżowanie

Zacznijmy od tego, czym jest caravaning?

Jednym słowem mówiąc to podróżowanie pojazdami kempingowymi tzw. kamperami. Decydując się na podróż kamperem czy z przyczepa kempingową naszą bazą noclegową i żywieniową jest właśnie nasz pojazd.
Podróżowanie w ten sposób jest bardzo wygodne, ponieważ spędzamy w trasie tyle czasu na ile mamy ochoty, zatrzymujemy się tam gdzie chcemy, jednym słowem zwiedzamy to co chcemy w danej chwili zwiedzić. Możemy sami decydować gdzie w danym miejscu zatrzymamy się na sen czy to będzie las, czy pobliska plaża, czy na wydzielonym polu kempingowym. Zawsze wszystko czego potrzebujmy, mamy ze sobą. Podróżujemy z naszą sypialnią, kuchnią i łazienką. Szukając dla nas odpowiedniego kampera pamiętajmy, że nie płacimy jedynie za sam pojazd, ale za nasz dom na kółkach, który będzie nam służył przez jakiś okres: tydzień, dwa tygodnie czy miesiąc. Jeśli pomyślimy o tym w ten sposób, to koszt za wynajem nie jest aż tak duży, a ile swobody w podróżowaniu i zwiedzaniu.
Taki sposób podróżowania jest coraz bardziej popularny i powszechny. Innym sposobem na podróżowanie kamperem jest możliwość dotarcia do miejsca docelowego i tam wypożyczenie odpowiedniego pojazdu.

Caravaning – jak tanio spędzić urlop w Anglii?

Wybierając odległe kraje np. Anglię dotarcie do niej kamperem z Polski zajęłoby nam zbyt dużo czasu, natomiast wypożyczając na miejscu pojazd, przedstawia się to już trochę inaczej i znaczenie lepiej. Zdarza się również, że rodziny od kilku lat stacjonują swoją przyczepę w danym miejscu i opłacają miejsce przez cały rok. Kiedy planują urlop wystarczy, że dotrą innym środkiem transportu na miejsce i zaczną korzystać ze swojego kampera czy przyczepy. Niektórzy z nas mogą przypuszczać, że podróżowanie kamperem czy z przyczepą to jedynie typowo letnie, wakacyjne przygody. Nic bardziej mylnego, są ludzie, którzy w ten sposób podróżują przez cały rok, nie ważne czy w upał czy mróz. Wystarczy tylko dobra instalacja grzewcza, odpowiedni sprzęt i w drogę.

Caravaning – co z kosztami?

Caravaning to tani sposób na podróżowanie i zwiedzanie wielu ciekawych miejsc. Takich miejsc, o których sami zdecydujemy, że chcemy je zobaczyć.
Zakup kampera to spory wydatek, na który rzeczywiście może nas nie stać, ale jest wyjście z sytuacji. Nie musimy być posiadaczami kampera czy przyczepy, możemy go wypożyczyć i ruszyć w drogę z naszymi najbliższymi. Wypożyczenie kampera będzie bardziej opłacać się ludziom, którzy decydują się na urlop jedynie na okres tygodnia lub dwóch tygodni w ciągu całego roku.
Przy wynajmowaniu kampera kluczową rolę odgrywa cena za dobę. W różnych ofertach możemy znaleźć bogato wyposażone samochody, które są prestiżowe i bardzo wygodne. To są zazwyczaj samochody z tzw. wyższej półki.
Kiedy jednak koszt za takie auto jest dla nas zbyt duży, znajdziemy też auta ze średniej półki.
Pamiętajmy też o tym, że cena za wynajem w okresie wakacji, majówki czy długich weekendów jest wyższa niż w sezonie niskim lub średnim.

A może kampervan?

Świetną alternatywą jest wypożyczenie kampervana, za którego nawet w wysokim sezonie zapłaciły do 500 zł brutto za dobę. Auta tego typu są ze starszych roczników, ale nadal w bardzo dobrym stanie. Zresztą firmy zajmujące się wypożyczaniem tego typu samochodów dbają o nie tak samo jak o nowsze roczniki.

Wypożyczając kampera możemy pokusić się o usługi dodatkowe takie jak:

  1. Czysty i gotowy do jazdy samochód
  2. Pełna butla gazowa
  3. Specjalna chemia oraz papier do toalety kasetowej
  4. Samochód zatankowany
  5. Woda i inne płyny eksploatacyjne są uzupełnione

Oczywiście, za powyższe usługi zapłacimy trochę więcej, jest to tzw. opłata serwisowa, jednak nie wszystkie wypożyczalnie oferują taką usługę.
Dodatkową opłatą za wypożyczenie kampera jest również kaucja, w zależności od standardu wysokość jej jest różna. Firma wypożyczająca auto zabezpiecza się na fakt uszkodzenia samochodu z naszej winy, wówczas z kaucji pobierana jest odpowiednia kwota. Każde takie auto jest również ubezpieczone.

Osobiście uważam, że ten sposób podróżowania jak dla mnie jest idealny z jednego podstawowego powodu: to ja decyduję, ile czasu jadę, to ja decyduję w jakich okolicznościach przyrody będę dziś spała i to ja decyduję, w którym kierunku pojadę i co chcę zobaczyć, poznać.
Dla mnie rewelacja!!! Uwielbiam taką swobodę w podróżowaniu.