Zoo w Londynie to jedno z największych i najstarszych zoo na świecie. Miejsce zamieszkania znalazło tam więcej niż 800 gatunków zwierząt. Sąsiadujące z zoo Towarzystwo Zoologiczne w Londynie jest inicjatorem wielu działań i projektów w zakresie ochrony zwierząt i zachowania gatunków. Działania Towarzystwa mają za zadanie ochronę zdrowia zwierząt i wydłużenie ich życia. W zoo w Londynie można odwiedzić:
- królestwo goryla (Gorilla Kingdom),
- plażę pingwina (Penguin Beach),
- terytorium tygrysa (Tiger Territory),
- raj motyla (Butterfly Paradise),
- Krainę Lwów,
- Meet the Monkeys-spotkanie z małpkami Sajmiri,
- Blackburn Pavilion-ptaszarnia,
- Dom gadów,
- i wiele innych.
Dzieje londyńskiego zoo – ciekawe informacje
Londyńskie zoo jest zlokalizowane w centrum stolicy Anglii, w północnej części Regent’s Park. Zoo zajmuje 15 hektarów i umieszczono w nim około 20 300 zwierząt, które należą do ponad 600 gatunków. Zoo w Londynie zostało założone przez Towarzystwo Zoologiczne w celu naukowego badania zwierząt. Zoo zostało otwarte 27 kwietnia 1828 i zebrano w nim:
- lwy,
- tygrysy,
- niedźwiedzie
- słonie z Afryki.
Kolejne lata przynoszą otwarcie domu gadów(1849 rok), publicznego akwarium(1853), pierwszego insektarium(1881) czy pierwszego małego zoo(1938). Dziś w ramach programu badań i ochrony gatunków w zoo przebywa ponad 100 zagrożonych gatunków. Londyński ogród zoologiczny był pierwszym, w którym otworzono publiczne terrarium, akwarium i insektarium. Stałym gościem w londyńskim zoo od 1831 roku był Karol Darwin, który był członkiem Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego.
Co można zobaczyć w zoo w Londynie?
W londyńskim ogrodzie zoologicznym można zobaczyć Krainę Lwów(w tym 3 trasy, ponad 2500 m² czy interaktywne zajęcia z weterynarzami z zoo), Dom Gadów, gdzie znajdują się węże, jaszczurki, żaby, ropuchy i krokodyle. To w zoo w Londynie nakręcono scenę, gdzie Harry Potter wrzuca swojego kuzyna Dudleya do wiwarium. Na Plaży Pingwinów z basenem o powierzchni 1200 m² i bańkami obserwacyjnymi można zobaczyć jak pingwiny pływają pod wodą. Zoo pozwala uczestniczyć w posiłku pingwinów (dwa razy dziennie). W zoo można także spotkać inne zwierzęta jak:
- żyrafy,
- zebry,
- hipopotamy,
- pająki,
- egzotyczne ptaki,
- hipopotamy,
- hieny,
- małpy,
- motyle,
- żółwie
- owady i wiele innych.
W londyńskim zoo z uwagi na zapotrzebowanie na miejsce nie są już dostępne duże ssaki(jak np. słonie czy nosorożce). Zostały one przeniesione do ZSL Whipsnade Zoo – Północny Londyn. Końcem marca 2016 oddano do użytku zwiedzających wybieg dla lwów azjatyckich, który został zbudowany na podobieństwo indyjskiej osady Sasan Gir(gdzie lwy żyją tam w środowisku naturalnym).
Ochrona zwierząt w zoo w Londynie
Spośród licznie zgromadzonych zwierząt w zoo w Londynie znajduje się ponad 100, które są wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Park zoologiczny w Londynie jest podzielony na kilka obszarów, które zostały poświęcone zwierzętom lub ich grupom czy obszarom skąd pochodzą. Podczas wizyty w zoo można zobaczyć leniwce, pingwiny Humboldta, goryle czy żyrafy oraz tak unikalne okazy jak warany z Komodo lub orangutany. Z kolei Akwarium zostało podzielone na trzy strefy, które przedstawiają odmienny obszar wód na świecie wraz z zamieszkującymi go gatunkami. Strefy te przedstawiają:
- świat Amazonki,
- Rafę Koralową,
- pozostałe wody.
W zoo można bezpośrednio spotkać małpki sajmiri(bez żadnej dodatkowej siatki lub szyby). Miejsce to jest nazwane Meet the Monkeys. Odwiedzający mogą się tam swobodnie poruszać(ścieżką wyznaczoną dla zwiedzających). Z kolei w obiekcie In with the Lemurs, gdzie zwiedzający poruszają się w towarzystwie otaczających ich lemurów. Cena wejścia do zoo jest uzależniona od miesiąca oraz od natężenia w wybranej dacie. Zakup on-line z wyprzedzeniem jest najkorzystniejszy cenowo( około 10% tańsze).