Dover – co warto zwiedzić z dziećmi

Dover to piękne miasto portowe, które położone jest w południowo-wschodniej Anglii i podlega pod hrabstwo Kent. Miasto leży przy Kanale La Manche oddzielającym 34 kilometry Wielką Brytanię od Francji. Dlatego też Dover jest głównym punktem dla osób, które przemieszczają się za pomocą promów do Calais lub Dunkierki czy w kierunku Wielkiej Brytanii. Jest to miejsce, z którego można ruszyć do innych miast w Wielkiej Brytanii. Charakterystyczne cechy Dover to duże promy, morze, tysiące samochodów i mnóstwo ludzi. Z pobliskich, białych klifów można zaobserwować port z góry. Nawet na szczycie białych klifów słychać komunikaty w językach:

  • niemieckim,
  • francuskim i
  • angielskim.

Jakie są atrakcje Dover – przeczytaj te informacje

Do najbardziej rozpoznawalnego miejsca Dover zalicza się nadmorskie urwiska skalne (White Cliffs), które rozciągają się na przestrzeni 8 kilometrów i sięgają nawet 100 metrów wysokości. Przy dobrych warunkach pogodowych ze szczytu można dojrzeć wybrzeże Francji. Przy wycieczce z dziećmi na białe klify należy pamiętać, aby poruszać się wzdłuż szlaków, gdyż klify, co pewien czas się kruszą i rozpadają. Spacer po klifach zapewnia kontakt z przyrodą, cudowne widoki oraz nasycenie się morskim klimatem.
Kolejnym charakterystycznym obiektem dla Dover jest Dover Castle. Zamek w Dover został zbudowany w XΙΙ wieku(okres średniowiecza) i miał istotne znaczenie w obronie kraju. Jest to powód, dla którego jest określany jako “klucz do Anglii”. Jest to największa w Wielkiej Brytanii twierdza, która została ufortyfikowana w czasach epoki żelaza. Na terenie zamku znajdują się sekretne tunele (Dover Castle’s Secret Tunnels), które służyły jako:

  • schrony dla żołnierzy,
  • punkty dowodzenia,
  • szpitale do leczenia rannych.

Na tym samym wzgórzu Rzymianie wznieśli latarnię morską, do której przylega Kościół św. Marii De Castro.
Atrakcyjnym punktem zwiedzania będzie także plaża w Dover, która jest szeroka i zapewnia widok na morze jak i obszerne białe klify oraz płynące statki. Naprzeciwko morza, tuż przy porcie można spotkać liczne pomniki, które upamiętniają ważne wydarzenia. Będąc w Dover na pewno w oczy rzuci się dzieło Banksy’ego dotyczące brexitu, które wykonał na jednym z budynków niedaleko portu. Mural przedstawia oderwanie się Wielkiej Brytanii z wpływów Unii Europejskiej.
Następnym krokiem zwiedzania Dover powinna być wiktoriańska latarnia morska z 1843, którą Marconi wykorzystał użył do pierwszych udanych prób radionawigacji na świecie.
W Dover znajduje się również jedna z największych na wyspie sieci fortyfikacji. Zachodnie Wzgórza w Dover składają się z wielu rowów i fortów rozciągających się wzdłuż wybrzeża oraz posiada sporo mocnych punktów jak Upuść Redoubt i Cytadela, a także suche fosy. Najbardziej jednak znany jest Grand Shaft, czyli niespotykana potrójna klatka schodowa z XIX wieku, która pozwala na szybkie przemieszczanie się wojska.

Będąc w Dover nie można zapomnieć o najwspanialszym zachowanym domu z okresu rzymskiego w Anglii. Odkryto dotąd około 50 struktur, w tym malowane ściany oraz rozbudowane systemy ogrzewania podłogowego. Obowiązkowym punktem w Dover powinno być muzeum, gdzie można obejrzeć trzy piętra obiektów i ekranów, na których opowiada się o bogatej historii miasta(od rzymskich początków do współczesności). W muzeum znajduje się najstarszy na świecie znany statek pełnomorski(drewniana łódź z epoki brązu).
W Dover znajduje się także pomnik w kształcie samolotu na pamiątkę francuskiego lotnika Louis Blériot, który latał kanałem La Manche w 1909 roku.
Z kolei cztery mile od Dover, w St. Margaret’s Bay znajduje się Pines Garden, który obejmuje ogrody o powierzchni sześciu akrów z kaskadami przyległym jeziorem. Można tam zobaczyć organiczny ogród kuchenny, w którym znajduje się ponad 40 różnych gatunków ekologicznych owoców i warzyw.