Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew znane wszystkim jako Kew Gardens to jedyne ogrody botaniczne na świecie, które zostały wpisane na listę, jako Światowe Dziedzictwo UNESCO (od lipca 2003 r.). Ogrody zajmują obszar o powierzchni 120 hektarów, na którym znajduje się największa na świecie kolekcja żywych roślin, bo aż ponad 50 000 gatunków. Rośliny te są rozmieszczone w 8 szklarniach i galeriach, które zostały przeznaczone sztuce botanicznej, badaniom i ochronie roślin. Każdego roku ogrody ogląda ponad 1 milion odwiedzających.
Jak powstało Kew Gardens?
Jeszcze do 1840 roku miejsce ogrodów zajmowały letnie rezydencje brytyjskiej rodziny królewskiej(Biały Dom, znany również, jako Dom w Kew) i Richmond Lodge (znany, jako Dom Holenderski). Dopiero królewskie żony(np. królowa Karolina i księżniczka Augusta), które pasjonowały się botaniką doprowadziły do przekształcenia we wspaniałe ogrody botaniczne. Na terenie ogrodów z pomocą architekta Williama Chambersa zostały wzniesione różne budynki, które symbolizują wydarzenia bądź nawiązują do konkretnych regionów. Ogrody pod zarząd rządu brytyjskiego przeszły w 1840 roku. Na terenie ogrodów znajdują się takie budynki jak:
- szklarnie,
- pałace,
- muzea,
- restauracje,
- kawiarnie,
- sklepy,
- biblioteka.
Na obszarze Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew można zobaczyć:
- Wielką Pagodę z 1762 roku, która symbolizuje przyjaźń między Anglią a Chinami;
- jezioro;
- ogród japoński;
- galerię sztuki z dziełami wiktoriańskich artystów;
- muzeum, gdzie znajdują się najlepsze prace artystyczne z zakresu botaniki;
- ogród śródziemnomorski;
- Treetop Walkway, czyli chodnik o długości 200 m, a wznoszący się na 18 m wysokości, na który można się dostać windą lub schodami, aby wejść na wierzchołki drzew;
- Ul, który przedstawia związek między roślinami a pszczołami;
- 4 Szklarnie Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew(Dom Umiarkowany, Palm House, Konserwatorium Księżniczki Walii oraz Centrum Botaniki Ekonomicznej).
Co warto zobaczyć w Kew?
Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew to spory kompleks ogrodów i szklarni zlokalizowany w okolicach Richmond w południowo-zachodnim Londynie. Na pewno spacerując po ogrodach napotkamy szklarnie, które są przeznaczone dla roślin wymagających specjalnych warunków atmosferycznych(np. Davines Alpine House czy Palm House). W Konserwatorium Księżniczki Walii znajdują się najbardziej oryginalne rośliny z całego świata, a w Temperate House umieszczono rośliny wymagające temperatury minimum 10 C. Cały teren Kew można obejrzeć podczas spaceru po oszklonej ścieżce spacerowej na wysokości 18 metrów(Treetop Walkway), która prowadzi przez korony drzew. W ogrodach zlokalizowane jest również jezioro, gdzie można spotkać dzikie ptactwo. Największą atrakcją ogrodów pozostaje Pagoda wraz z ogrodem japońskim i herbaciarnią. Ze szczytu Pagody można ujrzeć widok na cały ogród. Na terenie ogrodów umieszczono drzewa i rośliny z całego świata(przy każdej roślinie znajduje się tabliczka z nazwą).
Kiedy można odwiedzić Królewskie Ogrody Botaniczne w Londynie?
Ogrody w Kew są otwarte przez cały rok, a ostatnie przyjęcia odbywają się na godzinę przed zamknięciem. Jedynie 25 grudnia Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew są nieczynne. Wizyta w ogrodach jest zalecana bez względu na porę roku, gdyż zawsze jest atrakcyjna. Na terenie ogrodów każdą porą roku znajdują się gatunki roślin kwitnących, a do tego dołączane są sezonowe atrakcje jak:
- wiosną, gdy Ogrody Królowej Charlotty pokryte są dzikimi hiacyntami i rododendronami;
- latem atrakcją są kwitnące róże i lilie wodne,
- jesienią warto zobaczyć ogród Bruyère w pobliżu Pagody,
- zimą świąteczne lampki oraz pokaz dźwięków i świateł w Palm House.
Czy warto udać się do Kew Gardens?
Kew Gardens pełne są tropikalnych roślin(niektóre z nich znajdują się tam od początku istnienia parku, czyli od kilku stuleci. Przy wejściu do ogrodów każdy otrzymuje plan ogrodu. Można również zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem po parku promem. Na zwiedzanie ogrodów warto poświęcić cały dzień, aby wszystko obejrzeć.